| GabrielaIoana a întrebat:

Cum poti castiga banii fara contract de munca ca minor?
Eu am 17 ani si mi-as dori mult sa lucrez undeva sa imi castig proprii bani de buzunar dar datorita faptului ca primesc o pensie de urmas nu ma pot angaja la restaurante pentru ca o pierd.
Idei?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea să scrii cărți pentru copii. Pot să-ți dau desene făcute de mine pe care să le folosești în publicații... Cauți o editură serioasă cu care să stabilești să primești o parte din profit. Ei să publice și să le vândă, tu doar să le scrii. Dacă vrei putem ține legătura... cunosc ceva edituri cu care aș putea vorbi să văd ce s-ar putea face.

Oricum, în domeniul scrisului e bine să începi cu un blog. Te ajut să-l faci dacă vrei. E gratis. Măcar o să ai ce arăta... un mini-portofoliu când e vorba de ceva mai serios.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate-meu, tot de vârsta ta, a întâmpinat aceeași problemă. Lucrează programare pentru niște străini și a fost foarte greu să găsim o cale legală. Soluția provizorie (până la 18 ani când va putea deveni persoană fizică autorizată) a fost în cazul lui:

Și-a găsit o persoană fizică autorizată (PFA) care să-i facă facturile pe numele ei. Deci, în acte nu frate-meu lucrează, ci persoana respectivă. Dar statul nu are de ce să comenteze pentru că taxele sunt plătite...

Probabil că momentan poți să lucrezi și tu fără acte pe numele tău.

| GabrielaIoana explică (pentru anonim_4396):

Ca baiat te descurci mai usor faci treaba la vreo firma/fabrica de publicitate si merge dar ca fata nu prea.Eu nu cred ca gasesc o persoana care sa accepte asa ceva mai ales ca la mine in oras singure locuri unde te poti angaja sunt pab-urile si restaurantele. Oricum ideea ta este buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabrielaIoana):

În locul tău aș încerca ceva de la domiciliu prin Internet. Chiar dacă nu câștigi mult la început, e afacerea ta și în funcție de tine poate ieși bine.

Poate ai putea scrie un blog tare într-un anumit domeniu de interes general. Ar putea avea o grămadă de vizitatori. Pui reclame și câștigi din ele...

Poate ai un hobby de genul desenat portrete, ceva handmade, origami... Dacă-ți faci un blog și o pagină de facebook unde să te promovezi cred că o să începi curând să ai clienți.

În cazul în care nu vrei să ai propriul blog / site... cred că ai putea scrie articole pentru alte site-uri / blog-uri.

Cred că punctul de plecare e să-ți găsești ceva anume care te pasionează mult. Spune-ne 3-4 hobby-uri... poate găsim idei care să ți se potrivească. happy

| GabrielaIoana explică (pentru anonim_4396):

Munca la domiciliu sincer ma tenteaza dar nu stiu cum se procedeaza si nici nu am gasit de unde sa ma informez plus ca nu imi dau seama de unde sa pornesc.Ar fi fost usor daca as putea lucrat pentru un site/bloc ar fi si placut si as oferi si seriozitate dar in ziua de azi nici nu sti cand sa ai incredere ca iese ceva bun sau e doar teapa.
Hobby-uri am multe cateva ar fi:sportul(joc volei, tenis etc), dansurile(am facut cursuri vreo 3 ani),imi place sa merg la teatru,sa vad galerii de arta,fac voluntariat unde apuc, citesc, imi place sa scriu diverse povesti/poezi, sunt creativa pot aborda orice subiect si imi place sa fiu la curent cu cate putin din fiecare domeniu, atat cat se poate si imi place sa invat sa fac lucruri noi.
In ceea ce priveste desenatul nu sunt foarte priceputa iar sa fac lucruri handmade nu ar merge pentru ca deja sunt prea multi care fac asa ceva.

| GabrielaIoana explică (pentru anonim_4396):

E o idee buna chiar nu m-am gandit la asa ceva. Tinem legatura.Iti trimit pe meil id de mes si vorbim.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabrielaIoana):

Ai putea să scrii cărți pentru copii. Pot să-ți dau desene făcute de mine pe care să le folosești în publicații... Cauți o editură serioasă cu care să stabilești să primești o parte din profit. Ei să publice și să le vândă, tu doar să le scrii. Dacă vrei putem ține legătura... cunosc ceva edituri cu care aș putea vorbi să văd ce s-ar putea face.

Oricum, în domeniul scrisului e bine să începi cu un blog. Te ajut să-l faci dacă vrei. E gratis. Măcar o să ai ce arăta... un mini-portofoliu când e vorba de ceva mai serios.