| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU am o intrebare pentru baieti dar si pentru fete....Am 13 ani aproape (implinesc in februarie) si s-ar putea ca anul acesta sa-mi pun aparat dentar (fix) si eu cred si am impresia ca nici un baiat nu o sa se mai uite la mine din cauza aparatului...Stiu ca multi spun "ei nu-i nimic, nu-i adevarat baietii nu tin cont de asta" dar sunt si baieti care cred asta. Si vroiam sa va intreb voi ce credeti?! E adevarat ca un aparat dentar poate face o fata "respingatoare" ca sa zic asa?
Plus ca sunt fete si baieti rautaciosi care poate rad de cei/cele cu aparat dentar si mi-e foarte frica de ce o sa se intample mai ales pentru ca nu vreau sa ma simt complexata din cauza unui aparat dentar...
Imi puteti spune cateva pareri va rog puppy dog eyes voi tine cont de parerile voastre.

Răspuns Câştigător
| dydysweet a răspuns:

Si eu port aparat dentar de trei ani si am 15 acum.nu e adevarat ca daca porti aparat nu o sa mai atragi baieti sau ceva de genu nu e adevarat. uite eu eram in clasa a6a cand mi-am pus aparat si sincer nimeni nu mi-a spus nimic ca imi sta rau sau sa rada cineva de mine?! da de unde? nimeni nu a ras de mine si ca sa vezi chiar dupa o luna doua dupa ce aveam aparatul am avut mai multi baieti care umblau dupa mine si care nu aveau nicio ezitare sa faca un pas cu mine doar pentru ca eu purtam aparat.nu trebuie sa te simti complexata..si baietii aceia care nu vor sa aiba o relatie cu o fata care are aparat inseamna ca sunt niste persoane superficiale..sa nu faci prostia sa nu iti mai pui doar din cauza asta pentru ca mai bine porti acum cand esti mai mica decat atunci cand ai sa fii mare pe la facultate.si gandeste asa sa porti aparat dentar e ca si cum ai purta ochelari adica vreau sa spun ca nu e vina ta pentru ca nu ai dintii drepti si cel mai bine este ca poti sa ii corectezi.un sfat:atunci cand o sa iti aplice aparatul o sa te intrebe ce culoare vrei sa aiba elasticul pe care o sa il taie si o sa il invarte pe bracket.alege sa fie incolor pentru ca asa nu e foarte vizibil sa nu alegi roz galben sau verde doamne fereste ca atunci chiar ai sa iesi in evidenta. sper ca te-am ajutat si te rog sa nu renunti la ideea de a purta aparat dentarlove struck

| oanacandy12 a răspuns (pentru dydysweet):

Merci pentru sustinere si sfaturi :X

| dydysweet a răspuns (pentru oanacandy12):

Nu ai pentru ce...stiu cum te simti pentru ca asa ma simteam si eu si in plus e mai bine sa porti aparat fix decat mobil. crede-ma cand ai mobil adica il poti da jos nu se intelege nimic din ce spui foarte greu vorbesti si trebuie sa exersezi ca sa te inteleaga cineva asa la fix nu ai nicio problema vorbesti ca si cum nu ai avea

18 răspunsuri:
| Indestructible a răspuns:

Asta-i preocuparea ta cea mai mare, la nici 13 ani? Prostesc. Al naibii de prostesc.

| oanacandy12 a răspuns (pentru Indestructible):

Chiar nu inteleg care-i problema ta?! Da asta-i preocuparea mea pentru ca la capitolul scoala stau foarte bine deci nu am de ce sa-mi fac griji asa ca fac ce vreau... Daca tot nu te intereseaza nu te mai baga in seama sincer...

| Indestructible a răspuns (pentru oanacandy12):

Copilo, eu n-am nicio problemă. laughing Ai cerut păreri, na păreri. Şi nu-mi spune să nu mă bag în seamă, pentru că am tot dreptul s-o fac. Pot să răspund la orice întrebare doresc, fie că-ţi convine ţie sau nu.

| oanacandy12 a răspuns (pentru Indestructible):

Am cerut pareri in legatura cu subiecl nu ce parere ai tu despre preocuparea mea da? Si in plus uite ca-ti spun sa nu te bagi in seama pentru ca tu n-ai spus nimic in legatura cu subiectul pe care l-am dat....Si daca n-ai nicio problema de ce comentezi aiurea?! Ma rog gata las-o balta ca n-am chef de cearta.

| Indestructible a răspuns (pentru oanacandy12):

Îmi spun părerea despre ce vreau. Puţin îmi pasă mie ce-ai cerut tu. Oricum ai pus o întrebare care spune totul despre tine, fetiţo.

| oanacandy12 a răspuns (pentru Indestructible):

Mai fata/baiatule (nu stiu ce esti) Nu era vorba despre iubit baieti etc. in special eu am pus intrebarea daca voi fi data la o parte daca vroiai sa stii ca se pare ca esti mai grea de cap...Si in plus ar trebui sa-ti pese ce am cerut ca despre asta este site-ul asta daca inca nu ai observat nu te duci la o intrebare si scrii ce-ti vine in minte pentru cultura ta generala...Iar daca cumva te referi ca sunt una care umbla dupa baieti te inseli amarnic..CONCLUZIA: nu-ti mai da cu parerea despre cineva pe care nu-l cunosti.

| Pain03 a răspuns:

Pai acum depinde cat o sa tii aparatul acela, depinde cat de rai is copii de la tine din clasa, s.a.m.a.d... Nu trebuie sa iti faci probleme, cel mai simplu e sa uiti ca il ai in gura.

| oanacandy12 a răspuns (pentru Pain03):

Nu stiu sigur cat o sa-l tin in jur de 1 an-maxim 2 si eu as uita ca-l am in gura dar sunt ceilalti copii care cu siguranta n-o sa uite sad

| Pain03 a răspuns (pentru oanacandy12):

Mda pai presupun ca la 13 ani esti inca in generala,si pana la liceu mai ai putin,cred ca o sa il si scoti, deci daca se ia cineva de tine ar trebui sa fi dotata cu replici gen,, Si ti ciuda?" sau ceva de genul, sa ii iei pe astia mai rai la misto, si te vor lasa in pace.Si sincer chiar crezi ca poti sa te implici intr-o relatie serioasa la 13-14 ani? Trebuie sa se uite baietii la tine cand esti mica? Veziti de scoala si de viata si lasa baietii ca o sa ai de unde alege, exista facultate/liceu unde vei avea colegi noi, ei nici macar nu vor sti ca ai avut aparat dentar, deci serios la 13 ani nu trebuie sa iti faci griji...

| oanacandy12 a răspuns (pentru Pain03):

Stiu ca n-o sa am vreo relatie seriosa crede-ma nu-s idioatalaughing Dar nu vreau totusi sa fiu respinsa sau data la o parte cam despre asta e vorba.

| Pain03 a răspuns (pentru oanacandy12):

Pai asta conteaza si de relatiile tale cu prietenii,daca ai prieteni adevarati nu te vor respinge, asa ca daca nu esti in relatii bune cu prietenii, ar trebui sa vorbesti cu ei dinainte, sa le spui ca o sa iti pui aparat dentar, si sa le vezi reactia.Sa stie si ei dinainte ca iti pui aparat, ca poate pana la urma nu o sa rada nimeni de tine.Sa porti aparat nu este o rusine, asa ca tine capu sus si incearca sa nu te mai gandesti la asta, Succes! Sper ca te-am ajutat!

| oanacandy12 a răspuns (pentru Pain03):

Mercibig grin

| madalina2013 a răspuns:

Pfff ce intrebare uni da tin cont dar pana la urma iti vei gasi alesul :X nu-i baga in seama pana la urma este sanatatea ta in joc nu a lor!

| andreea96mihaela a răspuns:

Nu trebuie sa.ti faci atatea griji. Si eu am aparat dentar si urmeaza sa il dau jos la sfarsitul lunii acesteia. Am 16 ani, sunt clasa a 10-a si il port de cand eram a 8-a. De tine depinde cum se vor purta cei din jur la vederea noului tau "accesoriu". La gimnaziu copii sunt intr.adevar mai rautaciosi, insa depinde si ce atitudine iei. Si eu aveam emotii, imi era chiar frica de ce vor zice, mai ales ca nu eram intr.un colectiv prea ingaduitor, daca intelegi ce vreau sa zic. Insa totul a mers bine. Smecherasii clasei au facut in primele zile niste glume, insa le-am aratat ca nu ma deranjeaza noul meu zambet si surprinzator de repede n.au mai comentat deloc pe tema asta. Important este sa le raspunzi, dar fara sa le arati ca te afecteaza. Vei fi si in centrul atentiei, multi iti vor pune intrebari, deci e si o parte buna. Sa nu crezi ca esti singura din clasa care nu are o dantura perfecta. Multi chiar si-ar dori si ei sansa sa.si indrepte dintii, chiar daca nu spun. Nu te feri niciodata sa razi! Aparatul dentar se vede oricum cand vorbesti, deci nu te gandi ca il ascunzi daca nu razi sau zambesti prea larg. Cat despre baieti nu.ti face grija! Multi baieti au vrut sa ma sarute si dupa ce au vazut ca am aparat dentar. La fel si pe prietenele mele care au de asemenea aparat dentar; sunt multe de altfel. Nici nu se simte ca.l ai in gura.

| oanacandy12 a răspuns (pentru andreea96mihaela):

Merci.Din cate vezi sunt si persoana care nu inteleg precum Indestructible care a comentat fara rost...

| tpumada a răspuns:

Nu-i nimic de râs. Şi eu s-ar putea să port aparat dentar. Am 2 fete din clasă care poartă aparat şi nu au fost jignite