| UmbraDeVulpe a întrebat:

E adevarat ca daca te duci la second hand unde sunt numai papuci de firma si care au preturi si de 300 lei nu poti sa iei ciuperca? Si daca iti si spune vanzatorul/vanzatoarea ca sa stai linistit ca sunt spalati si dezinfectati chiar poti sa ai incredere?

25 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu poti avea incredere, sunt ciuperci care nu dispar dupa o simpla spalare cu detergent nci dezinfectati cu spirt, mai bine mergi in pepco sau newyorker unde gasesti tricouri simple la 20-30 lei daca nu iti permiti mai mult iar adidasi gasesti pe epantofi modele faine la 200-300 lei, nu te complica cu second hand.

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns:

De cand pretul releva la un second-hand ca are sau nu microbi incaltamintea sau hainele?

Este adevarat ca un bmw seria 7 model nou de sa zicem 80.000 de euro nu se poate strica? laughing

de ce nu se poate strica ca doar costa 80.000 laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este perfect adevarat!

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da, este adevarat ca se ia ciuperci si bacterii de pe incaltaminte purtata de altii, de aceea NU este binesa cumperi incaltaminte de la Secondhand.
Daca ai cumparat-o este pe riscul tau. Poti sa o seli cat vrei, ca uneori bacteria este impregnata in panza care dubleaza incaltamintea si tot iti infecteaza picioarele, de aceea consider ca nu merita sa-ti cumperi incaltari de la sh.
Cu imbracamintea SH este altceva, ca ea se spala imediat cum ai cumparat-o, in masina de spalat sau la o curatatoria chimica si bacteriile de piele nu sunt atat de rele, disparand la detergent si apa calda.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

De unde sti tu daca persoana care a purtat incaltamintea aaceea a avut sau nu ciuperca, ca nu se vede nimic pe incaltaminte, ciuperca fiind impregnata in tesatura incaltamintei.
Ciupercile picioarelor odata luate nu dispar, dimpotriva, s einmultesc si afectaeza tesutul si pielea piciorlui, uenori facand rani, alteori afectand unghiile, alteori talpa piciorului samd.

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum îți e norocul.

| dullcat a răspuns:

In locul tau nu as proba, considerand ca nu mai scapi niciodata daca iei vreo ciuperca.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns:

Bineinteles ca NU. Mai degraba iau dintr-un magazin unde-s ieftini si mi-i igienizez eu...

| mastadont a răspuns:

Nu îți fă mari griji și nu asculta de ce spun unii care habar n-au pe aici. Posibilitățile sunt mici să iei ciupercă dacă zici că sunt dezinfectați și spălați, dar chiar dacă cumva se întâmplă atunci e ușor de scăpat de ia, trebuie mers la doctor, care îți va da o cremă cu care te dai câteva zile sau chiar săptămâni și scapi de aceasta complet. Vorbesc din experiență, eu am luat-o de pe la bazin pe când făceam înnot însă s-a vindecat rapid și nu a lăsat semne.

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Asta tu decizi în funcție de ce impresie ți-a lăsat persoana respectivă și ce experiențe au avut alții.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E complicat.
Mai bine nu iei încălțăminte second.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Atunci pune oțet și da cu spray de dezinfectat pantofi.
Și ai rezolvat.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Clar.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Poti sa iei si cu sosete...