| Brighi a întrebat:

Heii happy
Prietenul meu fumeaza sad ce as putea sa fac sa-l conving ca nu este bine si sa se lase?
Mersii

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Se va lasa singur, dar numai cand crede el de cuvinta. Cu viciile e greu! Spune-i unui indragostit de: lume, viata, D-zeu sa nu le mai iubeasca si vei vedea ca-ti va raspunde ca nu poate trai fara ele; la fel si unui dependent de: cofeina, droguri, femei... In el sta taria de a le lasa insa el nu o simte! Ele sunt mai puternice decat el. Spune-i din cand in cand si poate asta il va provoca si va iesi ceva, insa depinde om! Se spune ca oamenii sunt cea mai grea materie de studiu, dar fara ei, am fi incompleti. Oamenii ne dezamagesc insa tot pe ei ii iubim mult! Se spune ca, daca (ne) place / iubim (de / pe) cineva, atunci trebuie sa-l acceptam asa cum este, inclusiv relele lui! Daca nu-i acceptat de noi va cauta pe altcineva care il va accepta si noi vom suferi! Spune-i totul de la suflet la suflet despre efectele tutunului si vezi ce zice! Mult noroc!

| Brighi explică (pentru Caro34):

Mersi pentru raspuns, este foarte bun happy Dar mai astept si altele...

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cred ca e constient ca tigarile nu-i fac bine si daca el nu vrea sa le lase nu cred ca tu il vei putea convinge, iti poate promite ca se lasa si cand colo sa fumeze pe ascuns

| Brighi explică (pentru mona):

Da s-ar putea sa fumeze pe ascuns...

| WildDream a răspuns:

Daca stiai ca fumeaza inainte sa fie iubitul tau nu ai ce sa-i faci. Pana la urma l-ai acceptat asa nu?
O sa se lase daca considera el si nu pentru ca vrei tu. Parerea mea e ca oamenii se pot schimba numai atunci cand vor cu adevarat si nu pentru ca vor altii ca ei sa se schimbe.
Tu poti sa-l rogi sa nu mai fumeze cand este cu tine pentru ca te deranjeaza mirosu/gustul etc.

| Brighi explică (pentru WildDream):

Sa sti ca si tu ai dreptate, multumesc pentru raspuns happy