| dmcly29 a întrebat:

(nu am știut ce categorie să aleg exact)
Cel mai bun răspuns primește fundă ❤️
Am si eu o relație de jumătate de an, ne înțelegem foarte bine, abia dacă am avut 1/2 certuri în acest timp, țin să spun că eu am 17 ani si el la fel, diferă între noi câteva luni, de câteva zile mă cam deranjează ceva, el are amice fete si iese cu ele, când nu sunt eu. Nu iese doar el cu fete, ies mai mulți, el si cel mai bun prieten al lui, plus ele, câte fete sunt 2, 3 cred.
Nu-mi place deloc ideea că iese cu ele, parcă mă seacă gândul că va petrece mai mult timp cu ele iar pe mine ușor mă va da la o parte si ne vom răci, mă întristează.
Cu cât mă supăr pe tema asta cu atât sunt mai rece si mai tăcută si mă întreabă mereu ce am pățit si dacă mă deranjează ceva, iar eu refuz să-i spun adevărul, lui nu-i plac chestiile astea să interzici cu cine să ieși si așa mai departe, practic să nu oferi libertate, mereu i-am oferit libertate si cred că relația asta a mers bine tot timpul pe baza tăcerii mele când apare ceva deranjant.
Amicele lui mă cunosc, am ieșit si eu de câteva ori cu grupul lor de prieteni, dar n-am schimbat nici o vorbă cu ele si m-am simțit în plus. Unele fete chiar le vedeam că erau liniștite, iar altele încercau să fie în centrul atenției si făceau super urât, se dădeau așa importante.
Pe lângă faptul că am ieșit cu ei, mă văd mereu la liceu de mână cu el si se stie că suntem într-o relație, dar tot mă enervează, mă lasă cu un gol în stomac chestia asta, tare îmi este frică că va ajunge în punctul de a vorbi mai mult cu ele decât cu mine...
Nu este nicio problemă în legătură cu gelozia, nu sunt geloasă, am încredere în general si uneori totuși mă apucă niște gânduri negative si mă gândesc la orice este posibil.
Aș vrea să pot vorbi cu el despre asta și să discutăm, mă oprește ceva, dacă vorbesc cu el si îi spun, vom porni o ceartă și să nu se ajungă la mai rău, poate chiar la o despărțire, într-adevăr sunt mulți alți băieți, dar îmi este greu să încep altceva cu altcineva, iar și iar, așa că aleg să mențin totul bine să dureze relația asta, pentru că el îmi este alături, mă sprijină la greu si nu mă lasă în situații proaste.
Știu sigur că dacă aș vorbi cu el mi-ar spune că lui nu-mi place să-i interzic cu cine să iasă, nici nu m-aș băga să fac așa ceva. Nu știu ce să fac, ori să-mi fac curaj si să vorbesc cu el si poate se va rezolva ceva, ori să tac si să înghit toate astea. Si mai este posibilitatea să-i spun si să se ajungă la vreo ceartă mare.
Eu încerc să țin totul pe linia de plutire, când de fapt pe interior îmi vine să plâng chiar.
Sunt o fire sensibilă si pun suflet, nu înșel, ba chiar spre deosebire de el cu prietene fete, eu n-am niciun prieten băiat, doar cunoștințe si atât.
Nu vorbesc cu alți băieți înafara de el.
Ce aș putea face în această privință?

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Salut!
Cred ca gândești prea mult și duci prea departe situația happy. Deja ai sărit de la cearta și despărțire și tot tacâmul.
Ai zis ca va intelegeti bine deci deduc ca relația e solida. Nu e ceva rău ca are prietene fete (și iese cu un grup, cu care ai mai ieșit și tu -dacă te excludea poate era suspect). Eu nu cred ca are vreo treaba cu ele. Cât timp îți acorda atenție, nu văd care e problema. Nu te gândi la "dacă va vorbi mai mult cu ele", intr-o relație scenariile astea din capul nostru nu ajuta la nimic.
Spune-i ce te deranjează, nu tine in tine pentru ca asta naște frustrare și asta sigur duce la despartire pe viitor. De unde stii de acum ca iese cu cearta? Nu ii interzice (nici eu nu as suporta sa mi se interzică ceva - relație, relație dar fiecare aveți și viața voastră), dar spune-i ce te deranjează și eventual propune-i sa ieși și tu cu ei și sa interacționezi cu prietenii lui din când in când.
Ieși și tu cu prietenii tai, asta îți va muta mintea de la alte scenarii. Dacă e sa fie o relație de durata va tot avea prietene fete cum și tu vei ajunge la un moment dat sa ai prieteni/cunoștințe băieți ca așa e in viața happy.
Nu te mai gândi in avans, nu îți mai pune atâtea întrebări și nu te mai consuma. Dacă vei continua așa relația va suferi. Încearcă sa discuți pe un ton calm, expune-i ce te deranjează pe tine, doar ca sa ia aminte și sa îți ofere siguranța de care ai nevoie. Succes!

| dmcly29 explică (pentru Nirvanaaa):

Mulțumesc mult pentru răspuns

| Nirvanaaa a răspuns (pentru dmcly29):

Cu drag. Numai bine!

| universe3 a răspuns (pentru Nirvanaaa):

E rau ca are prieteni in general.

| universe3 a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Te pot ajuta eu. Am trecut prin lucruri similare si am avut multe prietenii deci stiu despre ce vorbesc. Oricat de toxic ar suna,nu esti suficient de geloasa.
Ii ceri sa renunte la toti prietenii lui,TOTI,nu doar fete,sa le dea block,sa nu ii mai salute, sa nu mai aiba alte numere de telefon in agenda, sa isi retraga toate likeurile de pe Facebook si Instagram. Daca accepta bine, daca nu, tot bine.
Gandesti bine, te rog sa intelegi ca nu esti tu cea toxica si vina nu e la tine.