| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa scap de cosuri?
in ultimele luni am incercat sa nu mi le mai sparg si vad k a dat ceva rezultat dar tot mai am si cel mai rau e k cateodata imi iese pe nas si uras faptul asta...va rog ajutati-ma dar numi dati nici creme nici medicamente pentru ca deocamdata locuesc in spania si aici n-am de unde sa fac rost de ele

Răspuns Câştigător
| nicky a răspuns:

Iti spun sigur ca scapi cu ceai de urzica. Trebuie sa bei cel putin o luna, macar o cana pe zi fara zahar si vei avea rezultate 100%.

27 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Cel mai bun sfat e sa te duci la dermatolog.Nu incerca medicamente, alifii pe care nu le recomandate de cineva de specialitate, fiindca organismul tau poate sa ti le refuze sau chiar sa-ti dea reactii negative; tratamentele naturiste (babesti) sunt bune doar in unele cazuri, asta depinde si de natura pielii; e posibil sa suferi de-o acneea iar stoparea si disparitia ei sa face in timp cu rabdare si precizie, dar numai apeland la un dermatolog

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Fara dulciuri, fara sucuri, fara prea mult alcool. Ai grija de ficatul tau. A si... Go to f*ck something*!(pe bune)
Spor!

| psiholoaga a răspuns:

In adolescenta, mai foloseam masti de drojdie cu galbenus. Amesteci bine, intinzi pe zonele cu probleme si lasi sa se usuce. Apoi clatesti. Curata tenul, nu as putea spune ca au efect direct asupra cosurilor. Le mai ungeam cu miere sau pasta de dinti si le lasam asa peste noapte; se uscau de obicei. In rest, tratamente naturale nu mai stiu. Poate e vorba de un exces de sebum. Mergi la un dermatolog, sa vezi cauza, daca sunt in exces. Daca apar din cand in cand cateva, nu te ingrijora. E normal in adolescenta si chiar si dupa.

Janina
| Janina a răspuns:

Zineryt solutie e foarte eficient.

Janina
| Janina a răspuns:

Il iei de la orice farmacie tongue probabil au si pe acolo nu e f scump, in jur de 40 de ron happy

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Sincera sa fiu dermatologu sal sugereze doar persoanele care au facut tratament acolo si au dat rezultat insa restul mai bine sa nu zicatonguetongueverisoara mea a facut tratament la un dermatolog cica "recomandat chiar foarte bun"laughing)))rad sdi acu daca imi amintesc... un an de zile a tinut acel tratament si degeaba nici macar un cos nu-i disparea...baliverne...eu folosesc unguent antimicotic de la medicul veterinarwinkingintai daca vreti sa radeti d ce am recomandat eu folositi acest unguent si apoi bagativa in seamawinking

| leluc a răspuns:

Foloseste creme pentru ten gras chiar daca iti dau un disconfort pentru ca usuca. Sa ai grija sa fie non comedogene cremele. (firme gasite in farmacii cu astfel de creme: Ivatherm, La Roche Posay, Avene)

| claudiarebecca a răspuns:

Buna!

foarte bine ca nu le mai spargi... am avut si eu prb mai demult...

doua leacuri babesti: 1. apa cu sapun si 2. spirt (sigur se gasesc si pe acolo) plus demachiere cu un demachiant pentru ten gras dimineata si seara predominant in zonele cu probleme. acum, chestia e ca daca esti la varsta la care ai cosuri un timp tot vei mai avea unul doua

| Daisy. a răspuns:

Eu am rar cosuri...cand mai vad unul ca-mi apare ma cam panicheztonguedar ma dau repede cu spirt pe el...si dupa o zi dispare pentru ca se usuca...am luat multe creme care nu sunt de folos...asa ca foloseste spirt

| simpluEu. a răspuns:

Si eu am fost asa...am facut inhalatie cu ceai de mutel dupa care le spargeam... dupa un timp sa zicem o luna doua au inceput sa imi treaca...na incearca si tu daca vrei... mie unu mi-a mers... sper sa iti fie si tie de folos...succes

| nimic:*de:*spus:* a răspuns:

Poi eu cred ca trecuie sa fc infuzii cu abur de ceai de musetel...succes

| alinosh a răspuns:

Pacat ca nu esti in tara... exista un medicament la plafar care e foarte bun, rezolva chestia pe cale interna... ii spune acnetol...

| maharajah a răspuns:

Din cate am citit intr-o revista, mai intai trebuie sa mergi la un dermatolog care iti va prescrie o reteta...pe langa aceasta: te speli cu apa calduta dupa care iti dai cu o felie de lamaie pe fata...astepti 15-20 de minute dupa care clatesti si dai cu albus de ou batut. Dupa aceea clatesti si iti pui felii de castraveti pe fata si stai 10 min...repeta asta cateva zile...vezi daca da rezultate...la mine a mers

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unguentul de care vorbeste Craciunita se cheama Mibazon si contine mai multe antibiotice.
Cel mai bine e sa mergi la un medic dermatolog care-ti va prescrie ceva mai uman!happy
Oricum igiena e extrem de importanta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa folosesti crema de galbenele! miroase frumos si e foarte folositor! le usuk si le micsoreaza! ai incredere in mine si o sa ai si pielea fina! nu costa decat 3 lei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna,
De cosuri poti scapa usor... te speli in fiecare seara inainte de a te culca cu sapun cu sulf (se gaseste la orice farmacie, eu l-am cumparat acum 2 saptamani cu 2, 5 lei) dupa care storci sucul dintr-o lamaie pe o bucata de vata si te daci cu acel suc de lamaie pe fata, astepti sa se usuce dupa care te culci lasand lamaia pe fata (poate unora nu o sa va placa lamaia provoaca mancarimi dar acele mancarimi arata ca vindeca), iar dimineata va spalati din nou cu sapanul cu sulf pentru a inlatura lamaia si tot ce a acumulat ea peste noapte. Eu practic acest tratament de 2 saptamani si se vad rezultate, am incercat N produse cosmetice si toate au fost degeaba, sper ca v-am putut ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Plictisitor cum sa scapi de cosuri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Das

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa te speli mereu ca sapun dave

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La dermatolog te duci degeaba.Eu am fost si nimic.Bani degeaba! Si nu folosi cate creme pentru ca au un efect secundar(cosurile o sati reapara). Mai bine te dai cu urina.Si inca ceva fa sex! CEAU

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu ma fac cu niveea dar poti sa te dai si cu tarate dar pe ten uscat dar nu te freca tare si mai poti a cu niveea iti trec cosurile in 2 saptamana si poti sa te mai dai si cu pepene roshu ...baftatonguetonguehappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine a zis ca se da cu spirt pe fata... te imbatraneste...am o colega in clasa care se da la cosuri cu spirt si are o fata foarte batrana la 14 aniwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eventual pana iti trece baga tare fond de ten sau pudra sa stii, mai bine apa cu sapun. eu le-am taiat cu forfecutzarolling on the floor(bine ca nu s`au infectat)... cel mai bine e sa te speli de 3 ori pe zi cu apa si sapun, si lotinune de la farmacie(nu prea ai rezultate)... dar daac te grabesty neaparat undeva baga fond de ten si pudra. nu se mai vad temporar daca te duci la club sau un oras. si sa se duca mai stoarce`le dupa ce le speli.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zineryt e cel mai bunwinking aveam fata plina de acnee și m-am dat doar o data și s-a văzut schimbareahee hee Păcat ca nu ești în țară...

| maxy a răspuns:

O consultatie la dermatolog iti va raspunde la intrebari. Spala-te pe maini si pe fata mai des. De asemenea, invata sa scrii corect.

| Niky_3195 a răspuns:

Pai nu le mai strange deloc! nu-ti pune mainile pe fata si nu lasa pe nimeni sa ti le puna ca asa se fac cosurile... spala-te des pe fata date cu spirt sau puneti ceva creme cicantrizante cum ar fi crema de galbenele sau ceva de genu ceva ce pui pe rani sa ti se vindece ...cam atat iti pot spune incearca ...eu nu am deloc cosuri am avut inainte asa cate unu dar foarte rar si le-am avut pe nas si am facut asa si a mers incearca