| MaraVictoria a întrebat:

Hey,TPU! AM o problema foarte ciudata. Cred ca am intrat in depresie. Vreau sa aduc aminte faptul ca sunt foarte mica si nu vreau raspunsuri gen du'te la psiholog. Desi sunt foarte mica sunt si foarte dezvoltata si semen cu o fata mult mai mare. Problema mea e ca am diferite obsesii. Am intrat in depresie. Simt ca nu mai am pe nimeni care sa imi fie alaturi. Problema asta o am de cand eram de vreo 4 ani, Mereu am pus suflet in prietenii si am fost acolo cand era nevoie. Dar ceilalti nu, nu au fost alaturi cand eu aveam nevoie.Sunt o fire atat de sensibila si fragila. Eu nu inteleg cu ce am gresit de toti prietenii mei imi fac la fel. Mereu am fost buna cu ei si le'am ascultat problemele.Iar eu cand aveam o problema ori se prefaceau ca ma asculta si la sfarsit ziceau mdeah, bine si incepeau iar cu problemele lor, ori nu ma lasau sa vorbesc. Cu timpul am avut multe obsesii. In 2009 am avut o obsesie pentru Kate Winslet si Leonardo DiCaprio din Titanic, in 2010 am avut o obsesie pentru Justin Bieber si Selena Gomez (Lol) si obsesia asta mi-a trecut cand mi-am facut iubit,deoarece lui nu ii placea Justin Bieber si m-am luat dupa el. Atunci aveam o prietena adevarata,care ma asculta. Numai ca niciodata nu am stat cu ea si voiam sa stau cu aia populari ca sa fiu mai jmekera. Desi ea chiar ma asculta. Era o tocilara. Era frumoasa,dar era foarte desteapta si lumea o facea tocilara. Ea mi-a fost alaturi dupa despartirea de acel baiat. Problema la mine e ca atunci cand nu am iubit,trebuie sa am o prietena adevarata, iar daca nu am o prietena adevarata intru in depresii si obsesii. Unde am ramas? A da. Cand am avut-o pe ea mi-a trecut orice obsesie. Dar am lasat-o pentru ca ea in Vacanta de Vara statea la bunici si pentru ca avea un picior in ghips si mi-a promis ca atunci cand isi scoate ghipsul ma suna sa iesim. Dar am vazut-o afara cu alte fete alergand cu ele, desi piciorul ei isi revenise. Asa ca nu am mai vorbit cu ea de atunci. Si in acle moment m-am intors iar la prietenele false si fitoase. Aveam o prietena Maria foarte fitoasa care il placea pe baiatul de care va zisem si ma folosea. Eu fiind prietena cu o fata Andreea inca de la 1 an. Cand Andreea s-a dus la gradinita a intalnit'o pe Maria,iar Maria a atraso inca de pe atunci de partea ei si Andreea m-a lasat balta. Okey,revenim la subiect. Deci m-am intors la fata aia Andreea care avea o prietena numita Giulia (satanista,emoista) si Giulia avea ciuda pe mine. Dar Andreea era prietena ei si Giulia a atraso si pe Andreea sa fie Emoista. Iar Andreea fuma,se taia, se ardea etc. Intr'o zi am sunat-o pe Andreea sa iasa afara, dar era cu Giulia. Iar Andreea nu imi spusese ca e cu ea. Atunci am iesit cu ele. Mi'au aratat tot ce fac ele cand sunt EMO si eu am inceput sa fac ca ele. Dar apoi Giulia s-a certat cu Andreea si am fost nevoita sa ma cert si eu si apoi am intrat in gasca unei fete numite Diana care iesea in fiecare zi la ea cu 1oo lei. Era foarte bogata. Si a astraso pe Andreea cu bani. Andreea mereu era atrasa de popularitarte si bani,dar fetele acelea au lasat-o pe Andreea si Andreea s-a intors din nou la Giulia. Giulia era prietena cu Maria(fata de care va ziceam),apoi am fost nevoita sa fiu si eu si pana la urma Andreea ne'a lasat, dar eu nu m-am mai dus dupa ea pentru ca ma atasasem de Maria si Giulia. Apoi am devenit toate cele mai bune prietene. Am petrecut niste vremuri foarte frumoase impreuna. Superbe chiar! Si Giulia ne-a lasat si am ramas doar eu si Maria, iar Maria ma imprietenit cu o fata Elena... Infine. Iarasi eram 3 BFF si Maria pana la urma ne'a lasat. Si am ramas cu Elena. Care mi-a fost alaturi mult timp. Dar pana la urma ne'am certat si am inceput sa fiu prietena celei mai bogate si fitoase fete din clasa numita Ingrid... Okey fata aia era obsedata de mine. Nu ma lasa in pace si pana la urma s-a suparat pe mine din niciun motiv. Dar ea chiar a exagerat. Nici nu am cuvinte sa descriu ceea ce mi-a facut. Eram pe punctul de a ma sinucide din cauza ei. Okey si acum sunt iar in depresie si am iar obsesii. De fapt acum 2 saptamani obsesia era Justin Bierber(care mi-a trecut repede), acum e Benjamin Lasnier. Si daca nu vad din 15 in 15 minute un video sau o poza cu el sunt moarta. Ma intreb ce ma voi face vara fara prieteni? Ce pot face. Va rog ajutor. Funda celui mai bun raspuns! Si restul voturi(in afara de cei cu jigniri). Sa stiti ca eu sufar foarte mult si am nevoie urgenta de ajutor!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce vârstă ai

| DomnişoaraClannad a răspuns:

Zburda hormonii in tine.
Singuri ne nastem, singuri murim.Tu ai spus, esti mica, o sa cresti, te maturizezi si-o sa treaca.
Toata treaba asta se numeste "etapa adolescentina", adica esti la pubertate.

| CostaMate a răspuns:

Multe persoane care ar trebui sa fie apreciate nu sunt, si astfel sunt putini cei care aleg sa le mai pese de cei din jur, devenim toti rai, si asa nu este bine. Oricand ai nevoie sa vorbesti cu cineva, chiar daca spui ca esti mica de ani, putem discuta si gasim o solutie la problema respectiva, decizia e ata, lasa-mi mesaj in caz de iei in considerare raspunsul meu

| laviniauntila a răspuns:

Daca o sa fii inconjurata de prieteni adevarati care chiar tin la tine, o sa treci din depresie in vacanta pe viata. Cauta niste prieteni are sa fie exact ca tine sau macar sa aveti niste lucruri in comun! O sa te simti mult mai bine. Si apropo, trebuie sa stai intr-un grup in care sa fi tu insati, un grup mixt pentru ca asa toti veti deveni ca fratii! Sper ca raspunsul meu sa te ajute!