| dulc3'maria a întrebat:

Cum sa scap de starea asta oribila? Sunt trista, nimeni nu ma intelegecryingInafara de prieteni care si aceia sunt putini nu ma mai iubeste nimeni fiecare se gandeste numai la ei chiar si parintiicryingTata este despartit de mama cum am mai zis si nu mi-a mai dat niciun semn de 1 an si ceva deci cu el nu mai am legaturi insa o am pe mama pe care o iubesc si o ador este totul pentru mine insa acum putin timp a cunoscut un baiat care a stat cu ea doar o zi si a lasat-o balta si a plecat in AustriasadEa fara el a zis ca nu vede viata avand in vedere ca a stat doar o zi cu el si o jumatate de an au vorbit pe mess el fiind stabilit in Austria a venit a promis ca o ia cu el si nu a facut astasadAcum ea face tot posibilul sa se impace cu el iar daca nu se impaca mi-a spus ca se omoara ori cine stie ce facecryingDeci nu se gandeste deloc la mine la cum ma simt eu inainte eram totul pentru ea acum nu mai insemn nimic, ca oricine ma doare cand aud asta de la mama nu vreau sa pateasca ceva si stiu ca a mai facut odata o prostie a luat pastile pentru un baiat sa se omoarestraight faceCe sa fac? Nu mai pot.nu mai suport.as pleca in lume sa uit de toate dar nu am unde sa ma duc si ca sa o las singura mi-ar parea foarte rau si nu vreau sa ii fac mai mult rau decat ii estecryingeste frumoasa mama mea insa pacat ca pune prea repede suflet pentru toti nu merita sa sufere pentru ei sunt niste nimicuri unii care doar isi bat joc de sentimentele altoracryingmorrrr ce sa fac? cum sa scap de depresia asta in fiecare seara plang nici nu mai am lacrimi?crying

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Draga mea, nici nu stiu cum sa-ti scriu sa nu te ranesc mai rau decat esti. N-as dori nimanui sa treaca prin ce treci, dar cred ca esti mai puternica decat mama ta, care este foarte sensibila si slaba in sentimente. Ceea ce poti face pentru tine si pentru ea: regasiti-va, bucurati-va de viata impreuna...Esti doar copilul ei si arata-i ca existi, ca ai nevoie de ea, de dragostea ei. Nu o poti lipsi de dragostea de femeie pentru un barbat, dar trebuie sa deschida ochii si sa se foloseasca de experientele anterioare si sa nu mai lase pe nimeni sa intre cu bocancii in viata voastra si sa plece lasand noroiul in urma.
Nu te mai consuma, incearca sa te detasezi un pic de problemele mamei tale. Este doar femeie si mama. Chiar daca este afectata de esecurile in dragoste, acestea ar trebui s-o intareasca si sa chibzuiasca mai bine intr-o noua relatie. Cand isi va mai gasi un prieten, te rog sa-ti exprimi si tu parerea... vorbiti despre relatia lor, ajut-o sa inteleaga ce nu vede ea dinafara, avertizeaz-o daca este cazul si spune-i ca viata este frumoasa, chiar si fara barbati. Nu vede floarea din fereastra ei? S-o iubeasca si s-o ingrijeasca cat are nevoie...si aceasta necesita iubire si timp. daruire si responsabilitate.
Daca vezi ca lucrurile nu merg spre bine, incearca sa mergeti impreuna la un psiholog.

5 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Sa-ti plangi de mila nu renteaza, pentru ca este ineficient si pierzi un timp util pentru a indrepta situatia. Sa nu crezi ca mama ta nu te mai iubeste, desigur ca te iubeste ca si mai inainte, insa acum este deceptionata in dragoste, pentru ca si-a pus sperante in relatia cu barbatul respectiv, iar acea relatie a esuat. Explica-i faptul ca acest esec nu este din vina ei ci, a acelui om in care a avut incredere si a tradat-o. Daca s-au vazut doar o singura data, eu nu vad de unde atata dragoste, dar se pare ca ea si-a facut planuri, de pe vremea cand coresponda prin mess cu el.
Tu nu ai de ce sa fii disperata esti tanara, ai o casa unde sa locuiesti, ai cat de cat o atmosfera normala, fara certuri, fara violente fizice si verbale, fara lipsuri majore, asa ca restul sunt probleme care trec.
Gaseste o preocupare comuna in care tu si mama ta sa va apropiati din nou si scrie-i tatalui tau, daca-i stii adresa si reluati legaturile, pentru a vedea ce se intampla cu el si de ce nu mai este interesat de soarta ta.
Cred ca vina pentru faptul ca nu te mai intelegi cu nimeni este generata de faptul ca, tu esti trista si te-ai izolat de toti prietenii tai, asa ca acum trebuie sa-ti imbunatatesti relatile si cu ei.
Gaseste-ti preocupari, care sa-ti ocupe timpul, faptul ca ta lasi prada deznadejdii, nu este productiv, ci sunt doar sentimente negative care te trag in jos si vei deveni intr-adevar depresiva si atunci inseamna ca deja te-ai imbolnavit si ai nevoie de ajutorul unui medic psihiatru si nu cred ca vrei sa ajungi intr-o asemenea situatie.
Ai grija de tine, revin-o la sentimente mai bune, invata pentru a deveni un om independent in viata, din punct de vedere material si in rest vei vedea ca lucrurile se vor indrepta si va "rasari" soarele si in "ograda" ta.

| Anemona a răspuns:

Pai stiu ca iti este destul de greu, si eu trec oarecum printr-o depresie.Incearca sa vorbesti cu mama ta si sa ii explici ca nu trebuie sa puna atata suflet pentru orice barbat. spune-i ca tu oricum nu il ai pe tatal tau aproape si ca daca ea s-ar sinucide tu nu ai mai avea la cine sa apelezi.in plus ca o iubesti. spune-i ca va puteti descurca voi amandoua si fiind cele mai bune prietene veti merge mai departe.si eu am trecut printr-o depresie si ma simt oarecum nasol. daca nu rezolvi deloc ar fi bine sa mergeti amandoua la un psiholog sa rezolvati situatiawinking. asa sigur va merge:*:*si daca vrei dupa ce rezolvi sau daca se mai intampla ceva poate imi lasi vreun mesaj ca, chiar as vrea sa stiu cum esti:*succes

| mircea a răspuns:

Problema delicata. In situatia existenta, intre tine si mama ta ar trebui sa fie o stare de echilibru, dar momentan, mama ta are probleme de natura sentimentala si este vulnerabila. In acest caz, cred ca doar tu ai mai ramas "pe metereze" ca sa aperi acel echilibru de care vorbeam. Da, vine in viata si momentul in care trebuie, repet, trebuie sa fim tari nu numai pentru noi, dar mai ales pentru ai ajuta pe cei dragi aflati in suferinta. Acesta este poate, inceputul maturizarii tale, proba de foc, ce iti va demonstra capacitatea de a invinge greutatile vietii. Si te rog nu te agita pe motiv ca esti tanara, ca nu ai experienta, ca ti-e teama ca vei gresi, ca bla bla, bla, bla... Sunt convins ca o persoana ca tine care pune multe si diverse intrebari, este in masura sa si primeasca si sa inteleaga raspunsurile. Esti mai tare decat crezi. Dovedeste-o! Pentru ca acum iti trebuie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E trist ce povestesti, trebuie doar sa ai puterea sa nu dramatizezi in acelasi timp este clar o situatie de moment; nu va tine o vesnicie. Nu doar noi avem nevoie de ajutorul parintilor, se pare ca nevoia este reciproca. Tu esti f. capabila sa vii in ajutorul ei( dovada sunt cele scrise). Incearca sa-i explici cat valoreaza pentru tine si du-te catre ea cu intrebarea: ce-ar simti si ce ar face daca tie ti-ar trece prin minte oribila fapta: sinuciderea? Cum s-ar simti? Un alt lucru: sunt convinsa ca te iubeste doar ca trece acum prin momente delicate si pare ca uita de tot din jur. E doar o aparenta... tu sigur ai locsorul tau in sufletelul ei. Fii calma si un lucru tare important: nu uita sa te rogi lui Dumnezeu si vei fi uimita de rezultate! Du-te la biserica macar o singura data si vei vedea!

| TataruIulia a răspuns:

Intradevar cum spuneau si ceilalti trebuie sa incercii sa devii un pic mai matura chiar daca este devreme.si nu mai plange se va rezolva totul ai incredere. poti sa te rogi la Dumnezeu El este mare si ajuta orice om. Mi-a zis diriginta (e de religie) ca daca citesti Paraclisul Macii Domnului si iti doresti ceva cu adevarat s-ar putea sa se indeplinesca. Mi-a zis din propia experienta chiar a plans in hohote happy si ii sa indeplinit. O cred ca e de religie. Dar acum trebuie sa crezi ca cineva acolo sus te iubeste si sigur te va ajuta. Si totusi incearca sa vezi ce vorbeau parintii tai (Stiu ca e confidential) dar poate ca acolo este o scanteie in care mama ta spera.Iti doresc multa bafta si iti tin pumnii, nu mai fii trista sad. Chiar ma intristat povestea...