| Adi0236949 a întrebat:

Hey, salut am numesc Adrian si am si eu o problema.
Deci de curand eu m-am mutat impreuna cu familia. Acasa, ma rog fosta casa ieseam rarisor cu prietenii mei, dar ieseam, in rest stateam foarte foarte mult pe calculator. Sincer exagerat de mult, 12+ ore. Nopti nedormite etc. Toata lumea ma stia ca stau numai pe calculator. Cand ieseam afara prietenii mei daca le pot spune asa nu faceau glume cu mine, radeau intre ei si atat. Eu efectiv nu pot face o gluma sa rada toata lumea, daca ma bag in seama, e degeaba. M-am mutat si acum stau la fel pe calculator, dar stau mai putin, chiar mult mai putin, maxim 3-4 ore. Dar in celalalt timp ma plictisesc, nu am ce face. Afara, sunt o grama de copii, dar nimeni nu ma cunoaste. Acm intrebarea mea este cum sa nu mai fiu la fel ca la casa trecuta, sa ma bag in seama cu baietii si fetele de aici, cum sa ii fac prieteni. Tin sa mentionez ca practic fotbal dar in ultimul timp nu imi mai place, si ma duc rarisor, tin sa mentionez ca si acolo sunt marginalizat. Deci P.S. Cu imi pot face prieteni aici, adica cum sa ii fac pe baietii din fata blocului de aici prieteni?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Sugestii pentru a începe o conversaţie
▪ Zâmbeşte. O atitudine plină de căldură e ca o invitaţie făcută altora pentru a sta de vorbă cu tine.
▪ Prezintă-te. Spune cum te cheamă şi de unde eşti.
▪ Pune întrebări. Fără să fii prea insistent sau indiscret, roagă-l să-ţi spună unele lucruri despre sine.
▪ Ascultă. Nu te gândi la ce urmează să spui. E mai important să asculţi. Apoi, vei vedea că vei şti ce să întrebi sau ce să spui.
▪ Relaxează-te. O conversaţie poate deschide calea spre noi prietenii. Prin urmare, bucură-te de ea!

| Adi0236949 explică (pentru danay72):

Mie mi-e efectiv rusine sa vb cu cineva.

| danay72 a răspuns (pentru Adi0236949):

Invata sa ai încredere în tine. Încearcă și fii zâmbitor cu cei din jur și să schimbi câteva cuvinte.E greu, dar poți reuși. Chiar dacă greșești ceva când vorbești, sa ai umor, te va ajuta sa treci peste.Dar totul pleacă de la încredere.Îți doresc mult succes.

| Adi0236949 explică (pentru danay72):

Si cum pot castiga acea incredere?
Asta vr sa aflu.

| Adi0236949 explică (pentru danay72):

Cum pot castiga acea incredere in mine?

| danay72 a răspuns (pentru Adi0236949):

Vorbește cu părinții tai despre acest lucru și spune-le sa te ajute. Poate pot invita tineri cu care sa te împrietenești sau o alta metoda prin care sa te poți deschide. Nu te gândi prea mult dacă spuit sau faci ceva greșit. Toți greșim, dar învățăm din ele. Încearcă în fiecare zi sa încerci sa ii saluți când vii acasă pe vecini, apoi în timp, sa ii întrebi ce mai fac. Și apoi vei vedea ca te vei deschide.

| Adi0236949 explică (pentru danay72):

Ms mult

7 răspunsuri:
| Adi0236949 explică:

Help me?