| anonim_4396 a întrebat:

Hello! Probabil o sa radeti de mine dar imi dati niste sfaturi ca sa nu imi mai fie "frica" de scoala? Nu zic de teste, eu sunt mai timida de felul meu si rusinoasa, nu sunt sociabila si imi fac prieteni greu. Am pe multi in scoala care ma stiu mai rusinoasa si de frica nu mai ies prin pauze. pe la inceputul anului aveam un stil de imbracat mai ciudat, acum mi l-am mai schimbat happy Toti se uita ciudat la mine cand intru in scoala si sunt stresata din cauza scolii. Din cauza asta vreau sa vina mai repede vacanta si sa scapam de scoala, dar si in vacanta de vara o sa ma gandesc cum o sa fie cand o sa inceapa scoala? Si asa o sa fiu stresata iarasi pe tot parcursul vacantei.Cand eram mica eram mult mai curajoasa.Din clasa a 4-a am devenit mai timida, stresata si de atunci intr-un fel mi-am "distrus" viata pentru ca mereu ma gandeam sa nu rada de cum sunt imbracata si chestii de genul..Stiu ca multi probabil o sa rada de mine dar puteti sa imi dati niste sfaturi ca sa nu mai fiu atat de rusinoasa? P.S: Eu sunt putin grasuta si de aceea unii colegi mai si comenteaza. happy Nu radeti de mine va rog.

Răspuns Câştigător
| névtelen a răspuns:

Buna happy, pai... inteleg ca iti e greu sa iti faci prieteni, dar ar trebui sa gasesti o persoana in fata careia sa incerci sa te deschizi, normal ca nu din prima pentru ca poti fi dezamagita, dar cu timpul poti face asta. Despre imbracaminte eu zic sa te imbraci cum te simti tu bine, asta e cel mai important, nu conteaza daca altora le place, tie trebuie sa iti placa. Cu kilogramele in plus te descurci usor, niste sport si putina dieta si s.a rezolvat big grin. Incearca sa fi un pic mai deschisa, stiu ca este greu, dar incearca sa te incurajezi inainte sa iesi din casa, iar cand ajungi la scoala intra cu capul sus si nu mai baga pe nimeni in seama, toti sunt rai chiar si cu fetele la care nu au nimic de comentat.

PS: be strong!

| Dahliaa a răspuns (pentru névtelen):

Hei. Multumesc de sfaturi, sper ca o sa ma descurc si ca nu o sa mai fiu atat de timida! De obicei cand mie imi este rusine ma incalzesc si ma inrosesc putin la fata.happyNu sunt chiar obeza dar totusi sunt grasuta, eu am avut niste probleme si cu glanda tiroida si din cauza ei ma ingrasam dar o sa incerc sa ma abtin de la atata mancare. Oricum, merci :**

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu avem de ce sa radem de tine-fiecare din noi avem probleme mai mici sau mai mari ca ale tale-si in plus nu avem motiv!
Orice ar fi nu te descuraja usor-indiferent de ce ar zice ceilalti nu te stresa si nu pune la suflet!
La ore incearca sa fi mai activa si sa-ti spui parerile-indrazneste sa fi tu-insa fara sa jignesti(asa cum spui ca o fac altii cu tine)!
Gaseste-ti prieteni care sa te accepte pentru cea ce esti si bucura-te de ani de scoala caci trec foarte rapid!
Timiditatea se trateaza daca indraznesti sa te eliberezi de ea!
Alung-o! happy

| Dahliaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Am o prietena in clasa cu care vorbesc de cand eram clasa I dar de la un timp a devenit nesimtita si fitoasa. happy La ore sunt destul de activa dar uneori sunt si nesigura. In fine, multumesc pentru sfaturi. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E datorita fricii lor de ei insisi si mediocritatii lor faptul ca te abuza verbal ca fata. doar asa se pot simti conform standardelor reduse la mediocru.
nu trebuie sa iti arat tablouri ca sa vezi ca o persoana plina e fascinanta.trebuie sa iti descoperi trupul si natura. trebuie sa ai metode non-sexuale de a te iubi pe tine insati. dandu-ti pielea cu ulei, cumparandu-ti flori, citind huysmans.
si eu trec ca cea mai piaza rea persoana din cartier imbracandu-ma in negru si facand gesturi nebune dar imi iubesc pana si trecerea.
am fost ca tine dar la liceu n-a mai fost masculinitatea asta critica a oamenilor slabi si patetici, am primit toata nebagarea in seama cuvenita

| Sebastian2014 a răspuns:

Nu rade nimeni de tine.Si eu am fost foarte timid, chiar acum cateva minute am mai raspuns unei intrebari despre timiditate.Stiu cum poti sa faci sa nu-ti mai pese de parerile lor si sa te impaci cu unele lucruri.Incepe sa meditezi! Nu te gandi ca e ceva ce nu te caracterizeaza, doar fa-o! Iti promit ca o sa fii mult mai linistita. Uita-te la videoul asta si daca nu intelegi ce spune iti explic eu: http://www.youtube.com/watch?v=oeIxp6nB2bM.Alt lucru pe care incearca sa-l faci e sa stai dreapta de spate si sa respiri adanc.In ultimul rand :cine se poarta urat cu tine isi exprima doar frustrarile sale, deci aceea au niste probleme care le mascheaza incercand sa se simta mai bine tragandu-i in jos pe altii. Sper ca te-am ajutat.O zi faina! :)

| marian_7699 a răspuns:

Incearca sa vorbesti mai mult cu colegii, profesorii ( mai glumeste si tu sa fii cunoscuta) Sper ca te-am ajutat! Funda?

| Dahliaa a răspuns (pentru marian_7699):

Crezi ca pot deveni cunoscuta doar daca glumesc? o.o

| marian_7699 a răspuns (pentru Dahliaa):

Pai da... stai si tu pe langa ei, razi cu ei...

| pablo69benidorm a răspuns:

Au un fel de fobie sociala.
poate că problema este stima de sine scazuta, se pare.
  Cred că debirias spun părinții tăi (începând cu mama ta) și, astfel, vă pot ajuta.
  dar ai nevoie pentru a încerca un psiholog, altfel chiar ar putea veni un punct în cazul în care nu sunteți de gând să meargă la școală ne-o dorim.

  și ce se întâmplă cu tine este ceva mult mai frecvente decât crezi.

este super starea de spirit și temerile tale.

  PD. Eu nu vorbesc limba română bine, îmi pare rău pentru greșelile de ortografie.

| Dahliaa a răspuns (pentru pablo69benidorm):

Hei. Am inteles comentariul tau, nu e nimic daca nu vorbesti romana bine. happy Uneori si mama mai comenteaza pe seama mea ca sunt grasuta si ma face sa ma simt ciudat. Dar i-am zis chiar eu ca am nevoie sa vorbesc cu un psiholog dar nu vrea happy

| Giorgi28 a răspuns:

Buna!
Nu este de ras ...nu esti singura persoana timida, cu aceasta problema se confrunta foarte multi adolescenti, te sfatuiesc sa incerci sa treci peste aceasta timiditate la ore si sa iti spui parerile, iar in privinta prietenilor... trebuie sa gasesti persoane care au aceleasi preocupari ca si tine si care nu te jignesc din cauza unor kilograme in + happy