| Nutemaiholba a întrebat:

Heii TPU. Sunt fata si am 1.65. Vreau sa slabesc aproximativ 10 kg. Eu nu fac mai deloc miscare pentru ca nu am timp. Stiti vrei dieta care sa ma ajute?

Răspuns Câştigător
| daniellle a răspuns:

Depinde de cât de mult cântăreşti acum, nu cred că ai vrea sau ţi-ar plăcea să fi băţ. happy
Ca dietă, cea care te poate ajuta cel mai mult să dai jos este dieta Dukan, însă nu ţi-o recomand.
În primul rând nu e foarte ok deoarece am înţeles că multor persoane le-a fost rău după şi în al doilea rând dacă dai cu ajutorul acestei diete jos 5 kg, să zicem, poţi pune dublu înapoi dacă calci strâmb odată.
Deci dacă te apuci de această dietă ar cam trebui să îţi scoţi definitiv din ''meniu'' tot ce ţine de dulciuri ş paste făinoase.
Însă, cum spuneam, nu-ţi recomand.

Eu ţi-as sugera doar să o laşi mai uşor cu sucurile, dulciurile şi pâinea şi să încerci să faci acasă câteva exerciţii. big grin
Eventual dacă ai vrea să încerci, poţi merge odată şi la sală, pentru tonifiere. thinking

Îţi doresc multă baftă!
O zi bună. happy

| Nutemaiholba explică (pentru daniellle):

Nu vreau sa fiu băț.laughing si stiu ca dieta dukan nu e buna. Faza e ca eu am cateva kg in plus si in ultimele trei luni am renuntat la cartofi prajiti si dulciuri si citisem undeva ca, carnea de pui e mai buna cand vrei sa slabesti decat cea de porc si nu stiu daca e adevarat, infine si nu mai mancam paine decat maxim doua felii de paine pe zi. Si peurma am lasat balta stilul asta alimentar si incepusem iar cu fast-food, si mi-am dat seama ce prostie am facut si ca trebuia sa incep sa mananc iar light. Si am inceput prin lapte si iaurt cu putina grasime, dimineata de obicei mananc un iaurt activia si jumatate de chifla graham sau paine cu seminte si cu cereale nu stiu exact cum se numeste. Oricum multumesc de sfat.:3

| daniellle a răspuns (pentru Nutemaiholba):

Este ok aşa. E important să bei multe lactate. happy
A fost plăcerea mea. big grin

5 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Ce greutate ai in prezent? Si poti face miscare si acasa, abdomene, genoflexiuni etc. Ca dieta poti cauta una dedicata sau poti avea tu grija cu ce mananci, fara paine, grasimi, dulciuri, bauturi acidulate si sare cat de putina, si slabeste 2-3 kg intr-o saptamana.

| Mariuuuk a răspuns:

Fara sport se da foarte greu jos.Dar daca o sa consumi mult lapte, o sa slabesti cu 30% mai repede.

| SexyGirlSweet1998 a răspuns:

Heiwinking
1.Trebuie sa faci macar 15 minute in fiecare zi sport(flotari, abdomene, aerobic etc)!
2.Trebuie sa ai 3 mese principale si 2 gustari mici!
3.Mananca aceleasi alimente, doar ca-n cantitati mai mici!
4.Bea multe lichide, lapte si fa-ti sucuri naturale, limonade!
5.Mananca salata si iarna! De varza, ma rog, legume de sezon happy
6.Nu manca dupa ora 6 jumate seara!
7.Nu te infometa, atunci mai rau te ingrasi pentru ca stomacul acumuleaza si se depune daca mananci foarte rar si te infometezi! (mi-a spus profa de bio)
8.Mananca mxim 4 felii de paine pe zi!
9.Reduce dulciurile si inlocuieste-le cu fructe sanatoase de sezonwinking
10.Iti mai trebuie acum, doar putina vointa si-n 6-7 luni o sa fii cu aproximativ 3-4 kg mai slabuta happy
Aaa da si nu uita, daca nu faci niciun pic de sport se face celulita, pentru ca o sa slabesti in jur de 7-10 kg!
Iti urez multa bafta! Eu ti-am spus etapele prin care eu am slabit 13 kg intr-un an jumtate si acum imi place cum arat! Numai bine happy
fundita?