| anutza6117 a întrebat:

Hei daca am 1, 63 si 13 ani jumatate,cate kilograme ar trebui sa am,normale, nici sa fiu prea grasa dar nici prea slaba?

Răspuns Câştigător
| Nolkyz a răspuns:

Cam 50-53-55 de kg. Insa tinand cont ca esti in crestere, poti avea si putin mai mult. Ai sa mai cresti in inaltime. De obicei trebuie sa ai cu 10 kg mai putin decat numarul de dupa virgula de la inaltime.

6 răspunsuri:
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Nu lua in calcul DOBITOACA ASA NUMITA REGULA cum ca trebuie sa ai cu 10 sub nr de cm peste 1M, e cea mai mare aberatie.Tu la 1.63 si 13 ani linistit are trebui sa ai 58-60.Gandeste-te ca eu am 1.92.Niciodata de cand ma stiu nu am avut sub 90-95-100.Gandeste-te ca daca as avea 82 KG AS FI EXTREM DE SLAB, AS FI SCHELETIC.Asa numita "regula" e o porcarie.Nare nici o legatura cu realitatea.Tu ar trebui sa ai cam 60 kg linistit, fara sa ai pic de burtica, garantat. Abia de la 65-68 incolo s-ar vedea putina burtica, sub garantat nu.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Stiu fete la 1.70 si 70 kg fara burtica, daramite la 1.60.De obicei (nu e regula, doar coincide) kg ar trebui sa fie cam cati cm is peste 1m dar nu uita ca daca faci sala, densitatea osoasa creste deci cresti si'n greutate, iti tonifiezi muschii, ti intaresti, etc creste greutate.In mod natural cam cati cm is peste 1M ar trebui sa ai kg.

| LolaLollita a răspuns:

La doar 13 ani, greutatea ar trebui sa fie cuprinsa intre 53-63 kg pentru inaltimea ta.

| anutza6117 explică:

Ii bine, ca am 54 big grin

| albinuta2 a răspuns:

Daca ai 1, 63 trebuie sa ai in jur de 53-55 de kg scazi 10 din inaltime si obti greutatea pe care trebuie sa o ai :FUNDA?

| Georgi16 a răspuns:

Pai daca ai 1.63 ar trebui cam 53 de kg. big grin