| AlexLQ2806 a întrebat:

Sunt baiat si am 15 ani. Sunt clasa a 9-a la profil matematica informatica la cel mai bun liceu din judetul meu. Am avut media de admitere 9.32. Problema este ca de cativa ani a intervenit o problema care se tot accentueaza. Nu mai am acel chef de invatat, nu imi mai place sa vin acasa si sa deschid caietul. Inainte eram altfel: imi placea sa invat la istorie, geografie, biologie, invatam de placere. Acum nu mai este asa... am note destul de proaste, nu imi mai pasa de scoala. Inainte aveam o oarecare frica de scoala. Se poate spune ca este din cauza PC-ului, TV-ului sau telefonului? Eu ma mai duc si la MMA. Pentru cei care se intreaba ce este, MMA, pe romaneste, este bataie. Cateodata nu imi fac temele si ma duc la antrenament pentru ca temele nu ma pasioneaza si la MMA imi place... constientizez ca sunt intr-o cadere libera si nu mai vreau asta. stiu ca pot mai mult, stiu ca am o minte buna. Deja colegii mei se mira cand iau o nota mai mare, chiar daca sunt la un nivel apropiat de inteligenta cu ei.
Va rog ajutati-ma... ce sa fac sa imi revina "cheful"? Dau funda celui care ma face sa scap de asta.

3 răspunsuri:
| CravataAlbastra a răspuns:

Vreau sa spun ca si eu sunt in aceeasi situatie din toate punctele de vedere enumerate de tine mai sus! Și nici eu nu știu de ce am starea asta, o intreb daca vrei pe psiholoaga mea la care ma duc si iti spun si tie! Sa nu te sperii de aceasta situatie, simt ca are o rezolvare aproare de noi doar ca ne scapa acum. Succes mai departe. :*

| perfectionista244 a răspuns:

Eu propun că tu trebuie să îți pui un scop, să te gindesti de exemplu ca dacă ai media bună vei ajunge să călătorești mult și vei putea fi ceva important în viață.Și să îți spui mereu,, începutul e anevoios și greu, dar mai tîrziu e foarte usor'' aceste cuvinte mi-le-a spus o persoană foarte importanță și m-a ajutat foarte mult incit am ajuns la media 10.00.Succes,sper ca ti-am ajutat

| perfectionista244 a răspuns:

Eu propun ca tu trebuie să îți pui un scop, să te gindesti de exemplu ca dacă ai media bună vei ajunge să călătorești mult și vei putea fi ceva important în viață.Și să îți spui mereu,, începutul e anevoios și greu, dar mai tîrziu e foarte usor'' aceste cuvinte mi-le-a spus o persoană foarte importanță și m-a ajutat foarte mult incit am ajuns la media 10.00.succes,sper ca ti-am ajutat