| angelinthedark a întrebat:

Ma confrunt cu o mare problema...sad, am observat ca nu mi se vad sfarcurile doar atunci cand e frig `ies` dar asa in general ca si cum nu as avea. oare din ce cauza? Oare ce as putea face sa nu mai fie asa? Din aceasta cauza nu imi arat sanii iubitului meu desi el ar vrea, cand am facut dragoste am avut sutien, ca mi-e rusine de sanii mei, oare de ce nu am sfarcurile afara?

Răspuns Câştigător
| flyingroo a răspuns:

Nu este deloc o "mare problema" nu iti mai face atatea griji te rog. Ai fi uimita cate femei au sfarcuri plate sau ombilicate (inversate), caci asa se numesc, eu fiind una dintre ele.
Aceste sfarcuri sunt perfect normale, sunt cauzate de un canal al laptelui mai scurt. Ele se pot "ridica" la frig sau in urma stimularii manuale ca si atunci cand suntem starniti sexual - de aceea este bine ca inainte de a face dragoste sa fii sigura ca partenerul ti-a oferit suficient "foreplay" pentru a pregati organismul. De altfel un foreplay adecvat iti va oferi o experienta sexuala mult mai buna, si nu numai tie. Dupa ce tu sau partenerul indepartati sutienul, umezeste degetele de la maini cu putina saliva si mangaie cu o miscare circulara in jurul sfarcurilor, umiditatea si senzatia de racoare le va ajuta sa apara - asta o poti face tu sau partenerul, te asigur ca va fi incantat sa ii vada "venind la viata" fie ca o face el sau te vede pe tine facand aceasta! Dupa ce se "ridica" el poate incepe sa-i suga, sa-i "tachineze" cu limba, ceea ce face parte dintr-un un foreplay excelent, care iti va da niste senzatii foarte placute prin tot corpul, garantat.
Singura situatie unde este mai putin bine sa ai astfel de sfarcuri este la alaptarea uni copil, insa medicul obstetrician, neonatanologul sau moasa, iti va explica ce sa faci ca sa nu ai probleme cu alaptatul. Cateodata, dupa ce primul copil a terminat de alaptat, este posibil ca sfarcurile sa ramana mai aparente.
Poate ar trebui sa fii multumita ca sunt asa, mai ales cand porti un tricou mulat, doar nu ne place sa ni se vada sfarcurile prin el ca la purcici, nu?!;-)

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Toate femeile au sfarcurile asa. Ele devin vizibile cand ti-e frig sau cand te exciti.

| madalicious a răspuns:

Asa patesc si eu. Dar sfarcurile ies doar cand ti-e frig, nu ies mereu. Si oricum ar fi sfarcurile le ai, dar apar doar cand datorita temperaturii scazute se strange sanul.Ca sa nu mai fie asa nu poti face nimic, dar daca ii vrei iesiti in evidenta, cand esti cu prietenul tau poti da imprejurul sfarcului cu un cub de gheata, sa se intareasca si sa iasa.
Sfarcurile le ai in afara insa sunt moi si cand pui o bluza mai stramta parca nu ai avea sfarcuri, e ceva normal.

| Adya20 a răspuns:

Dupa cum a spus si flyingroo.aceeasi problema o am si eu dar partenerul meu ma face sa nu ma mai simt asa de obsedata de problema astahappysi este normal stai linistita:*

| cosima11 a răspuns:

Hei. nu considera treaba asta ca fiind o mare problema. [-x asa e la toate fetele.si mie tot asa mi`s. asa ca stai linistita, nu ai ce face ca sa-ti stea tot timpu` asa. numai in cazul in care ti`e tot timpul friglaughing :d

| validana a răspuns:

Depinde de varsta ta.probabil ca inca nu sau dezvoltat foarte bine. daca tu crezi ca nu este normal ceea ce ti se intampla, incearca sa vorbesti cu mama ta si ea sigur va sti ce ai de facut!