| MCRgurl a întrebat:

Salut.Am o mica problema la scoala.La limba romana, mai exact.Eu si colegii mei am tot chiulit de la orele de romana.O avem mereu ultima ora si intr-o zi am plecat pentru ca ne-a lasat dirigu sa plecam direct de la ora dansului,alta data pentru ca era frumos afara, alta data pentru ca n-aveam chef sa stam si uite asa cumva am ajuns sa lipsim la 5-6 ore de romana in ultimele saptamani.Acum este vacanta, insa ma tot gandesc la ceva.Desi doamna profesoara nu a spus absolut nimic de faptul ca nu prea ne-a mai prins la ora (adica venea frumos la ora si nici macar nu se purta diferit.Alti profi ne mai atrag atentia dar dansa parca nici nu a bagat de seama),mie imi este teama sa nu ne lase cu media neincheiata pe toti.Iar aici vin intrebarile.

In primul rand,ca profesoara,are voie sa nu dea teza? Adica pur si simplu,sa nu dea teza la toata clasa?

Si a doua intrebare, poate lasa intreaga clasa cu media neincheiata? Eu personal am 3 note, dar imi trebuie teza.Si deci are voie sa faca asa ceva? Stiu,am fost fraieri ca am plecat, nu e nevoie sa imi spuna si altcineva asta. Vreau sa stiu strict raspunsurile la intrebarile mele.

10 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Daca mai lipsesti la multe ore de limba romana o sa ajungi sa scrii ca Zabbyel, inspaimantator, nu?!

Nu are voie sa nu dea teza, este obligata sa o faca. Nu are voie sa va lase cu media neinchieta, iar este obligata sa o faca.

| MCRgurl explică (pentru WaterDrop):

Multumesc de raspuns.

Si uite, ca tot eu sunt aia jalnica, nu el

| Zabbyel a răspuns:

laughingdoar v@ sperie. teza, o sa-o dati.mai aveti 2luni, deci nu mai chiuliti deloc, de la lb. rowinking. Incerca-ti sa nu fi-ti obraznici cu profalaughingeste obligata s'vasculte si sa v@ incheie media, daca nu mai lipsiti. avand absente nemotivate, are 1motiv sa nu v@ incheie mediawinking

| MCRgurl explică (pentru Zabbyel):

Nu avem absente.Adica eu cel putin in catalog am doar 2 absente, una la mate si una la biologie.La romana deloc.Deci daca nu sunt absente, e obligata sa ne dea teza daca suntem la ora?

| Zabbyel a răspuns (pentru MCRgurl):

Atunci cand s-a dat teza, ati fost prezenti la ora?

| MCRgurl explică (pentru Zabbyel):

N-ai inteles.Noi nu am dat teza inca.Nici nu a fost fixata.Pur si simplu nu a zis nimic de ea.Si de aia mi-e frica mie.Mi-e sa nu se apuce sa zica ca n-o mai dam si sa ne lase cu mediile asa.Dar daca nu avem absente, practic nu are dovada ca noi nu am fost la ora, nu? Si deci nu prea are cum sa nu dea teza.Asa-i?

| Zabbyel a răspuns (pentru MCRgurl):

Teza e obligatorie, s`trebuie data, de toti elevi! Relax laughing, esti jalnic...

| Ara997 a răspuns (pentru MCRgurl):

Da. e obligata sa dea teza. Si ..mergeti si voi astia chiulangii cu un buchet de flori. asa ca dupa Paste.
vb. aia cu o floare nu se face primavara dar cu un buchet?!?

| MCRgurl explică (pentru Ara997):

Faza e ca noi cand am plecat, am plecat mereu toata clasa, n-a mai ramas unu in clasa, ar trebui sa ducem toti buchet in cazul asta

| Ara997 a răspuns (pentru MCRgurl):

Corect. Dar ceva elegant si. cu scuzele de rigoare, daca nu puteti verbal atunci scrieti frumos un "belet " si-l plantazi in buchet. beletul trebuie sa contina un mesaj de scuzza si parere de rau. ca v-a luat valul ca a venit primavara. ca fluturasi etc - sa-l scrie unul talentat la romana. si il puneti frumos pe catedra in prima ora si cu beletu'la vedere. si asa nu cade magareata pe nimeni sa i-l duca si va ridicati frumos in picioare cand intra in clasa, si ramaneti asa linistiti pana citeste. Si daca n-o impresionati frumos, sa nu-mi zici mie aracib.
hai bafta!