| Silvia93 a întrebat:

Cum pot face sa nu imi mai fie frica / rusine de mine? Cum fac sa am incredere in mine?

10 răspunsuri:
| sappy a răspuns:

Acceptarea este totul! Nu te mai gandi la cei din jur si incearca sa fi sigura pe fortele tale.
Nu ai nimic de pierdut!

| mihai69 a răspuns:

Te poate ajuta foarte mult un psiholog / psihoterapeut. Încearcă, nu mușcă!

| Silvia93 explică (pentru mihai69):

Vroiam sa incerc singura pentru ca nu am bani de psiholog..costa destul de mult.

| mihai69 a răspuns (pentru Silvia93):

Atunci caută un „înlocuitor"; o sugestie - mergi la un preot. Nu prea pot spune că ei sunt soluția, dar există printre ei și unii care chiar au har. Te orientezi; dacă dai peste vreun habotnic, mai cauți...

| LoveSleep a răspuns:

Te gândești că toți suntem oameni. Fiecare are calități și defecte. Nimeni nu e în măsură să te judece. Nu te mai gândi la "ce ar zice lumea", cum te-ar putea privi, nu contează. Încearcă să te simți bine în pielea ta și să ai încredere în tine. Fă lucruri care nu îndrăzneai să le faci. Nu te gândi prea mult, doar fă-le. Cu timpul, o să-ți treacă.
Multă baftă!

| Georgemy2 a răspuns:

Nu te mai gandi la tine! Fa ceva ce-ti ocupa mult timp si atentie, astfel n-o sa mai ai timp sa te gandesti la tine

| kevincube a răspuns:

1 - fă ce-ţi place ţie cel mai mult.

exemplu: mie îmi place să fac sport, asta mă relaxează şi mă face să-mi eliberez mintea.

2 - nu mai ţine cont de ce spun cei din jurul tău ci doar de ce-ţi spun cei apropiaţi.

exemplu: cei apropiaţi tot timpul îţi vor vrea binele şi parerea lor contează pe când cei din jur sunt superficiali, nu te cunosc cu adevărat şi doar judecă fără să se uite în oglindă.

| Silvia93 explică (pentru kevincube):

Fac ce imi place dar nu e de ajuns..nu pot iesi cu cineva pe strada pentru ca mereu intorc oamenii capul dupa mine (in sensul bun, ca arat bine) si asta ma face sa ma simt prost.e stanjenitor. Plus ca nu am nici o prietena cu care sa ies..cunosc doar baieti..pentru ca fetele sunt prea invidioase si ma vb pe la spat.e.

| grab a răspuns (pentru Silvia93):

Nu inteleg ce e asa grav ca femeie sa fii admirata pe strada de trecetori...
mie mi se pare ca e de dorit sa fii asa de frumoasa ca sa intoarca lumea capul dupa tine.
pana la urma in ce consta lipsa de incredere in sine? da-mi un exemplu de situatie in care ai fost fricoasa sau timida, poate inteleg mai bine ce zici... bafta! happy

| Silvia93 explică (pentru grab):

Ma simt prost..am avut probleme cu barbati in trecut.(nu gen ca am fost ranita etc..altele mai grave)
si ma simt rau cand cineva imi zice ceva (cf frumoas`o, ce fund are aia) etc
sau cand se uita la mine..ma panichez. vreau mai repede acasa
de aia evit si cluburi, baruri, imi e aiurea sa ma pup cu iubitul pe strada (asta cand am unul) etc