| Adelinep a întrebat:

Puteti sa imi dati idei de cum sa organizezi o petrecere -zi de nastere? Ziua prietenei mele e sambata si vreau sa fac ceva fain

Răspuns Câştigător
| LoliQ a răspuns:

Cand organizezi pentru prima data o petrecere si nu stii cu ce sa incepi, te gandesti ca totul sa iasa perfect si invitatii sa se simta excelent, dar ai ceva rezerve in privinta modului in care te vei descurca. Mai intai, este important sa te relaxezi si sa priveste aceasta "sarcina" ca pe un prilej de relaxare si voie-buna pentru ca nu te obliga nimeni sa faci ceva, nu vei fi concediat daca ceva nu iese bine si nici nu-ti vei pierde prietenii daca petrecerea nu va fi tocmai pe gustul lor.

Pe de alta parte, nereusita atrage dupa sine refuzul participarii la alte petreceri similare, ceea ce nu ai vrea sa se intample.

Exista 5 pasi simplii pe care trebuie sa ii urmezi si de care trebuie sa tii cont:

• In primul rand, invitatii. Trebuie sa stabilesti un numar de invitati, in functie de specificul petrecerii. Anunta-i din timp, astfel incat sa nu-si faca planuri pentru seara respectiva. Spune-le daca pot sau nu sa vina cu un partener si de asemenea roaga-i sa te anunte, astfel incat sa nu te trezesti ca nu e mancare suficienta pentru toata lumea, nici scaune indeajuns. Poti de asemenea sa sugerezi un anumit tip de tinuta pentru petrecere: casual, elegant, sexi. Asa pastrezi o nota generala a serii si nimeni nu se simte neintegrat pentru ca a venit cu cizme cu toc si ceilalti poarta adidasi.

• Dupa ce ai stabilit aproximativ numarul invitatilor care te vor onora cu prezenta, trebuie sa te hotarasti asupra locului in care aceasta va avea loc.
Poti sa rezervi un anumit local, pub sau sa te gandesti in care camera a apartamentului vei da petrecerea. Trebuie sa ai spatiu suficient, sa fie destule scaune sau canapele, dar si ca ringul de dans este incapator pentru invitatii tai. Gandeste-te ce tip de mancare oferi, daca e tip bufet suedez sau daca vrei sa ai parte de o cina in toata regula. Ocupa-te apoi de decorarea incaperii. Poti sa te joci cu luminile si culorile.

• Muzica stabileste atmosfera si da tonul petrecerii inca din primele momente. Alege un gen universal agreat de toti invitatii, daca acestia au gusturi diferite. Alterneaza melodii din anii `80 cu altele moderne, incearca sa diversifici. Ai grija cu volumul. Nu vrei sa-i surzesti, cel putin nu din primele minute. Primele 2 ore sunt intotdeauna pentru socializare, asa ca poti lasa linistita muzica in surdina, astfel incat invitatii tai sa poata comunica.

• Pentru ca petrecerea sa fie reusita iar invitatii sa nu plece flamanzi, este recomandabil sa optezi pentru bufet suedez, e foarte practic si fiecare poate sa-si aleaga ceea ce doreste sa manance. Diversifica si mancarea, nu uita de fructe si dulciuri, intotdeauna sunt devorate la petreceri. In ceea ce priveste bautura, ai mana libera in alegerea brand-urilor. Vin, bere, cognac, wiskey. dar si sucuri naturale si acidulate, apa minerala si plata. Gandeste-te la mai multe variante, astfel incat fiecare invitat sa gaseasca ceva de baut pe gustul sau.

• Nici o petrecere nu este reusita daca nu eviti formarea de "bisericute". E natural ca oamenii sa se grupeze in jurul anumitor subiecte de discutie, dar nimeni nu poate sa ramana pe dinafara. Nu uita sa le faci cunostinta invitatilor intre ei.

Mai trebuie sa fii foarte atent in cazul in care un invitat nu se suporta cu un altul. Ai de ales daca ii inviti pe amandoi, desi exista riscul ca cei doi sa se certe sau sa atraga atentia asupra lor, aducand proasta dispozitie a celorlalti. Mai poti opta pentru a invita doar pe unul dintre ei, dar si aici exista riscul sa te certi tu, la randul tau, cu celalalt.

Incearca sa organizezi totul cu zambetul pe buze, iar succesul este garantat!

1 răspuns:
| Adelinep explică:

Multumesc multe idei happy dar ma asteptam sa imi dai idei si de jocuri dar e superbig grin