| Alee23 a întrebat:

Intrebarea mea este : Exista pastile pentru vomitat/varsat? si daca da, cum se numesc? explicatia e urmatoarea : am auzit ca exista astfel de pastile si am auzit si de persoane care le iau pentru a scadea in greutate. Nu ma judecati.Am incercat diete, sport,m-am abtinut de la dulciuri, paine dar ....nimic straight face. Sunt disperata straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

Da, exista pastile pentru a impiedica starile de voma, in prima faza asta ma gandeam ca intrebi, Pentru a scadea in greutate trebuie sa cauti daca intr adevar iti doresti pastile pentru a scadea pofta de mancare, ceva pastile de exemplu pe baza de seminte de graphuit.Sub nici o forma nu e indicat sa iei pastile sa iti provoace voma, asa in timp poti da in bulimie.Nu e de joaca cu asta, nu stiu cate diete ai incercat dar nu esti prea documentata in domeniu.Ce varsta ai?

| ioanahd1 a răspuns:

Acele pastile se numesc "PROnatura"
Funda?happy

| Anca86 a răspuns (pentru ioanahd1):

Cum o poti incuraja sa faca asa ceva?

| mariazet45 a răspuns (pentru ioanahd1):

Ce nu face omu pentru o funda...

| nikoleta20n a răspuns (pentru ioanahd1):

Cum poti sa incurajezi o persoana sa ia astfel de pastile,, care pe parcurs o sa-i provoace probleme mari de sanatate si care o pot duce la anorexie..Singura solutie e sa mananci sanatos cu un calcul de calorii zilnic si foarte multa miscare...ce pastile de vomitat?

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru ioanahd1):

laughing ce pastile sunt alea mai? PROnatura este o firma producatoare de remedii naturiste!

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru ioanahd1):

PROnatura pastile....mda, nu exista asa ceva, nici altfel de pastila care provoaca voma! sper sa nu faci prostia sa incerci sa slabesti astfel, pentru ca pe langa faptul ca nu vei slabi, iti vei imbolnavi foarte tare sistemul digestiv!

| cobra15 a răspuns:

Da exista si se numesc vomitive, de obicei se administreaza in cazul unor intoxicatii

| Anca86 a răspuns:

Draga mea! exista n motive prin care iti poti provoca reflux gastro intestinal, dar cum sa ii faci asa corpului tau? gandeste-te doar cate de mult iti vei irita si rani faringele datorita sucurilor acide din stomac! nu te judec dar nu-i bine sa faci asta! apoi vomitatul iti va intra in reflec si vei vomita de fiecare data dupa ce mananci ceva, vrei sa faci bulimie? si eu am tinut o multime de diete si nu aveau niciun rezultat si am dat o gramada de bani pe pastile care nu aveau niciun rezultat decat mi-au distrus ficatul.pana cand intr-o zi mi-am analizat viata si mi-am dat seama ca tot eu sunt de vina pentru ca ma apucam de dieta si nu o respectam,nu mancam sanatos. daca iti permiti mergi la nutritionist,iar daca nu, informeaza-te despre dieta dukan si ti-o recomand cu toata inima! respectata cu strictete face minuni si este foarta permisiva! te rog gandeste-te si tine cont de sfatul meu, nu-i bine sa iti ranesti organismul. daca nu te superi as vrea sa imi lasi intr-un mesaj privat nr tau de kg, si imi poti lasa id-ul sa mai vb si sa te sustin! dar gandeste-te! stiu ca vrei sa fi frumoasa, dar nu vrei sa fi si sanatoasa?

| Alee23 explică (pentru Anca86):

Alina.cristina5 ...baga id ca nu pot lasa mesaje.

| Anca86 a răspuns (pentru Alee23):

Anca_nicoleta86

| Ela_Ela_1988 a răspuns:

Apa sărată caldă, iar voma apare în 10 – 20 minute. Dacă nu vomiti, poate să apară intoxicaţia cu sare, ceea ce impune o spălătură stomacală. Deci nu e de joaca...

| Ela_Ela_1988 a răspuns:

Un emetic cum este siropul de ipeca, induce varsatura cand este admimistrat oral.
Abuzul de ipeca poate duce la efecte adverse severe!

Apa sărată caldă, iar voma apare în 10 – 20 minute. Dacă nu vomiti, poate să apară intoxicaţia cu sare, ceea ce impune o spălătură stomacală. Deci nu e de joaca...

| Dragoi_Denisa_1999 a răspuns:

Http://www.ro.rowland98.com/......rvotu.html aici ai linkul cu cele necesare =)))