| Lachowski_Ioana_2002 a întrebat:

Hey...
Deci, m-am indragostit de un personaj anime si nu stiu daca e normal (mai ales ca am 14 ani)...
Vreau doar sa stiu daca e normal sau daca e o boala... ~T_T~

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e o boala, e doar rasfat. Situatia este frecvent intalnite la fetite de 5-6 ani, uneori chiar si pana la 7-8 ani. Probabil tu te maturizezi mai greu (fie fiindca esti exagerat de rasfatata, fie fiindca te agati de prima copilarie din lipsa de educatie) si atunci ai aceste sentimente atat de tarziu. Vor trece pe masura ce vai incepe sa iei viata in piept.

| FemeiaPisică a răspuns:

Da, este normal. Generația anilor '90 s-a îndrăgostit sau și-a dorit măcar o singură dată să fie împreună cu un personaj animat.

| darrio2007 a răspuns:

La 14 ani e normal.Dar va trece pe masura ce mai cresti.Devii mai matur.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Mai matură.

| William a răspuns:

Majoritatea copiilor de varsta ta sunt la fel de "normali" laughing

| seth2016 a răspuns:

Buna,

Daca o sa intrebi un consumator de anime o sa-ti spuna ca e normal. Altii o sa-ti spuna alte lucruri, inlusiv ca nu dragoste. Poate au uitat ca si ei s-au indragostit de un personaj fictiv citind o carte.

Pentru linistea ta, e dragoste adevarata si nu esti singura. Multi se indragostesc de personaje anime.

Tot pentru linistea ta sa nu uiti ca exista oameni reali, o lume reala si poti avea un iubit si aici. happy

| NH4OH a răspuns:

Nu are legătură cu vârsta, i se poate întâmpla oricui.
Și eu am pățit asta cu un actor, tot descărcam poze cu el în telefon, dar am ales de cuviiță că ar trebui să scap de asta. Am șters tot și am încercat să văd realitatea, totuși laughing și mi-a trecut în felul ăsta.
Nu te mai uita la anime-uri cu el sau tot ce ține de el : poze, videos etc.
Când vrei să scapi de ceva, trebuie să te distanțezi cât mai mult de acel ceva.
Nu este nicio boală, e normal happy
Baftă! Fundă?

| MissADEEL a răspuns:

Nu te-ai îndrăgostit. Ai făcut o pasiune pentru felul în care e construit de către autorul acelei producții. Știi că e doar o proiecție, o întruchipare, ceva ce nu va fi niciodată real.
Așa se clădesc gusturi, standarde, prietenii (din hobby-uri comune) așa că e o parte pozitivă în asta.
Totuși, există stereotipul că fanii desenelor anime sunt niște obsedați și nu faci decât să îl confirmi. Ca să nu ajungi la o obsesie, încearcă să găsești un echilibru, să nu îți negi viața socială și să nu vorbești numai despre asta toată ziua. Anime-urile să fie o ocupație plăcută printre altele, nu singura.

| Kuroo a răspuns:

Nu te-ai indragostit, doar il simpatizezi. Pai daca ar fi asa, am o lista intreaga de "iubiri din anime-uri" (Grell love struck ) laughing
Nu ii lua in seama pe ceilalti, nu stiu cum e sa prinzi drag de un personaj. Rusine tuturor! =]]
Deci stai calma, sunt lucruri normale. Indragostitul e diferit de ceea ce ai patit tu.

| Lands0fMancunia a răspuns:

E ceva normal. Si eu m-am indragostit in acest fel, dar mi-a trecut repede. Asa va fi si la tine.

| Andreea_Cazacu_1990 a răspuns:

Da e normal sa-ti placa un personaj.Nu vad de ce nu se fi normal pana la urma suntem copii