| georgica112 a întrebat:

Hello TPU! Am o problema mai delicata dar si putin ciudata. In ultima luna sunt foarte stresat mai ales ultimele zile, voi merge la o olimpiada nationala peste o saptamana!
Mi se pare ca mi-a aparut un fel de gusa, dar e impropriu spus, oarecum mi s-a umflat putin gatul, am citit pe net despre glanda tiroida dar nu cred, in plus stau mai mereu in oglinda si ma uit....desi parintii, si apropiatii imi spun ca nu am nimic, mie tot mi se pare! Cred ca totul este in mintea mea pe fond de stres, mai ales ca am slabit mult si e posibil ca in jurul gatului sa fi ramas putina grasime...

Voi ce parere aveti? Sa merg la psiholog? Sau sa ma calmez? Mersi!

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Mersul la psiholog sau terapeut ceva este benefic. Trebuie sa te calmezi. In plus, e doar un concurs adica nu e nimic grav daca sa zicem prin absurd ca nu faci prea bine. Nu e bac, nu e examen, linisteste-te! Gandeste-te cat de multi te invidiaza si si-ar dori sa fie atat de inteligenti (nu conteaza materia pentru ca orice obiect de la un anumit nivel presupune sa ai o afinitate pentru domeniul in care se incadreaza pentru a putea da randament ) incat sa se fi calificat, sa ajunga la nivelul acesta. Trebuie sa te simti mandru de tine, de munca ta, de motivatia de care ai dat dovada. Impaca-te cu asta, esti destept si trebuie sa crezi in tine. Iar daca nu va fi bine acum, cui ii pasa? Esti minunat pentru reusita de pana acum meriti admiratie. Totul e ok. Trebuie sa vezi frumusete si fericire in jurul tau, sa iti dai seama ce grozava e lumea si sa realizezi de asemenea ca ai de castigat din aceasta experienta, indiferent de rezultat. Tine minte asta, iar cand te duci acolo (unde apropo ar trebui sa fii extrem de odihnit ca sa nu clachezi) te uiti la foaia de lucru si iti spui ca vei reusi, ca esti cel mai tare! ^.^ Legat de gat as miza pe faptul ca ori ti se pare, ori ai slabit. Nu pare grav mai ales avand in vedere faptul ca nici ceilalti nu observa. Daca se cunoaste consulta un medic.
Hidrateaza-te, consuma fructe, alimenteaza-te corespunzator pentru ca ai nevoie de acestea ca sa faci fata stresului.
Sper ca am ajutat happy
Mult succes la olimpiada.

| georgica112 explică (pentru AnonimaOk):

Multumesc! Am sa tin cont de acest sfat!

| AnonimaOk a răspuns (pentru georgica112):

Cu placere, sper ca esti ok big hug funda? daca vrei xD