| takeITover a întrebat:

Cum poti scapa de punctele negre de pe fata?

Răspuns Câştigător
| AlleAlllexandra a răspuns:

1.Amesteca o lingura de zeama de lamaie si 2 de iaurt si-ti trece peste 2 sapt
(dimineata si seara timp de 5 min)
2.Este o crema la Avon Daca o cauti inborsura lunara sigur o vei gasi
3. Daca preferi 100% natuasl iti poti faci tu o masca din iaurt si faina de malai (le pui intr-un vas si amesteci trebuie sa aiba o cosistenta de crema)lesi aceasta''crema'' pnan intra un pic in piele apoi (se usuca)si freci pe fat(e un pic dureros)te speli si poti folosi o crema sau sa te dai cu miere si sa te speli din nou.
Sper ca ti-am fost de folos. Succes!

| takeITover explică (pentru AlleAlllexandra):

Mersi!

| AlleAlllexandra a răspuns (pentru takeITover):

Pt putin. Merci si eu pentru funda big grin

6 răspunsuri:
| ѕოiℓε01 a răspuns:

Punctele negre sunt o problema mai ales pentru acele fete care au tenul gras. Un ten gras tinde sa secrete o cantitate mai mare de sebum, care, in contact cu impuritatile si cu celulele moarte de pe fata, duce la blocarea porilor si, implicit, la formarea punctelor negre. Zonele cele mai afectate de puncte negre sunt nasul, barbia, fruntea si obrajii, unde pielea este mai uleioasa. Nu este recomandata extractia punctelor negre acasa, deoarece zonele cu probleme se pot irita, inrosi si chiar infecta, riscand astfel sa agravezi problema.Cateva sfaturi importante, in ceea ce priveste tratarea punctelor negre, date de specialistii dermatologi sunt: curatarea fetei de doua ori pe zi cu apa rece (apa fierbinte usuca fata, iar pielea va produce si mai mult sebum), exfolierea fetei, astfel incat excesul de sebum si celule moarte sa fie indepartate, evitarea cremele uleioase si a sapunului care contine uleiuri esentiale deoarece pot astupa si mai tare porii, evitarea atingerii fetei ca sa nu transferi bacterii de pe maini pe pori. Pe langa aceste sfaturi exista si tratamente naturiste de indepartare a punctelor negre. Iata care sunt!

1. Tratament cu miere si scortisoara. Amesteca o lingura de miere organica cu o lingura de scortisoara pana cand obtii o pasta omogena. Aplica aceasta compozitie pe zonele cu puncte negre si dupa 20 de minute indeparteaza cu apa calduta. Poti folosi acest tratament de doua ori pe zi. Mierea este un bun dezinfectant si cicatrizant, iar scortisoara are proprietati antibacteriene.

2. Tratament cu apa de trandifiri si ovaz. Amesteca o lingura de ovaz cu cateva picaturi de apa de trandafiri pana cand obtii un amestec omogen. Ai grija ca pasta sa nu fie prea moale! Aplica amestecul pe zonele afectate si asteapta 20 de minute, dupa care spala. Apa de trandafiri are proprietati astringente si antiseptice, iar ovazul este un bun dezinfectant.
Sper ca te-am ajutat.:*

| takeITover explică (pentru ѕოiℓε01):

Multumesc!

| ѕოiℓε01 a răspuns (pentru takeITover):

Cu placere! Ma bucur ca te-am ajuatat big grin

| takeITover explică:

Vreau sa va multumesc tutoror sa stiti ca mi-ati fost de mare ajutor!