| anonim_4396 a întrebat:

Daca vad traume sau sange imediat ma ia cu tremuratul si parca ma doare pe mine. De exemplu daca cineva e taiat la o mana, simt pe mana mea o furnicatura si ma ia frica de moarte. Nu mi se face rau, si inca n-am ajuns la stadiul de lesin, dar ma simt foarte aiurea si imi vine sa plang. Nici accidentele nu le suport, daca trec pe langa un accident imi raman imagini in cap zile intregi, am cosmaruri pe chestia asta. Am vrut sa ma fac doctorita, dar mi-e groaza de oamenii aia ciudati imbracati in verde si carora nu le e frica sa ne taie bucati, sa ne puna in borcane si sa ne studieze cu lupa.
Imi place sa studiez anatomia, ba chiar ma duc la olimpiade de biologie, dar nu suport sa o practic. Ce-mi recomandati sa scap de frica asta irationala?

3 răspunsuri:
| Elisa512 a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel. Dar mereu imi spun : De ce ma doare pe mine cand el s-a lovit? Si mereu incerc sa rad de o cazatura numai ca sa nu mai simt acea " furnicatura''. Pe mine ma ajuta. Cat despre Acei doctori chirurgi nu trebuie sa te gandesti atat de dur. Cum se zice? Tot raul spre bine. Ei sunt niste....niste....niste binefacatori avand in vedere ca, cu ajutorul unui bisturiu si a catorva ore pot readuce o persoana la viata sau pot insanatosi si chiar preveni boli care acum 100 de ani erau precum molima. Medicina a evoluat mult si nu doar in noi si noi tehnologii care mai de care, dar si in psihologie, adica acum nu iti mai e frica sa faci o operatie, mai ales interventiile chirurgicale pentru infrumusetare, pe care unele femei le fac regulat. Dar ne abatem de la subiect. Important este ca, daca tu iti doresti cu adevarat sa fii doctorita poti fi medic de familie. Aceasta slujba nu implica deloc sange. Sau poti fi farmacista. Tot in domeniul medicinei este. Sper ca te-am facut sa intelegi ce am vrut eu sa-ti explic si de acum incolo sa nu-ti mai fie frica de sange. BAFTA:-) :-) :-) :-)

| OMEGALIN a răspuns:

Chiar nu stiu remediu si eu am aceasta "frica" sa spun asa, cand cineva se loveste, parca pe mine ma doare, stiu ce spui, dar nu stiu cum merge scapat de acest lucru

| AndreiGSQ a răspuns:

Este un lucru care se intampla tuturor oamenilor de pe pamant. Este scris in codul nostru genetic sa putem interactiona de la distanta intre noi.
Asadar, sunt momente cand putem simti (sau ne putem imagina ca simtim) o durere a altei persoane.
Toti patesc asta, insa unii nu acorda atentie acestor stari. Incearca sa faci la fel.