| MihAelA_1847 a întrebat:

De cateva luni prietenei mele ii place de un baiat.Cand ne intalnim sau cand vorbim imi povestes-te ce s-a mai intamplat cu acel tip.Cred ca a devenit "obsedata"de el.Inainte ne impartase-am gandurile si problemele, dar acum eu nici nu apuc sa deschid gura si sa rostesc doua fraze, caci ea incepe sa vorbeasca despre el.Cand ii sugerez sa schimba-m subiectul se supara si nu as vrea sa stric aceasta prietenie, caci ne cunoaste-m de foarte mult timp.Eu o inteleg si stiu prin ce trece.Sunt o buna ascultatoare, dar trebuie sa ma inteleaga si pe mine cineva. Ce i-as putea spune si ce as putea face pentru ca ea sa nu mai vorbeasca intruna despre acel baiat?

6 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu zic sa vorbesti cu ea si sa ii spui cea ce simti happy Vorbeste frumos cu ea si incearca sa o faci sa inteleagahappy Spune ceva de genu '' Fata nu vreau sa te superi pe mine dar de la un timp... vorbesti intruna de acel baiat si eu nu mai apuc sa zic nimic.Eu te inteleg pe tine da te rog mai lasa-ma si pe mine sa zic ce am pe suflet ''love struck
Mult succes!love struck

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Trebuie să ştii să o asculţi... o să'i treaca perioada asta. cândva şi eu am fost acumzata de lucrul ăsta şi să ştii ca m'a durut foarte tare... e vorba de fluturaşii ăia care îi simţi cănd eşti îndrăgostit. o să vezi cănd o să'ti placă şi ţie de cineva şi tu o să fii la fel iar dacă acum nu ştii să asculţi nu vei fi nici tu ascultată happy

mariana
| mariana a răspuns:

Prietena ta fiind indragostita posibil ca nu are cu cine vorbi despre ceea ce simte decat cu tine si atunci apreciaza ca tu, poti s-o asculti la nesfarsit. Cred ca nici nu-si da seama ca ea monopolizeaza toata discutia, facand de fapt un monolog cu ce simte ea pentru prietenul ei.
Poti sa-i spui ca, te bucuri pentru ea ca este fericita si ca se intelege asa de bine cu baiatul respectiv, ca nu esti geloasa pe ea, insa fiind prietene mai trebuie sa aveti si alte discutii decat cea despre iubitul ei, pentru ca daca vrea sa se auda doar vorbind o poate face si singura acasa la ea si nu mai este nevoie decat de un dictafon si nu de o prietena.
Incearca sa schimbi discuta si daca revine doar la problema ei poti sa-i spui ca prietenia nu trebuie sa fie egoista, fiecare prieten are dreptul si el sa-si spuna oful, ori daca prietena ta vorbeste toto timpul (sau aproape tot timpul) cat sunteti impreuna atunci balanta egalitatii s-a stricat si nu va este benefica nici uneia dintre voi. Totul trebuie abordat cu tact si diplomatie pentru a nu se simti jignita insa cred ca poti sa ajungi la sufletul ei. Mult succes si sa-ti recapeti prietena pe care o apreciezi.

| hamsterx a răspuns:

Pai voi fiind foarte bune prietene, eu zic sa discuti cu ea. Cel mai bine este sa ii zici ceea c crezi cu adevarat.si te va intelege cu siguranta! fii deschisa cu ea.pwpici si bafta:*

| rucsy a răspuns:

Pai singer nu prea stiu ce sa zic dar ar trebui sa vb cu ea sh sa ii zici ce ai pe suflet sh poate te va intelege

| Andreea_5722 a răspuns:

Buna! In primul rand trebuie sa-i explici niste lucruri, ceva de genu`:Fato tu chiar il iubesti sau pur si simplu esti osebdata de el, bine, nu trebuie sa-i spui chiar asa, dar pe tonul pe care vorbiti voi.trebuie sa-i spui parerea ta, sa-i explici km stau lucrurile, sa-i spui ca sunteti prietene foarte bune si tu nu poti sa povestesti nimanui altcuiva decat ei ceea ce ti se inatmpla, sa inteleaga ca tu ii impartasesti sentimentele, dar tie cine ti le impartaseste?! trebuie sa inteleaga lucrurile astea si nu le va intelege decat daca i le vei spune direct, nu trebuie sa o lasi la nesfarsit sa vorbeasca numai ea! trebuie si tu sa ai un umar pe care sa plangi nu? si vezi ce iti va spune! daca ea iti va intoarce spatele inseamna ca nu ti`e prietena :-s!:*