| Nobody_4174 a întrebat:

Salut.Am aproape 15 ani si sunt foarte complexat de felul cum arat. Familia si cunoscutii imi spun ca arat foarte ok insa eu nu sunt de aceeasi parere cu ei.Totusi stau destul de mult in fata oglinzii sa ma analizez. De curand am remarcat ca nu fizionomia sau trasaturile mele sunt anormale, ci privirea.Trebuie insa sa mentionez ca sunt o persoana cu o timiditate excesiva, sunt chiar un agorafob si tata mi-a spus ca asta ma strica.La scoala nu am niciun prieten, caci m-am mutat de curand si din cauza timiditatii am avut numai de pierdut.Pastrez insa legatura cu 2 colegi din fosta scoala care sunt foarte ok.Se inteleg bine cu toti, nu sunt tocilari sau asa. Mi-e frica sa merg pana la coltul strazii caci de cand m-am mutat la alta scoala toti radeau si ma ridiculizau la orice pas; fetele rad de mine si am devenit panicat numai daca o colega imi cere tema.Ma simt terminat ca om si de multe ori m-am gandit la suicid'insa stiu ca asta nu e o solutie pentru a scapa de propriile bariere si frici.Sunt un baiat, per total normal, dar traiesc cu impresia ca nu am avut parte de oameni care sa ma pretuiasa.Va multumesc pentu ca ati avut rabdarea necesara sa-mi cititi istorioara, nu intrebarea, dar vreau un mic ajutor.Se poate? Dau fundita

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Incearca sa iti schimbi look-ul daca ti se pare ca nu arati suficient de bine. Daca tie si familiei tale va convine cu arati [marog parerea ta conteaza mai mult], atunci ce importanta are ce zic ceilalti? Incearca sa nu mai fi si tu atat de timid, adica du-te si tu la colegii tai si intreaba-i daca vor sa vina cu tine dupa ore acasa sau sa iasa in curtea scolii in pauza cu tine. Cea mai buna cale de a avea o relatie buna cu oamenii este comunicarea. Daca iti este frica sau stii ca vor rade de tine fara un motiv anume, daca ai id-ul lor de mess, discuta cu ei acolo. Dovedeste-le ca nu esti persoana care pari in ochii lor, dovedeste-le ca esti mai sociabil si prietenos decat par ei. Stiu ca va fi greu, dar sunt sigura ca daca vrei sa te schimbi cu adevarat, vei reusi, daca mai ai vreo problema, nu ezita sa ne ceri ajutorul. Ca doar de asta suntem aici!happy Sper ca ti-am fost de folos! O zi buna si mult succes iti doresc!happy

| katy a răspuns:

Nu are importanta cum arati ci caracterul conteaza.incearca sa te gandesti ca nu ai de ce sa fii timid, si eu am fost timida ceva timp in urma dar cu timiditatea nu rezolvi nimic. pune-ti intrebarea:pentru ce sa fii timid? celelalte pers sunt oameni ca tine, vorbiti aceeasi limba va puteti intelege chiar nu este motiv sa fii timid.incearca sa te apropii cate putin de colegii tai ca sa te cunoasca exact asa cum esti tu si ai sa vezi ca pe parcurs lucrurile se vor schimba

| Adorable a răspuns:

Buna!
Eu cred ca nu este important cum arati. Nu stiu cum arati, dar nu este vina ta ca te-ai nascut intr-un trup imperfect. Asa a vrut Cel de Sus sa te lase, dar probabil te-a inzestrat cu alte daruri mai pretioase si mai valoroase ca superficialitatea si bogatia. De fapt, consider ca detii o bogatie adevarata si nu consider ca esti chiar atat de "urat". Priveste in inima ta si intreaba-te daca acolo esti urat si vei primi raspuns! Cele mai importante daruri sunt : Afectiunea, prietenia, simpatia, rabdarea, placerea si admiratia.

| Nobody_4174 explică:

Va multumesc mult pentru atentia acordata si pentru raspunsuri, dar in legatura cu mine am sa postez curand o poza imediat ce voi gasi cablul de date de la aparat.Totusi analizand raspunsurile voastre tin sa mentionez ca intr-adevar sunt un suflet pustiu, pe care o anxietate si o depresie crunta l-a stapanit si nu fizicul este primordial ci modul de a privi lumea; mai ales ca nu am mai fost la scoala de 2 saptamani din pricina unui soc emotional.Numai bine va doresc si sper din toata inima ca daca voi mai apela la TPU sa gasesc raspunsuri mature, nu bataie de joc big grin