| SFJ a întrebat:

vreau sa va cer o parere si niste sfaturi.Am 16 ani, 1.67 inaltime si 46 de kg.Nu sunt multumit deloc de felul cum arat, si ma deranjeaza faptul ca multi de varsta mea ma critica foarte foarte mult pentru ca ei sunt mai dezvoltati si eu par de 10 ani.Vreau sa ma apuc sa fac sala si sunt foarte motivat,dar aici vine problema vreau sa iau proteine sa am rezultate mai rapide,vreau o schimbare in viata mea,sa le arat ca s-au inselat cand m-au criticat. Vreau sa imi spuneti si mie unde pot vedea ce exercitii trebuie sa fac zilnic pentru ca stiu ca trebuie o zi spate cu nu stiu ce,alta zi triceps cu nu stiu ce etc. si vreau sa imi spuneti ce proteine, shake-uri de proteine trebuie sa iau si cum sa procedez daca se poate.Multumesc pentru ca ati citit tot ce am scris si o zi/seara buna!

6 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Esti mult prea slab pentru a te apuca de sala; pune ceva carnita pe tine, din ce sa se formeze muschii, daca esti numai piele si os?

| Axys a răspuns:

Buna prietene problema e de la tine tu nu ar trebui sa ei in seama tot ci ti se spune de rau la persoana ta.
Tu asculti prea mult parerea altora de aceai tu te dezamagesti singur de aceeia spun nu te chinui ai o varsta frumoasa o greutate potrivita fi bucuros de ceea ce esi sa stii ca uneori sufletul conteza nu si fizicul alti prefera fizicul decat cea cee ai in suflet deci trebuie sa fi inpacat cu ceea ce esti ca persoana lasa-i pe alti ca mor de invidie happy gandeste-te unpic analizeaza poate alti isi doresc sa fie ca tie te invidiaza te face anumea sa ajungi intro stare sa te faca sa fi nemultumit de tine asa esti tu trebuie sa fi multumit mie toata lumea imi spune /eu sunt fata si sunt slaba tare dar atunci am patit ca tine am ascultat ce spuneau alti parerile lor proaste de fapt nu eram slaba dare mai ales ca eu nu fac sala ma intretin acasa big grin am muschi pe burta sun invidiata si vorbita mai mereu pe la spate numai de rau gandeste-te la tine nu te dezamagi si eu asa am facut ca si tine si nu m-a ajutat cu nimic fi tare pe tine ca nimeni nu iti vrea binele te manaca vora aaia pe la spate de invidie happy fi linistit /sper ca team putut ajuta intr-un anumit fel happy sper ca ai inteles tot ce am vut sa zic daca iti zice cineva ceva o parere despre tine raspune cu aceeasi moneda de ex
tu esi slab parerea aluia sa zic tu ai putea sa i zici pai da pai da nici tu nu esti prea graswinking sau na depinde ce ar putea sa zic dar cel mai bine nu lua in seama happy papa

| NDC12 a răspuns:

Ok,deci vad ca toate raspunsurile pe care le-ai primit sunt niste aberatii. Tu nu ai nevoie de proteine, deoarece ai doar 46 kg, si ai nevoie de un gainer care contine carbo + proteine, iti recomand asta http://www.megaproteine.ro/......5-4-kg/,pe langa asta trebuie sa mananci de cel putin 5 ori pe zi + odihna, la ora 12 maxim stingerea. In legatura cu programul de antrenament, uite unul pentru tine : http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html, Alimentatia trebuie sa fie bogata in proteine si carbo, dar si sanatoasa, un program bun de alimentatie il gasesti pe net daca cauti bine. Imi place ca esti motivat, rezultatele sa stii ca nu o sa apara intr-o luna, dar daca nu te lasi in timp o sa apara, multa bafta!

| Alinaka a răspuns:

Inainte de toate, esti destul de tanar si in crestere, prima recomandare un medic sportiv care iti va face un plan de batatie, daca vrei sa pui masa v-a trebui sa alegi un gainer, top gainere vezi mai jos:
Weider Mega Mass 4000 7 kg
http://www.culturism.net/gainere/weider-mega-mass-4000-7kg.html
Combat XL Mass Gainer Sport 5.4 kg
https://www.culturism.net/gainere/combat-xlmass-gainer-sport-5-4-kg.html
levro legendary mass
https://www.culturism.net/gainere/levro-mass-6-8-kg-legendary-mass.html
Un program bine pus pe hartie, alimentatie si odigna.

| SFJ explică:

Haideti va rog happy

| NDC12 a răspuns (pentru SFJ):

Inca ceva, tocmai pentru ca te critica, tu trebuie sa le razi in fata, sa nu ii asculti, sa nu ii bagi in seama, pentru ca dupa ce rezultatele o sa apara o sa fi mai bun ca ei, si ei o sa fie cei invidiosi, nu tu. Asa ca trage tare, bafta!