| curioasa210 a întrebat:

Hey! Am nevoie de ajutor!
Eu sunt in clasa a 6-a (sunt fata). Avem seful clasei pe un baiat de profesoara (il vom numi Y).
Y nu face nimic. Niiiiimic. dirigintele l-a pus sa scrie intru-un caiet cine face obraznicii (bineinteles ca el face cele mai multe dar nu s-a scris decat 1 data pentru ca i-a zis dirigu') el n-a facut decat sa stranga 20 de lei (suntem 20 in clasa) in 3 SAPTAMANI! 3 saptmani. eu am strans banii de instalatie (pentru ca el n-a vrut) intr-o saptamana!
Am decis majoritatea colegilor (vreo 15-16) sa,, il dam jos". I-am spus lucrul acesta si dirigintelui si a zis ca o sa alegem la inceputul semestrului. Toti ma vor pe mine dar eu nu vreau.
Ce sa fac cu Y? dar cu ultima situatie? Ajutor va rog mult! Am innebunit! nu mai pot!

7 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

In primul rand calmeaza-te laughing
Tin minte ca la liceu daca strangeam 20 lei in 3 saptamani pentru markere era bine.

Cica instalatii laughing Nu inteleg de ce ati dat banii degeaba caci oricum le folositi putin.

Am fost sef de clasa multi ani. (gimnaziu + liceu)
Numai un fraier scrie intr-un carnetel acele "obraznicii". Cui crezi ca ii pasa? Singurele lucruri cu adevarat importante ar fi lucrurile sparte caci acela care le sparge trebuie sa le plateasca.

Obrazniciile din ore sunt treaba profesorilor care au ora repsectiva. De asemenea, daca nu iti convine galagia din pauze sau prostiile pe care le fac colegii atunci poti sa te muti la alta clasa unde ti se pare tie mai bine sau sa te plimbi prin scoala in pauze cu o prietena.

Sincer sa fiu am vrut de mai multe ori sa renunt la "sefie" caci nu ai vreun avantaj daca faci asta. Nu pierzi foarte mult timp dar nu merita. Inainte era o mandrie sa fii sef de clasa, chiar tin minte ca ma bucurasem cand m-au ales dar pana la urma nu era nimic care sa-mi merite timpul.

Concluzia ar fi ca tipul face un lucru normal.
Daca vrei sa faci ceva bun atunci apuca-te de voluntariat cand mai cresti. Acolo intalnesti persoane care chiar fac lucruri bune.

| curioasa210 explică (pentru RainmakerX):

Treaba este ca tipul face cele mai multe prostii. Cum ar fi: le ia la bataie pe cateva fete care se intorc si il bat, se duce cu alti baieti si le pun la pamant si apoi sar pe ele, le trag de par+ca pe el nu il cearta nimeni! doar pentru ca este baitul unei profesoare?! Asta este una dintre lucrurile care ma enerveaza la el. ce parere ai despre ce ti-am zis?

| RainmakerX a răspuns (pentru curioasa210):

Wow. Nici macar cele mai josnice specimene din clasa mea nu faceau lucruri atat de exagerate.

Dirigintele vostru stie ce face baiatul sau e prost? Daca nu stie ce face atunci vorbiti cu dansul si spune-i exact partea asta "se duce cu alti baieti si le trag de par, le pun la pamant". Daca stie ce se intampla si nu ia masuri atunci vorbeste cu parintii si roaga si celelalte fete sa spuna acasa ce li se intampla. Pana la urma o sa ia cineva masuri.

| curioasa210 explică (pentru RainmakerX):

I-am spus de o gramada de ori. dirigintele l-a amenintat. doar atat. De ce? pentru ca matusa-sa este invatatoare in scoala iar ma-sa e profa nu stiu pe unde si de...

| RainmakerX a răspuns (pentru curioasa210):

Inteleg... Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu parintii tai despre asta.
Eventual, in cel mai rau caz te muti la alta clasa.

| curioasa210 explică (pentru RainmakerX):

Nu avem decat o clasa de a 6-a in scoala..am vorbit cu ei.m-au ajutat putin.multumesc si tie!

| Emma30555 a răspuns:

Poate nu i place sa parasca ceea ce este ok. Poți sa spui un lucru grav care se întâmplă dar nu e frumos sa pandesti orice greșeală pe care o fac colegii și sa spui. În legătură cu ultima situație cum spui tu, de ce nu ai vrea din moment ce tu zici ca el nu face nimic dar tu faci mai multe? Accepta sa fii șefa clasei și poți demonstra asta. Dacă nu vrei sa fii poți sa le spui colegilor sa aleagă pe altcineva.