| LoveMe a întrebat:

De ce se spune ca stangacii traiesc mai putin decat dreptacii?big grin
funda

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu nu am auzit asa ceva. Din contra, am auzit ca stangacii sunt oameni speciali cu performante deosebite. Printre oamenii stangaci faimosi ai lumii se numara personalitati precum: Einstein, Newton, Picasso, Alexandru cel Mare,
Napoleon Bonaparte, Michelangelo, Beethoven, Benjamin Franklin, Henry Ford.
http://aqvila.ning.com/forum/topics/lucruri-surprinzatoare-despre

9 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Si tu crezi poanta asta?laughing

| Dizzydizz a răspuns:

E o prostie asta.
cel putin sper sa nu fie adev pentru ca si ew sunt stangacelaughing

| sasha a răspuns:

Tu chiar esti speriata de faptul ca esti stangace?laughing sunt lucruri inventate de oameni din cauza faptului ca stanga este considerata parte rea negativa iar dreata opusul dar nu sunt adevarate.
se spune asta pentru ca stangacii fac totul cu mana stanga mana din partea cu inima si tu daca te joci sau ai un cutit in mana te impiedici risti mai mult decat un dreptaci sa iti infigi cutitul in inima, sunt multe chesti gandite de oameni care nu au ce face. pa pa stai nistita ca nu e nimic adevarat. :*

| SunShine a răspuns:

Eu cred ca e o superstitie, nu am auzit asa ceva niciodatalaughing

| Elyxx a răspuns:

Asa se zice? Sincer n'am mai auzit pana acumlaughing eu st stangace dar nu imi fac griji, traiesc cat mi-a fot dathee hee

| Jeremy1 a răspuns:

Deseori exista accidente in care stangacii folosesc unelte facute pentru dreptaci si se ranesc. Si de aici ranile pot fi grave si pot duce la complicatii si tot asa.

Răspuns utilizator avertizat
| MedyDany a răspuns:

Din cate am auzit stangacii au viata mai scurta cu 5-7 ani pentru faptul ca pe parcursul vietii folosesc mult timp partea stanga a corpului, astfel ei supun partea inimii la un efort superior comparandu-l cu cel al persoanelor dreptace. Sunt stangaci, cat priveste inteligenta, de mic mai toti profesorii imi spuneau ca sunt un tip inteligent, insa acest lucru se intampla si cu fica mea care este dreptace, nu cred ca nevoia de a te adapta unor instrumente te face mai inteligent, acest dar este providential. In plus sunt foarte putine instrumentele special construite pentru mana dreapta de care un om face uz (chiar daca ar exista multe astfel de instrumente, un om nu le foloseste pe toate ca sa ii poata marii nivelul de adaptare, chiar daca ar fi asa, nu are nimic de a face cu inteligenta) mai mult in unele tari se conduce pe partea stanga, eu cred ca este o problema de obisnuinta, in privinta instrumentelor, o persoana "normala"se obisnuieste la fel de repede sa conduca o masina cu volan pe stanga sau pe dreapta. Am vazut persoane care sunt stangace si canta foarte bine chiar si cu un acordeon invers (cu clapele pe partea stanga). In armata la tragere am luat 20 din 20 la tinta de 100m tragand cu mana stanga, cativa ma priveau ca pe un ciudat, chiar si locotenetul se pozitionase in partea mea dreapta pentru a strange cartusele goale. Sunt persoane care fac lucruri minunate cu stanga sau cu dreapta, sunt insa altele care nu sunt in stare nici cu amandoua. Sunt stangaci sau dreptaci foarte inteligenti, cine e prost s-au batut in cap tot asa moare viata a fost mai vitrega cu el de ce? nu stim!

| MedyDany a răspuns:

Din cate am auzit stangacii au viata mai scurta cu 5-7 ani pentru faptul ca pe parcursul vietii folosesc mult timp partea stanga a corpului, astfel ei supun partea inimii la un efort superior comparandu-l cu cel al persoanelor dreptace. Sunt stangaci, cat priveste inteligenta, de mic mai toti profesorii imi spuneau ca sunt un tip inteligent, insa acest lucru se intampla si cu fica mea care este dreptace, nu cred ca nevoia de a te adapta unor instrumente te face mai inteligent, acest dar este providential. In plus sunt foarte putine instrumentele special construite pentru mana dreapta de care un om face uz (chiar daca ar exista multe astfel de instrumente, un om nu le foloseste pe toate ca sa ii poata marii nivelul de adaptare, chiar daca ar fi asa, nu are nimic de a face cu inteligenta) mai mult in unele tari se conduce pe partea stanga, eu cred ca este o problema de obisnuinta, in privinta instrumentelor, o persoana "normala"se obisnuieste la fel de repede sa conduca o masina cu volan pe stanga sau pe dreapta. Am vazut persoane care sunt stangace si canta foarte bine chiar si cu un acordeon invers (cu clapele pe partea stanga). In armata la tragere am luat 20 din 20 la tinta de 100m tragand cu mana stanga, cativa ma priveau ca pe un ciudat, chiar si locotenetul se pozitionase in partea mea dreapta pentru a strange cartusele goale. Sunt persoane care fac lucruri minunate cu stanga sau cu dreapta, sunt insa altele care nu sunt in stare nici cu amandoua. Sunt stangaci sau dreptaci foarte inteligenti, cine e prost s-au batut in cap tot asa moare viata a fost mai vitrega cu el de ce? nu stim!