| DunkelheitBu a întrebat:

Heii.
Cum invat sa nu mai am incredere oarba in oricine si sa fiu mai selectiv in alegerea prietenilor.
Am prea multa incredere in oameni si vorbesc fara sa gandesc, spun secretele mele oamenilor care nu merita si nu stiu cum sa invat sa nu o mai fac.

Funda!

Răspuns Câştigător
| Orsi a răspuns:

Gaeste o persoana in care sa ai incredere si spune-i lui/ei tot ce nu poti sa spui altcuiva. sau daca nu gasesti o persoana in care sa ai 100% incredere fa-ti un jurnal in care sa scrii absolut tot ce ai pe inima.

de invatat cum sa numai ai incredere oarba in oameni nu stiu cum poti s-o faci, dar uite niste sfaturi: uita-te cu cine se imprietenste, pe fiecare om il caracterizeaza anturajul de prieteni pe care il are, fii atent la modul in care se comporta o persoana, daca e copilaros sau daca face intotdeauna haz din tot probabil nu este persoana potrivita caruia sa-i spui secretele tale. asculta ce spun altii despre cineva. exista multe barfe in lumea de azi, dar chiar daca-i minciuna ceea ce auzi aminteste-ti proverbul ''fiecare minciuna are un sambure de adevar'', daca vrei intr-adevar sa fii ascultat cauta o persoana matura care poate sa te inteleaga si sa iti dea sfaturi bune, intelepte daca e cazulwinking

daca nu gasesti pe nimei poti sa imi scrii oricand big grin

5 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu ai cum, insa atunci cand iti alegi prietenii, incearca sa ii alegi pe cei care iti aseamana. Studiaza-i la inceput si vezi cu cine ai lucruri in comun. Oricum trebuie sa stii ca fiecare om are defecte si dupa ce vei constientiza asta, faptul ca nu exista prieteni perfecti, vei vedea ca va fi mai usor sa ii intelegi si tu pe ei, nu numai ei pe tine.

| Danysan a răspuns:

Trebuie sa inveti ca in ziua de azi nu trebuie sa mai ai Incredere in Nimeni.E simplu daca, crezi asta nu ai de ce sa mai spui celorlalti ce ai tu acolo inauntru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fi si tu mai "nesimtita", mai cu tupeu in tine si cauta sa-ti aduci aminte mereu ca in viata reusesti doar prin propriile-ti puteri si ca nimeni nu-ti va sarii in ajutor cand o sa fi la ananghie, invata de la unul care a fost sus de tot iar cand am ajuns de unde am plecat prietenii ma trateaza cu spatele

| MisFit20 a răspuns:

Pastreaza o minima indiferenta fata de toti, pana esti sigur ca acea persoana are intenii bune, si vorbeste din suflet, nu face un criteriu de selectie a amicilor pe baza aspectului fizic. big grin Mult Noroc.

| Kalhya a răspuns:

De obicei chestia asta o inveti pe propria piele. Nu sunt in masura sa iti dau sfaturi dar iti pot spune totusi ca in ziua de azi nu poti avea incredere nici in hainele de pe tine. Tu trebuie sa ai incredere in tine insuti nu in altii, bazeaza-te pe tine nu Pe ceilalti. Un om cu incredere in sine e mai puternic decat ceilalti. Fi diferit, fi unic. Iesi din tipar. Fii tu.