| Chelseaa a întrebat:

Hei TPU
Am o problema cam grava.
Gen imi doresc foarte mult sa slabesc. Sa arat si eu bine sa am forme alea alea.
Am 1.58-160 inaltime si am 65 de kg
Ce pot face?
Am inceput de ieri sa fac niste exerciti si abdomene si toate alea 2 ore pe zi + dans si am mancat numai mere si biscuiti simpli nimic gras. Astazi am mancat cereale cu lapte de dimineata si un mar dupa ceva timp
Ce sa fac? Daca fac asa timp de o luna gen 2 ore pe zi de sport si exerciti cam cat slabesc? As vrea sa ajung la 45.
Stiuu ca nu este usor. Dar am nevoie de sfatul vostru.
Imi cer scuze daca am gresit categoria dar am mare nevoie de ajutor. Dau funda + vot.

Răspuns Câştigător
| Honeyyy a răspuns:

Cam aceeasi inaltime si greutate am si eu [1, 60 si 63 kg]. Iti inteleg perfect "obsesia" aceasta de a slabi, de a avea un corp perfect.
In primul rand ai pornit gresit gandindu-te "Daca fac asa timp de o luna".Nu, nu trebuie sa faci asta timp de o luna ci pe tot parcursul vietii.
Trebuie sa iti schimbi alimentatia cu totul, nu sa tii regim! Am tinut si eu nenumarate regimuri, si ghici ce? Dupa incheierea acestuia, imi reluam meniurile de demult si ma ingrasam la loc.
Ceea ce faci tu acum este o infometare! Fa mult sport si mananca tot ce iti doresti, dar in cantitati limitate, si de preferat sa nu mai mananci dupa 6-7! :*

| Chelseaa explică (pentru Honeyyy):

Multumesc mult asa am sa facbig grin dar nu stii cam cat as putea slabi intr-o luna?

| Honeyyy a răspuns (pentru Chelseaa):

Eu cand ma puneam calumea pe regim si faceam mult sport, slabeam si 5-6 kg in 2 saptamani. Insa asta nu prea e normal :-s, o sa le pui la loc intr-o saptamana. Trebuie sa iti schimbi cu totul alimentatia, altfel nu ai cum sa arati cum iti doresti.

Eu una m-am lasat pagubasa de ceva timp, pentru ca intr-adevar nici nu am ambitie, nu ma pot abtine sa nu mananc dulciuri, insa am inceput sa merg foarte mult pe jos si sa beau apa cu lamaie si incet incet kilogramele scad de la sine big grin

| Chelseaa explică (pentru Honeyyy):

Multumesc pentru sfaturi big grin

6 răspunsuri:
| ionutzul31 a răspuns:

Sport. Dansul e ok, dar ai putea sa incepi si sa alergi un picut. Macar 10 minute pe zi sa "tragi" in continuu, fara pauza. Legat de alimentatie, nu trebuie sa stai cu foamea in gat, doar mananca regulat si "cat sa nu iti fie foame"...nu neaparat doar biscuiti si mere, dafuq? Ce pot spune, nu e usor de aceea, iti urez succes cu asta...vei avea nevoie happy

| NH4OH a răspuns:

Lights? Salut. Eu am 1, 60 și 46 kg și sincer. aș vrea să mă îngraș pentru că restul fetelor care sunt mai *plinuțe* ca mine și au și forme și mai știu eu ce. îmi spun că-s slabă. În fine. Prima dată ar trebui să ai o alimentație sănătoasă, fructe, legume, salate, fără prăjeli și grăsimi. Ar trebui să îți obișnuiești corpul cu o alimentație de acest tip. O să slăbești și o să ai un organism mai sănătos. Ideea nu e să mănânci sănătos, nu să mănânci 2 biscuiți pe zi. Am o prietenă care a făcut gastrită din cauza asta și a fost cumplit. O vedeam când se tăvălea pe jos de durere și plângea. Deci așa nu e bine. Mâncare sănătoasă. apoi sportul/sala ce vrei tu. O să prinzi forme și mușchi și o să fie bine. O să slăbești și mai mult. Am o prietenă, care are 1, 58 și a avut 60kg, dar în vară s-a abținut de la dulciuri și a fost la alergat într-un *circuit * din-ăla ca la campionatele de alergat. Și a făcut sport în fiecare zi și ghici ce? A slăbit 12 kg. are aproape greutatea mea. Pare mai slabă ca mine. A avut ambiție și a lăsat poftele de o parte pentru a-și îndeplini visul de a fii slabă, cum vrea ea. Abdomenele și flotările, exercițiile acasă sunt pentru a-ți întreține mușchii și a face un fel de sport simplu, dar nu o să ajungi să slăbești în ritmul ăsta. Deja vine căldura, fă-ți timp, ia și 2-3 prietene cu tine la alergat, în aer liber, la sală și o să ajungi cum îți dorești. Dar nu uita, să nu te duci la Mc & KFC după sală ( cum fac unele ). Baftă happy

| Andreeeeeeeeeeee a răspuns:

Nu trebuie sa te infometezi pentru ca asa nu vei reusi nimic, iar corpul tau isi va cere drepturile candva. Incearca sa respecti mesele, sa nu mai mananci prajit si sa renunti la dulciuri. Mergi si la o sala unde poti sa te apuci de aerobic. Cu cat grasimea este depusa de mult timp cu atat vei scapa mai greu de ea. La mine s-au cunoscut rezultate doar cu putin regim alimentar. Si inca ceva, nu manca foarte tarziu pentru ca atunci nu vei mai avea activitati, iar corpul nu va mai consuma kaloriile.