| stefi34 a întrebat:

Imi dati si mie informatii despre vampiri?

Răspuns Câştigător
| SabbyNightShadow a răspuns:

Vampirii sunt fiinte mitologice sau folclorice, care subzista prin hranirea in special cu sange de la creaturi vii, indiferent daca sunt strigoi sau persoane in viata. Entitatile vampirice au fost inregistrate în multe culturi. Termenul de "vampir" devine popular la inceputul secolului al XVIII-lea, dupa un aflux de superstitii vampirice în Europa de Vest din zonele unde legendele despre vampiri au fost frecvente, cum ar fi Balcani și Europa de Est.In timp ce vampirii folclorici din Balcani și Europa de Est au avut o gama larga de infatisari, de la cea aproape umana pana la cea la cadavru in putrefactie, a fost succesul lui John Polidori, cu romanul The Vampyre (1819) ce a infatisat un vampir de fictiune, carismatic si sofisticat, asa cum in secolul al XIX-lea apare în lucrari inspirate ca Varney, the Vampire și Dracula. Romanul lui Bram Stoker, "Dracula", din 1897, este amintit ca romanul vampir chintesenta, care a furnizat baza de fictiune pentru vampirul modern. Imaginea vampirului din epoca victoriana a fost preluata și în epoca contemporana in filme, jocuri video și literatura. Tematica vampirului prezent in literatura horror a fost studiata de scriitoarea britanica Susan Sellers.Cauzele de transformare in vampir au fost numeroase si variate în folclorul original.Multe ritualuiri elaborate au fost utilizate pentru a identifica un vampir.Usturoiul sau apa sfintita sunt numite in folclor drep arme de aparare contra vampirilor.Aceste elementele variaza de la o regiune la alta.Vampirii sunt in imposibilitatea de a merge pe un teren sacru cum ar fi biserica sau templul.Scriitorii au profitat de faptul ca, in prezent, adolescentii sunt foarte interesati de acest subiect, in ultimii ani aparand pe piata destul de multe carti in care este vorba despre aceasta creatura mitologica.In mod normal vampirii se pot transforma in animale de prada
precum lupi, lei, gheparzi etc sau chiar intr-o forma mai bizara de varcolac. Unii vampiri mai puternici se pot preschimba in lilieci gigantici, ceata verde, dragoni sau chiar grifoni. Majoritatea vor vana sub forma de demoni cu aripi uriase, coarne și trupuri zvelte, uneori rosii sau negre.

| stefi34 explică (pentru SabbyNightShadow):

Multumesc pentru ajutor iti raman datoare.

| SabbyNightShadow a răspuns (pentru stefi34):

Nu ai de ce^^

8 răspunsuri:
| Etelca a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Vampir_(mitologie) citeste aici :*
Stiu ca nu exista, insa daca iti place sa crezi in ei, nu-i asculta pe cei care-ti spun sa-ti bagi mintile in cap :*

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Etelca):

Foarte subtil laughing mi-a placut!

| Etelca a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

laughing

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Da! Sunt un mit! Baga-ti mintiile in cap! Si citeste dracu` o carte! Lasa Twilight-ul!

| DeeaDenyyyy a răspuns:

Nu exista asa ceva.Concentreaza-te pe realitate, e singura ce conteaza.