| xtremx a întrebat:

Salut.Am o imensa problema...1 dintre prietenii mei nu mai vrea sa vorbeasca cu mine pentru ca, dupa ce mi-a spus el, nu mai vrea sa vb cu mine pentru ca sunt prost! Acum sa va povestesc ce s-a intamplat:astazi ne-am strans la alt prieten la poarta si am inceput sa ne jucam diverse lucruri:table, carti, tenis etc.Cand de odata cel mai mic dintre noi(cls a4a, 10 ani) s-a luat de mine.Fiindu-mi frica de tatal lui nu am vrut sa il lovesc, doar i-am spus sa se potoleasca.Nu a facut-o.Asadar solutia radicala a fost sa plec.Cand se potolise putin, am plecat cu prietenul despre care v-am spus prima data sa se plimbe cu bicicleta.In acel moment a venit si cel de 10 ani.Ne mai suportand l-am luat la bataie pana cand s-a potolit el(nici nu stiu daca a fost bataie). In acel moment am plecat in scoala cu totii si prietenul despre care (ma repet, scuze) v-am vorbit prima data s-a suparat ca nu pot sa il bag chestii d`astea, si a inceput sa imi spuna sa ma schimb daca mai vreau sa vb cu mine.Eh,inainte de aceasta incepuse sa imi spuna ce nu pot sa fac, sau la ce nu sunt bun:la fotbal, nu-mi respect promisiunile, nu stiu sa ma apar singur etc. El, ca sa mai vb cu mine a zis sa schimb toate astea in bine.Acum vreau sa imi spuneti parerea voastra si niste sfaturi.Va multumesc!

4 răspunsuri:
| fluturas a răspuns:

Dar prietenul tau e perfect?
parerea mea confused ca in lumea asta daca nu vrei si nu simti tu ar trebui nu merita sa te schimbi pentru nimeni si nimic oh go on, ramai asa cum esti cine vrea sa iti fie prieten o sa te accepte si asawinking
nici nu am inteles prea bine de ce prietenul tau nu vorbeste cu tine confused pentru ca nu esti bun la fotbal :O? pai asta-i un motiv? ca nu stii sa te aperi singur oh go on hai ca sa nu-ti respecti promisiunile nu e tocmai ok, incearca de acum incolo sa le respecti sau sa nu mai promiti happy
si pe copilul acela nu trebuia sa-l bati, stiu ca uneori cei mici devin foaaarte enervanti, dar mai bine il ignoraiwinking
nu stiu cati ani are prietenul tau, dar oricum astea-s copilarii :-si mai bine cauta alti prieteni, care sa te accepte asa cum esti tu, nu care incearca sa te schimbewinking

| M.madallina a răspuns:

Asa sunt toti copiii(crede-ma soramea are 9 ani si ma scoate din pepeni), le place sa se bage unde nu le fierbe oala. el a gresit primul, dar apoi nu trebuia sa il iei la bataie pe ala mic, si nici nu inteleg de ce prietenul tau nu mai vb cu tine... un moft.

| ramona0506 a răspuns:

Idem omidaa!

serios are dreptate, mai bine gaseste-ti alti prieteni care sa te accepte asa cum esti tu, apoi poate prietenul tau de care ne spuneai la inceputlaughingblushing...va vrea sa se impace cu tine, dar sa nu imi spui ca nu iti gasesti prieteni din astia! succesbig grin:*!

| ali_4445 a răspuns:

Daca ar fi prietenul tau tear aceepta asa nu tiar zice sa te schimbi, daca iti cere sa te schimibi nu e un prieten