| DGCosmin a întrebat:

Inainte de a va spune problema mea vreau sa va spun ca apreciez aceasta comunitate mai ales ca uneori ma mai uit la unele discutii, facandu-ma sa ma simt mai bine.
Deci..sunt un baiat de aproape 17 ani, mai timid de fel, care e diferit de ceilalti baieti prin faptul ca nu-mi plac unele lucruri, cum ar fi fotbalul.Principala problema este ca sunt criticat de prietenii mei prin absolut tot ce fac (cum ma imbrac, ca invat mai mereu, ca sunt mai "fetita", ca nu ascult aceeasi muzica, ca nu sunt amuzant ), ajungând uneori sa ma jigneasca destul de tare, "glumele" pe care le fac ranindu-ma.Ideea e ca nu stiu ce sa fac ca sa ma fac respectat.
A 2 a problema e ca inca nu am avut primul sarut, neavand pana acum o iubita.Am avut cateva incercari de a vorbi cu fete, dar nu au dat rezultate...Stiu ca asta nu ar trebui sa fie o problema pentru ca am toata viata inainte dar pentru mine e, deoarece ma gandesc uneori la faptul ca poate nu o sa am niciodata o iubita.
Ce as putea face in legatura cu aceste 2 probleme?
Vreau cat mai multe sfaturi! Va multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Sa întâlnești persoana potrivita, în legătură cu prima problema lucrurile se vor mai schimba când vei creste, și vei fii într un mediu mai matur cu persoane care te vor accepta asa cum ești, mai liniștit și cu mai mult bun simt. Poate ca nu ar fi rău să mai opui rezistenta sa te impui cumva sa nu și mai permiti glume proaste. La facultate lucrurile se vor mai schimba, vei întâlni și fete mai mature și probabil îți vei face ei iubita

7 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Asculta, prietene, continua tu sa inveti "ca un prost", sa vezi peste 10 ani cum te intreaba colegii tai: "Simplă sau cu usturoi?".
Totusi, esti superficial, deci nu ma entuziasmezi prea tare.
Cariera mereu, always, forever pe primul' loc! Asta pana sa ai FAMILIA ta. Repet, FAMILIE, nu o prietena ce azi e, maine nu e.

| DGCosmin explică (pentru Plato):

Stiu ca invatatul e cel mai important lucru de la varsta asta si oricum nu ma iau dupa ei, dar nu inteleg de ce sunt superficiallaughing

| Șurubelniță a răspuns:

Prieteni din ăștia să tot ai. Respectă-te pe tine în primul rând. Învață să fii sarcastic ca să poți întoarce glumele prietenilor tăi împotriva lor.
Nu e mare lucru că ai pasiuni diferite. Prietenii vin și se duc, o dată ce începi facultatea ăștia vor fi niște simple cunoștințe.
În legătură cu fetele, la vârsta ta e loterie. Trebuie să cauți una cu care să fii măcar jumătate din timp pe aceeași lungime de undă. Dacă nu găsești, nu-i bai, o să apară și fete care să vadă ce flăcău de treabă ești.
Dar una peste alta încearcă să scapi de timiditate pentru că nu te ajută cu nimic. Nicio tipă nu a zis până acum,, hei, îl știi pe băiatul ăla timid ce nu vorbește cu nimeni? Doamne, sunt moartă după el, vreau să mă facă a lui!,,
O dată ce scapi de timiditate poți avansa la alte lucruri. Cum scapi de ea? Făcând chestii pe care nu le faci de obicei, chestii ce te rețin și te fac să te stânjenești.

| DGCosmin explică (pentru Șurubelniță):

Incerc mereu sa fiu sarcastic dar mereu cand zic ceva ei imi intorc vorba

| Jenga a răspuns:

Heii
Pai, in primul rand, cei care isi bat joc de tine nu sunt prietenii tai.
Stii, socetatea in care traim cere atat de multe lucruri precum frumusete, bani sau popularitate si nu pune pret pe ceea ce suntem cu adevarat.
Te as lua acum cu "lasa ca o sa fie bine, vei gasi sufletul tau pereche " si asa mai departe dar nu are nici un sens sa fac asta, nu sunt maica ta.
Unele lucruri vin de la sine, e mai important sa saruti o tipa decat sa iubesti?
De ce ti ar pasa de parerile altora? (E ciudat ca o spun eu, mie imi pasa prea mult de parerile altora, de aceea sunt o tipa trista si super stresata).
Cel mai important e sa te accepti, de ce te ai schimba pentru ceva?
Fotbal? Joc mai cretin si lipsit de imaginatie nu gasesc.
Poate pe acest site "TPU", nu vei gasi acea alinare sau acel ajutor de care ai nevoie, acele -cuvinte- care sa te ajute sa treci peste timiditate sau "feminitate", timpul mereu rezolva. Si e super sa fii tu.

| DGCosmin explică (pentru Jenga):

Eu nu ma schimb pentru nimeni dar uneori parerile lor ma epuizeaza psihic

| Jenga a răspuns (pentru DGCosmin):

Stiu cum e, am trecut prin asta, pana mi am dat seama ca daca ai o gura mare si daca impui ceva, toti o sa taca in fata ta, sau macar sa te ptefaci ca nu ti pasa, fac asta mereu si merge =]]