| tpubety a întrebat:

Cum sa invat o poezie in rusa mai usor? ma ajutati?

Răspuns Câştigător
| xxXBuGhYXxx a răspuns:

Scrie poezia inca odata dar asa cum se citeste in romana si invat-o ca sa o fie mai usor. Funda big grin

| tpubety explică (pentru xxXBuGhYXxx):

Mesi mult stiu ca o sa ma ajute anume medoda asta big grin

7 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Memoria umana este in principal de doua feluri :auditiva si vizuala.in functie de cefel de memorie dispui e mai usor de tinut minte o poezie.De exemplu eu o memorie auditiva mai dezvoltata(la 4 ani am invatat "Mama"de George Cosbuc integal doar ascultand-o pe mama si nu am uitat-o nici acum partial). Incearca sa ti-o citeasca cineva(care stie rusa)de citeva ori si apoi reproduo tu ca sa vezi ce ai memorat, asa o sa-ti dai seama daca e mai usor asa s-au daca o citesti singuraSucces!
P.S. citeste-o cu voce tare e mai usor!

| andrei1237 a răspuns:

Repet-o de foarte multe ori.

| akcentdiana a răspuns:

In primul rand fa exercitii si incearca sa pronunti fiecare cuvant in parte, nu trebuie sa te grabesti, cate un vers usor, usor, nu trebuie sa te stresezi. intr-o zi 2 versuri, in alta alte 2

| sarmalutapicanta a răspuns:

Practic tu nu trebuie sa faci nimic doar trebuie so citesti so intelegi so povestesti cuiva despre ea si de abia in final so inveti.invato dimineata de la 9 la 12 sau seara de la 5 la9. apoi dormi si dimineata te vei trezi ca o sti mai bine ca ziua anteriara.o repeti in gand ca si cum in imaginatia ta ar scrie poezia aia, ca si cum ar exista un filmulet in cap.repeto cu voce tare ca si cum ai da un anunt important unui popor:p funda

| azer77 a răspuns:

Dupa parerea mea ca sa o inveti mai usor ar fi bine daca ai lua fiecare strofa si ai invata-o iar dupa o scrii de 2 ori iar la sfarsit dupa ce ai facut asa cu fiecare strofa o scrii o data pe toata... sper ca ti-am fost de ajutor.

| ana14anutsa a răspuns:

Ai putea sa o citesti de 20 de ori. A doua zi dimineata te scoli si o repeti.