| FetitaCuCerceiiRoz a întrebat:

Cum pot sa scap de cosuri?
Pe frunte nu am foarte multi si sunt destul de mici avand in vedere ca i-am strans!
Pe nas am vreo 2 sh unul mare de tot cum pot scapa de ei?
Adica ceva produs de la care sa imi treaca si ceva care sa acopere nu vreau pudra sau fond de ten!
Va rog recomandati-mi niste produse bune pe care lea-ti incercat!

Ms! Si funda

Răspuns Câştigător
| Fineness a răspuns:

Pentru cosuri sunt mai multe remedii:
-te dai cu miere pe cosuri
-te dai cu zeama de lamaie pe cosuri
-amesteci argila cu apa si o dai pe cosuri
-sa bei ceai negru (o ceasca de ceai)
-sa nu mai mananci mancaruri de la fast-food(ele aduc cosurile)
-da-te pe cosuri cu aloe vera
-ca sa nu mai ai cosuri, trebuie sa mananci de 2 ori pe zi peşte( contin Omega 3, care te pot ajuta sa obtii un ten curat)
-ca sa scapi de cosuri, fa o baie cu aburi
-sa mananci rosii, morcovi, capsuni sau nuci(contin acizi folici, cate sunt responsabili de sanatatea tenului tau si de aspectul lui)
-Inainte de aplicarea cremei, este indicat sa cu apa antibacteriana pe fata ( umezeste cu ea un disc de vata si curata cu el tenul)
-foloseste servetele demachiante ( pentru a preveni aparitia cosurilor)
-bea suc de soc (el vindeca cosurile)
-amesteca sucul de mere cu apa minerala si da cu ea pe cosuri ( este foarte bun)
-amesteca apa cu laptele praf (maseaza cu miscari lente circulare, dupa care clateste-ti tenul cu apa din abundenta)-cosurile vor fi astfel combatute
-pentru uscarea cosurilor se dizolva o lingura se sare intr-un vas cu apa calduta si te speli cu acel amestec
-tot pentru uscarea cosurilor este bine sa foloseste uleiul extras din arborele de ceai ( are efect de calmare a durerii si uscare rapida a locului)- se tamponeaza zona inflamata cu un disc de vata umezit in el si te vei vindeca rapid
-In caz ca ai cosuri, poti distrage atentia cu machiajul.
Ca in viitor, sa nu iti mai apara cosurile, trebuie sa te speli in zona in care iti apar cosurile si sa nu te stresezi mult!
Atentie! Daca te dai cu pasta de dinti pe cosuri, ele se pot inflama!
Asadar, nu mai incerca asemenea tratament!

Important! Daca ai breton si pe frunte iti apar nonstop cosuri suparatoare, poate fi de vina bretonul!
Sfat:Ori iti speli parul zilnic, ori iti prinzi bretonul pe spate!
Sper ca te-am ajutat!

Fundita?

11 răspunsuri:
| Aia cu cap mare a răspuns:

Pai, primul pas in procedura pe care urmeaza sa ti-o recomand este acela de a invata ca substantivul "cosuri" este la plural, genul feminin.
Cel de-al doilea lucru pe care ti l-as recomanda ar fi sa nu ii mai starngi deoarece raman pete urate si de lunga durata.
Si deoarece ai intrebat de un produs care te-ar putea ajuta, eu iti recomand sapunul cu sulf pe care il poti cumpara de la orice farmacie cu cel mult 5 lei. Crede-ma, e bun si ieftin. Aplici sapuneala pe fata dupa care clatesti cu apa calduta si repeti in fiecare dimineata si seara.
Numai bine si bafta!

| pufoseniaRO a răspuns:

Pai eu imi dau cu erifluid care e f bun de tratat cosuri si mai e si un fel de fond de ten de la erifluid si ala e bun ca iti si acopera cosurile si ti le si tradeaza ai incredere in ce iti zic ca si eu le am incercat

| jehadshd a răspuns:

Buna! Aceiasi problema am avut-o si eu,si ma chinuiam nu ieseam din casa cu saptamanile pentru ca aveam foarte multe cosuri, in special pe frunte! Am incercat zyenrit, cutaden si toate altele.Imi dispareau cateva zile si apareau iar.
Apoi am hotarat sa merg la dermatoloaga mea care mi-a dat un tratament clar si scump, dar iti zic ca a functionat. Acum numai am niciun cos.
Mi-a dat asa :

-Sebamed CLEARFACE Antibacterial Cleanising foam - se gaseste la farmacie : Dai cu el pe fata timp de 5 minute apoi limpezesti de 2xzi(dimineata si seara)
-Effacelar DUO - cu apa termala ( crema) 1 zi -dimineata
-Bioderma-Crema hidratanta ( te dai in timpu zilei de cate ori simti ca e nevoie)
-Brevoxyl ( peroxid de benzoil) 1 zi -seara
Si ceva intern
-pastile Unidox solutab -1 pastila pe zi

Incearca sa nu le acoperi cu nimic, pentru ca le faci si mai rau.Crede-ma.
Poti sa ti iei un corector pe baza de minerale si atat.
Sper ca te-am ajutat. Funda?

| FetitaCuCerceiiRoz explică:

Pff nu mai stiu la cine sa dau funda! Toti meritati funda! Ms!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna:)
cumpara-ti Garnier pure active roll-on http://www.farmaciadeacasa.ro/......osuri.html cam asa arata. Te scapa repede de cosuri daca iti dai de mai multe ori pe zi, de fiecare data cand te speli pe fata.
Cumpara-ti si sapun Dove, deoarece e cel mai indicat pentru fata.
Spala-te cat mai des si nu umbla cu mainele murdare pe fata.
Nu-ti da cu fond de ten pe cosuri ca mai rau se agraveaza, nici nu le stoarce ca-ti pot ramane urme
bafta :)

| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

| StamateAlina1987 a răspuns:

Eu am avut cosuri si puncte negre timp de 10 ani de zile. Vreau sa zic ca dupa ce am mers la doctor dermatolog aceasta mi-a recomandat un tratament natural pe baza de creme din ulei 100% pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation.
Cremele astea de la Thursday Plantation sunt minunate, pe langa ca nu sunt chimice si nu iti erita pielea sunt si foarte puternice in distrugerea cosurilor si a punctelor negre.
Medicul mi-a recomandat sa schimb sapunul normal cu un sapun pe baza de ulei pur de arbore de ceai tot de la Thursday Plantation.
Dupa un timp de folosire a cremelor, tenul meu a devenit foarte foarte curat vizibil si acneea a disparut. Am recomandat cremele de cosuri si la o prietena, si dupa o perioada a inceput sa se curete si la ea tenul de cosuri.
Acuma depinde de fiecare persoana cum le foloseste si cum are tenul, dar eu am fost foarte multumita.

| Evelina_Eva_1984 a răspuns:

Recomand si eu aceste produse de la Thursday Plantation. Le-am folosit si sunt foarte eficiente. Eu am folosit de la ei o spuma naturala, o lotiune tonica, o crema hidratanta si un gel medicinal anti-acnee. Pe mine m-au ajutat sa ma vindec de acnee. pup

| andrada_7513 a răspuns:

Fratele meu este exact asa day dreaming mama ia cumparat multe produse pentru ten, de la avon de la farmacii cu remedii naturate si degaba tot nu i`au trecut!

| Carmen8012000 a răspuns:

Buna...si eu am avut la fel ca tine, si am primit cadou un roll -on de la garnier. incearca-l, te peli pe fata si apoi iti dai cu ala.ti usuca cosurile si nu mai ai nici macar unul.acum eu am fata fina datorita acelui roll-on sper ca te.am ajutat pup :*