| Ioan489 a întrebat:

Daca te duci la un liceu cu mate info poti sa dai la orice facultate vrei dar daca dai de exemplu la filologie nu poti sa dai la orice facultate vrei? Eu as vrea sa devin programator web cam la ce profil si facultate ar trebui sa dau ca sa ajung in acest domeniu(si in afara de mate info ar mai fii...profiluri)? Si daca dau la electronica si automatizari ce pot devenii?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai odata sunt facultati care cer fie media de mate din liceu fie cea de la bac, iar in cazul filologie nu le ai

in al doilea rand la profilul real ai o pregatire cu care poti merge mai departe la facultati de la politehica de exemplu, unde ai nevoie de matematica

daca vrei sa te faci programator de ce te mai gandesti la alt profil decat mate - info?

| Zoey112 a răspuns:

1. ai dreptate
2. mate-info ar fi cel mai potrivit profil, daca nu, poti alege si sitnte ale naturi

| KaterinaРомановский a răspuns:

Nu știu de ce aveți toți impresia că dacă mergi la mate-info poți da la orice facultate, pentru că nu este chiar așa! De exemplu, cu mate-info nu ai ce căuta la medicină!
Pentru ce vrei tu, e recomandat mate-info iar apoi politehnica!
Nu știu ce poți face cu electronica și automatizările, nu prea m-a interesat ramura asta!

| xXNikeXx a răspuns (pentru KaterinaРомановский):

Daca tu spui ca nu poti da la medicina atunci de ce poti da bacu la bilologie se pare ca nu esti chiar asa de informata.

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru xXNikeXx):

Am zis eu că nu poți da? Ia mai citește o dată înainte să te faci de râs. Din orice liceu poți da la orice facultate, poate intră la medicină cu mate-info, însă slabe șanse să mai și termine cu bine! La mate-info se duc cei care vor să meargă mai departe pe ceva gen programare ș.a.m.d., nu are ce căuta cu mate-info la medicină pentru că, și dacă va intra, nu va face față! Ai înțeles acum, sau vrei să-ți desenez? Ce vă mai place unora să o faceți pe deștepții și să picați tot voi de...
P.S. ai auzit de semne de punctuație? Serios acum, nu voi mai lua în considerare răspunsurile scrise de-a-m-pixu!

| lexi21 a răspuns:

Unele facultati cer media de la bac de la mate( asta e motivul pentru care nu prea poti sa mergi de la uman la real). Daca vrei sa te indrepti spre programare cauta un profil de real la care se da bacul din mate. Desigur cel mai potrivit ar fi mate-info intensiv informatica pentru ca iti pui niste baze care o sa-ti fie foarte folositoare in facultate happy