Întrebare recomandată | RealyCUTE a întrebat:

Hey vreau sa va spun despre problema mea. In primul rand sunt abuzata sexual prin intermediul online. Sa incep cu inceputul aveam niste probleme la scoala si am inceput sa vorbesc cu un baiat care mi-a spus ca si el a trecut prin ce am trecut si eu. Am vorbit cu el o saptamana, iar apoi a inceput sa-mi trimita poze cu oamenii care fac... si sa-mi vorbeasca vulgar(intelegeti voi). L-am blocat, a trecut doua zile revine cu un nou cont si imi spune ca daca nu vorbesc cu el la video chat o sa vina la mine acasa ca imi stie adresa, nu l-am bagt in seama si i-am dat block din nou. Trece o spatamana si reapare imi trimite un mesaj pe facebook cu numele adresei unde stau si numarul meu de telefon, i-am spus sa ma lase in pace. In timpul orei(cand eram la scoala) mi-a trimis un mesaj pe telefon cum ca o sa vina la mine si ma va rapi. Nu l-am bagat in seama si fix in seara de sambata(adica aseara) mi-a batut cinava in geam si acolo am gasit un biletel in care era scris: "Ai face bine sa faci ceea ce iti spun ca daca nu stii tu ce vei pati!" Ce sa fac? Imi e rusine sa-i spun mamei mele, dar nici nu vreau sa stau nefacand nimic in privinta asta, am doar 13 ani!

39 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i mamei tale ca esti nu abuzata ci hartuita sexual de un nebun, si sa-ti rezolve problema.dar urgent.nu are de ce sa-ti fie rusine ca tu nu ai facut nimic, rau, iar ea stie ca se intampla chestii din astea pe internet, ba chiar si mai grave.deci spune-i mamei tale de urgenta si amandoua la politie.bafta.

| CRYSSTTYNA a răspuns:

Pastreaza toate mesajele si biletelul si du-te la mama ta si spune-i ce se intampla! Nu trebuie sa iti fie frica!

| DimLight a răspuns (pentru Brigaela):

Tu esti proasta? e interzis sa ai cont de facebook la 13 ani? din ce pestera ai iesit?

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru DimLight):

Da, pe facebook daca iti dai un an al nasterii care arata ca nu ai 14 ani, nu iti da voie sa-ti faci cont. Tocmai ca sa ii protejeze pe copiii fara discernamant sa devina victimele pedofililor si ale traficantilor da carne vie. Sigur, copiii foarte prosti si nesupravegheati falsifica varsta (daca iti vine sa crezi o tampenie atat de mare). Multi dintre cei care fac idiotenia asta sufera ingrozitor, unii fiind abuzati ca fetita de aici, altii fiind violati de pedofili, altii fiind vanduti pentru cersit si prostitutie, altii devenind doar bataia de joc a colegilor mai inteligenti si mai responsabili. E pacat ca copiii din ziua de azi nu reusesc sa inteleaga importanta respectarii legilor facute in favoarea lor, pentru binele si protectia lor.

| DimLight a răspuns (pentru Brigaela):

Da, si eu imi faceam cont la net cafe pe vremea aia si nu aveam nici 12 ani si n-am fost abuzat de pedofilii de pe net, cred ca e sarcina parintilor sa-si educe copii ce informatii sa divulge pe net si cum sa se comporte sa nu aiba probleme, dar stai, parintii aia ori sunt prea ocupati ori sunt ca tine iesiti din pestera.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru DimLight):

Nu sunt iesita din pestera, de altfel uita-te in ce hal vorbesti tu si cat de elegant reusesc eu sa te pun la punct. faptul ca tu ai avut noroc nu e decat un eveniment izolat, nu e o regula. Sa stii ca am vazut pe cineva cazand de pe un bloc de 10 etaje, dar fiindca a cazut intr-un maldar de zapada si frunze, nu si-a rupt decat o clavicula. Cati prosti or mai fi sarit dupa aia de pe bloc incurajati de faptul ca ala n-a patit nimic, deci e nepericulos, nu stiu. dar banuiesc ca putini au mai avut acelasi noroc. Da, parintii ar trebui sa-si educe copiii, daca sunt in stare. Nu toti copiii au noroc de parinti interesati i inteligenti si puternici. Altii, desi au parinti buni, sunt ei prea limitati ca sa inteleaga si asta este trist. Sper ca tu de data asta sa fi reusit sa intelegi din ce ti-am explicat eu, ca sa nu mai continui sa faci parada de o ignoranta periculoasa si pentru tine si pentru altii.

| DimLight a răspuns (pentru Brigaela):

Mda, e un eveniment izolat, probabil si prietenii mei care aveau conturi la vremea aia tot evenimente izolate au fost, parada? mda, am reactionat prea agresiv in limbaj (are si asta o cauza, cand vezi multi prosti intr-o zi parca nu-ti mai vine nici un chef sa le explici cu binisorul) de ce sa nu fii informat in era informatiei? de ce sa nu ai cont de facebook sau orice alt site? trebuie doar sa stii care sunt limitele si pericolele, nu te pune nimeni sa iti spui varsta, sa iti pui poze sau sa intri in conversatie cu persoane indezirabile. atat timp cat ai o minima idee ce repercursiuni pot trage actiunile tale cred ca e destul sa intelegi ce si cat trebuie sa exprimi in mediul online.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru DimLight):

E greu sa faci asta daca nu ai nici macar discernamantul de a folosi metodele de protectie acre iti sunt la indemana. In plus, pe facebook gasesti rar si foarte greu surse reale de informare (ma refer la informatii reale, nu la gunoaie) si esti suspus unui mare bruiaj mediatic care are ca efect tocmai scaderea informarii reale si a vigilentei (ti se ofera milioane de pseudo-informatii care te obosesc si iti consum timpul, facandu-te sa nu le mai cauti si sa nu le mai vezi pe cele importante). De aceea, Facebook nu este realmente o sursa de informare si ar trebui evitat de oamenii care nu vor sa fie manipulati si ignoranti.
Sa stii ca gasesti atatia prosti tocmai fiindca iti petreci timpul in astfel de medii. Eu personal intalnesc extrem de putini prosti si gasesc intotdeauna oameni carora e o adevarata placere sa le explici cu binisorul. Tu esti un exemplu: ti-am ignorat limbajul inutil ed agresiv si incet-incet ai reusit sa te exprimi civilizat si chiar sa intelegi ce spun eu. E minunata senzatia de a lamuri un om cu vorba buna, fara a te umili sa vorbesti urat sau sa-l calomniezi (cand spui ed cineva ca este prost, asta spune ca el este poate 1% prost, iar cel ce spune este de 10 ori mai prost ca el si este, in general, un om umil, care sta in genunchi si, din cand in cand, loveste la nivelul gleznei pe cei care, inevitabil il calca in picioare)

| puppetmaster a răspuns:

Eu nu cred ca este nimic de care sa iti fie rusine, ar trebui sa-i spui mamei tale si sa luati masuri serioase! nu vreau sa te sperii(eu am 15 ani si am trecut si eu prin ceva asemanator)dar exista astfel de oameni in aceasta lume care chiar se tin de cuvant. mai intai ar trebui sa ile spui parintilor tai si eventual si politiei