| CkErROo a întrebat:

Am avut azi examen (cls. a VIII - a) şi am urmatoarea frază:
"Vom selecta trei texte finaliste care vor fi publicate pe site pentru a putea fi comentate de voi"
Câte propoziţii sunt?
Mie mi-au ieşit două. Prima - principala si a doua - atributiva.
Funda!

Răspuns Câştigător
| SuperMagicSmile a răspuns:

Ai facut bine! Unii au luat "a putea fi" ca pred. verbal si au gresit, deoarece este la infinitiv si un vb. la mod nepersonal nu poate fi P.V(din cate stiu eutongue).
Si da, prop. era AT big grin Bravo!

4 răspunsuri:
| Zoey112 a răspuns:

Corect happy

| SebylVane1890 a răspuns:

Si mie la fel big grin

| teodora24 a răspuns:

Corect.Celor de la mine din clasa le-au dat trei propozitii, prima pp,a doua at iar a treia cs, deoarece au luat,, pentru a putea fi comentate,,, l-au luat verb.
Oricum tu ai facut bine, asa am facut si eu.
Sper ca te-am ajutat!
SUCCES la examen la MATE!