| IRanOutOfNames a întrebat:

Heeelp! Sunt in clasa a opta si nu stiu la ce profil sa ma duc! Mie cel mai mult imi plac romana, limbile straine si istoria, deci filologia. Dar eu ma gandeam sa ma duc la stiinte ale naturii pentru ca medicina estte mai de viitor.Ce sa fac?

5 răspunsuri:
| ElenaZamfi a răspuns:

Daca vrei sa optezi pentru medicina, ar trebui sa fi sigur ca ai sange rece, si te poti obisnuii cu oamenii bolnavi, cu sangele, si alte boli, dar daca te pasioneaza si creci ca poti s-o faci, nu ai decat ca urmezi chimie-biologie.
Dar daca iubesti romana si toate cele, ti-e mai usor sa faci filologia fiindca o faci din placere, si iti va fi mai bine asa.
Succes la examene!:*

| IRanOutOfNames explică:

P.S. : nu prea imi plac matematica si fizica.

| Lette a răspuns:

Buna.Nu te lua dupa mami si tati si fa ce vrei, e viitorul tau in joc.Sa spunem ca te duci la stiintele naturii...nu o sa inveti pentru ca nu iti place, eventual repeti si clasa.Sau,sa spunem ca te vei tine de carte si te vei duce la medicina.Insa..nu e ok.Medicina nu e o facultate pe care te decizi sa o urmezi intr-o zi, gen ''hai s-o facem si pe asta!". Sunt ani de studii seriosi si iti trebuie multa pasiune.Plus ca tara nu are nevoie de medici prosti, care au fost obligati sa urmeze asta.Te sfatuiesc sa nu faci greseala asta pentru ca mai tarziu e posibil sa regreti. Tinand cont de materiile care iti plac, eu zic sa te duci la stiinte sociale.Acest profil ofera orizonturi mult mai largi fata de filologie(asta pentru ca mai faci cat de cat mate, chimie, fizica, bio).Iar chestia asta e benefica pentru tine avand in vedere ca ica nu esti hotarata.Mult succes pe viitor!

| IRanOutOfNames explică (pentru Lette):

Nu are nici o legatura cu " mami si tati " laughing

| Lette a răspuns (pentru IRanOutOfNames):

Bun asa.Am spus asta pentru ca majoritatea se duc la medicina pentru ''mami si tati"