| loctiv a întrebat:

poate am sa par ca vorbesc ca intr-un film prost dar...
Nu ma mai inteleg de loc cu ai mei m-am certata cu sora mea mai mare si ia ghiciti tot ei ia-u loat apararea si nu sunt eu rasfatata dar de data asta chiar nu gresisem fiecare zi mi se pare tot mai grea am sa povestesc:

Cand eram mica parintii mei se certau intruna odat tata a dat in mama atunci nu au vorbit vreo 2 saptamani de aceia ma sperii la orice zgomot tremur la orice tipat nu mai pot!
Ei cred ca am uitat de fapt surorile mele au uitat de atunci nu le-am zis niciodata la ai mei ca eu nu am uitat ca inca ma doare sunt niste parinti buni ii iubesc dar acum chiar nu mai stiu nu am nici un prieten caruia sa ii povestesc tot poate ca m-as fi eliberat tot timpul imi amintesc ca imi cumpara haine imi dau bani chiar nu am ce sa comentez la adresa lor din punctul asta de vedere dar de fiecare data cand ii vad imi vine sa plang pentru ca imi amintesc ce s-a intamplat atunci...serios nu glumesc imi vine sa nu mai traiesc.

5 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Experienţa asta te-a marcat într-o mare măsură, nimeni nu poate rămâne indiferent când au loc conflicte între părinţi, mai ales dacă se termină cu bătaie.Cu toate acestea,nu lăsa acest lucru să te afecteze dar dacă simţi că te macină nu este bine să ţii în tine. Orice lucru pe care îl ţii în tine şi nu îl scoţi la suprafaţă, se poate face uitat până la un moment dat dar, o dată şi o dată tot iese la iveală, şi produce frustrări.Cel mai bine este să vorbeşti cu ai tăi dacă simţi că nu îţi dă pace.
Oamenii se ceartă mereu în jurul tău, nu este normal să reacţionezi aşa.Atâta timp cât nu se întâmplă nimic grav(adică nu iese cu bătaie) încearcă să te detaşezi puţin!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, loctiv,

Vrem sa te ajutam sa-ti gestionezi mai bine emotiile. Hai sa stam de vorba, vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Accesul catre Telefonul Copilului 116 111 este gratuit in retelele Romtelecom si Cosmote (accesul din celelalte retele nu este disponibil) sau de la telefonul public stradal fara a fi nevoie de introducerea unei cartele telefonice. 116 111 este numar scurt, la nivel national, fara prefix. Programul de functionare al serviciului Telefonul Copilului 116 111 este de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 - 00.00.

Daca urmezi cele indicate mai sus, nu ai cum sa nu intri in contact cu noi.

Asteptam apelul tau!

Cu prietenie!
Asociatia Telefonul Copilului
116 111

| loctiv explică (pentru 116111 TelefonulCopilului):

Pai si daca nu am cartela in Cosmote si Romtelecom?

| loctiv explică:

Pai si daca nu am cartela in cosmote sa romtelecom?