| anonim_4396 a întrebat:

Hei, lume (: Anul acesta sunt a 8-a si dupa cum bine stiti, urmeaza LICEUL._. As vrea sa va intreb cum e la liceu. Eu sunt o persoana timida si cam ciudata... aproape mereu copilaroasa ( nu vreau sa ma maturizez prea repede ). Dar asa sunt eu si nu imi pasa de ceea ce spun altii. Imi e frica de liceu deoarece cred ca nu o sa ma accepte nimeni; __; Nu vreau ca liceul ( se spune ca sunt cei mai frumosi ani ) sa devina un chin ( am cam exagerat cu "chin" ).
Deci... Cum ma pot integra? Sa fiu eu insumi sau sa incerc sa ma fac acceptata de ceilalti?
Imi e super frica de liceu. Vreau sa scap de frica asta. Va rog sa imi dati niste sfaturi c:
Multumesc! big grin

5 răspunsuri:
| TrendyHedgehog a răspuns:

Stai linistita.E usor sa te acomodezi.In primele zile/prima saptamana o sa fie destul de ciudat pentru ca nu doar tie iti e frica,toti colegii tai vor fi usor speriati. Poate ai noroc si o sa pici cu colegi din generala in aceeasi clasa. Oricum,nu fi timida, incearca sa vorbesti cu toti la inceput, sa faceti cunostinta, vorbiti despre hobbiuri sau eu stiu, despre noii profesori.Nu fii timida pentru ca iti spun eu, daca nu intri de la inceput in grup o sa fi lasata pe dinafara.Fii vorbareata si nu te inchide in tine! Mult succes la examen!

| anonim_4396 explică (pentru TrendyHedgehog):

Multumesc! ^_^

| Mihaela1964 a răspuns:

Iti faci griji degeaba; mai toti elevii de clasa aIX-a se vor simtii ca tine, timizi sau/si ciudati.Cu siguranta iti vei gasi locul, prieteni noi, vei intalni persoane remarcabile pe care nu le vei uita toata viata.Anii de liceu chiar sunt ce mai frumosi ani din tinerete, nu-ti mai face atatea [rpbleme.Numai bine.

| ana5 a răspuns:

Pana o sa va cunoasteti o sa fie mai nasol, dupa ce trece timpul putin o sa fie ca si in generala.

| lipsadeinspiratie a răspuns:

Uiet, trebuie sa fii tu insati, sa nu-ti fie teama de ceilalti sau ca nu te poti integra.
Nu trebuie sa-ti pese despre ce cred ceilalti despre tine.Cunosc o fata cuminte si desteapta (e o prietena) care nu este lasata in pace de majoritatea colegilor dar mai exista cineva care ii ia apararea. Oricum nu despre asta e vorba, ea nu le da atentie si nu o intereseaza ce cred ei despre ea pentru ca stie ca fiecare este diferit si ca prin felul ei de a fii este unica.
Sper foarte mult ca te-am ajutat si ca nu iti va mai fi teama.big grin