| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 16 ani si de mic eram exclus din toate activitățile ce le faceam cu prietenii, fotbal, ascunselea, petreceri, zile de naștere etc din cauza corpului meu pentru ca sunt mai plinuț.Am ajuns la 16 ani cu doar 2, 3 prieteni, fara invitați la petreceri, fara iubita(n-am avut nici primul sarut), fara a fi chemat pe afară sau la o vorba ceva.Cand ies pe la mine prin sat cu prietenul meu bun nu sunt bagat înseamnă de prietenii lui, nu ma salută, nu vorbesc cu mine.Si chiar nu stiu cum sa scap de impasul asta, ma confrunt cu treaba asta de 3 4 ani.Simt ca trec anii pe langa mine si nu fac nimic bun.Habar nu am cum sa incep o conversație cu o persoana,nu mai zic sa vorbesc cu o fata sa imi fac o relație. Vreau sa scap de treaba asta, sa fiu chemat si eu pe afară sa imi fac prieteni, sa fiu cineva nu doar un nimeni. Vreau sfaturi din partea voastră iar daca s-a mai confruntat cineva cu asta spuneți-mi cum ați scăpat, cum ați devenit sociabil, fara timiditate.Multumesc

Răspuns Câştigător
| hanakoikezawa a răspuns:

Nu este ușor să te confrunți cu respingerea sau izolarea, dar nu trebuie nici să te lași copleșit de ele. Există lucruri pe care le poți face pentru a-ți îmbunătăți stima de sine, a-ți dezvolta abilitățile sociale și a-ți găsi oameni care te apreciază pentru cine ești.

- Încearcă să te concentrezi pe calitățile și talentele tale, nu pe defectele sau greșelile tale. Fii bun cu tine însuți și recunoaște-ți meritele. Scrie o listă cu lucrurile pe care le faci bine sau care îți plac la tine și citește-o când te simți nesigur.
- Învață să accepți și să îți iubești corpul așa cum este. Nu lăsa ca alții să îți impună standarde nerealiste sau să îți judece aspectul fizic. Corpul tău este doar o parte din tine, nu te definește ca persoană. Dacă vrei să slăbești sau să te menții în formă, fă-o pentru tine, nu pentru a impresiona pe cineva. Ai grijă de sănătatea ta prin alimentație echilibrată și mișcare regulată, dar nu exagera sau te înfometa.
- Caută activități care îți plac și care îți dau satisfacție. Poate fi un hobby, un sport, un curs, o artă, o cauză socială sau orice altceva care îți stârnește interesul și pasiunea. Astfel, vei avea ocazia să cunoști oameni cu interese comune, să îți exprimi creativitatea și să îți dezvolți încrederea în tine.
- Încearcă să fii deschis și prietenos cu cei din jurul tău. Nu trebuie să fii cel mai popular sau cel mai vorbăreț, dar nici să te retragi în cochilie. Zâmbește, salută, ascultă, pune întrebări, oferă complimente sau ajutor dacă se poate. Arată că ești interesat de ceilalți și că vrei să le cunoști părerea sau povestea. Nu te teme să inițiezi o conversație cu cineva nou, poate fi despre vreme, școală, muzică sau orice alt subiect neutru.
- Nu renunța la prietenii tăi actuali, chiar dacă sunt puțini. Ei sunt cei care te cunosc cel mai bine și care te susțin necondiționat. Petrece timp cu ei, fii sincer și loial cu ei, arată-le că îi prețuiești și că ești recunoscător pentru prezența lor în viața ta. Ei te pot ajuta să îți faci alți prieteni sau să îți găsești o iubită, dacă le ceri sfatul sau ajutorul.
- Nu te compara cu alții sau cu idealurile pe care le vezi în media sau pe rețelele sociale. Fiecare persoană este unică și are propriul ei drum în viață. Nu există un model perfect de succes sau de fericire. Fii tu însuți și urmărește-ți propriile tale visuri și obiective.
- Nu te descuraja dacă nu reușești din prima sau dacă întâmpini obstacole sau respingeri. Este normal să greșești sau să dai de oameni care nu sunt compatibili cu tine. Important este să înveți din experiențele tale și să nu renunți la speranță. Cu timpul și cu perseverență, vei găsi oameni care te vor accepta și iubi așa cum ești.

Sper că aceste sfaturi te vor ajuta să îți îmbunătățești situația și să te simți mai fericit și mai împlinit. Nu uita că nu ești singur și că meriți să fii fericit! ^-^

| madutuuu123 a răspuns (pentru hanakoikezawa):

Mulțumesc mult de tot, chiar o sa fac ce mi ai zis.Te pup:*

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Incearca sa asculti videoclipuri de pe aici si sa pui in practica.

https://www.youtube.com/results?sp=mAEA&search_query=scapa+de+timiditate

Gandeste-te ca ai destul timp sa iti gasesti o prietena pe viitor.Relatiile dintre adolescenti sunt oricum cat se poate de superficiale, te asigur ca nu pierzi nimic.:)) Apoi, nici nu ai nevoie de mai mult de 2-3 prieteni buni.Cine are sute/mii de prieteni pe Facebook etc de fapt nu are niciunul in viata reala.Deci stai linistit ca problema nu e la tine, ci la restul care te hartuiesc sau sunt nesimtiti.

| careestefazafrate a răspuns:

Eu n-am trecut niciodată peste. Am 42 de ani și nu am găsit niciodată dragostea. Să nu mai vorbim de relații sau întâlniri.
Trebuie să te simți bine cu tine ca să ieși și să cunoști oameni, iar eu nu m-am simțit niciodată bine cu mine, așa că am rămas acasă.
Habar n-am dacă altcineva m-ar putea iubi vreodată. Și nici măcar nu sunt sigură dacă sunt capabilă să-i iubesc pe alții. Fără practică, este greu de spus.
Știu că nu mi-a plăcut niciodată o altă persoană atât de mult încât să îmi doresc să fiu cu ea tot timpul. S-ar putea să existe undeva, dar oamenii de obicei mă văd neatractivă și mă tratează ca un rahat, așa că este greu să dezvolt sentimente semnificative pentru ei.
Se pare că chiar și cei mai neiubiți oameni găsesc pe cineva în cele din urmă, chiar dacă nu își părăsesc casele niciodată. Dragostea și relațiile se pare că „apar" din senin pentru aproape toată lumea de pe Pământ. Iar cei care rămân pe cont propriu sunt atât de puțini, încât probabil că nu vei întâlni pe unul dintre ei în viața ta. Deci ar putea la fel de bine să nu existe pentru tine.
Nu știu. Nu am mai avut un prieten de peste 20 de ani, Și singura dată când mă simt puțin mai bine este când mă prefac că dragostea nu există, iar ceilalți trăiesc doar pentru slujba lor.

| Dimi5321 a răspuns:

Mai bine ai prieteni putini, dar adevărați decât mulți care sunt șerpi