| Dan258741 a întrebat:

Salut, am 26 de ani si sunt cu prietena mea de cca 5 ani. Am dori sa ne casatorim insa, ea nu poate face copii si nu accepta sa facem pasul de a ne casatorii, cu toate ca locuim impreuna de foarte mult timp, sa nu cimva eu sa imi gasesc o tipa cu care sa fac un copil chiar daca nu este legal al ei ci doar al meu. Am incercat sa o conving, insa nu am reusit iar varianta cu adoptia, cu toate ca ne-am permite sa crestem un copil, pare extrem de dificila. Credeti ca ar fi o solutie sa gasim o fata care doreste sa renunte la copilul ei si sa ma treaca pe mine ca fiind tatal biologic?
Multumesc!

7 răspunsuri:
| iulyspy a răspuns:

Atat de grava e problema ei? nu ar merge inseminarea in vitro? oricum intai nunta apoi copiii:d

| Dan258741 explică (pentru iulyspy):

Pai tocmai, ca nu vrea sa se casatoreasca dim cauza ca nu poate avea copii.
Cat despre fertilizare sau alte chestii... Nu se pune problema din cauza unor probleme de acum cativa ani ca i s-a scos uterul(o boala ereditara caci si surorile ei au avut problema insa nu au patit si ele acelasi lucru).
Mama surogat... Costisitor si foarte nesigur din pctul meu de vedere plus ca isi pune speranta in orice chestie cat de mica

| iulyspy a răspuns:

Sa votat o noua lege a adoptiilor :d deci va casatoriti si adoptati un bebe sau un copilas mai marisor:d am 2 unchi care au adoptat fiecare cate un copil unu un baiat de 3 ani si unu o fetita de 5 si s-au acomodat foarte bine si is foarte fericiti. si le seamana foarte mult ca juri ca is facuti de ei

| Dan258741 explică (pentru iulyspy):

Da... In cazul in care reusesc vreodata sa o conving.
O colega de munca doreste de vreo 8 ani sa infieze un copil si nici acum nu a reusit.
Poate avem ceva mai mult noroc...

| iulyspy a răspuns:

Poate reusesti
si poate si colega aia de munca o sa reuseasca acum. stiu ca si la unki mei a durat ceva. ca trebuie sa te verifice de n ori, trebuie sa faci niste cursuri, sa dai niste teste...etc

| Loredanath a răspuns:

Da se gaseste dar mai greu incearca sa te ineteresezi la centre sunt fete care stau cu, copii noi nascuti in centre sa ii alapteze si apoi il lasa acolo.eu atat stiu despre asta poate nu sunt informata bine dar totusi am incercat sa te ajut succes.

| yekto a răspuns:

Buna. nu am inteles prea bine. este de acord pentru adoptie si e dificil procesul adoptiei (asta stiu ca asa e)?
puteti apela la o mama surogat (cred ca asa se numeste).
problema ei chiar asa grava e? si la noi a fost problema asta dar pana la urma am rezolva-to si acum avem 2 ingerasi minunati.
e posibil sa gasesti ceea ce spui tu, o "MAMA" care sa te treaca pe tine tata, mai ales daca ii mai scapi ceva banuti - dar e riscant ca poate face abonament la usa voastra - eventual sa nu stie unde locuiesti (desi cred ca sunt care ar face-o si fara bani). din pacate tot mai multe mame isi abandoneaza copiii. insa ce sa zic, fumat si consum de alcool in timpul saricii (chiar si in ultimile luni), eventual a mai primit si cate o "corectie".
e o hotarare destul de dificila, o sa ai mult de "munca" cu prietena ta dar nu dispera, intotdeauna sunt solutii.
PS: eu nu as lua un copil fara sa ma casatoresc.
succes