| PiSiCuTzA123456789 a întrebat:

Profesoara mea de romana a spus ca ii lasa pe 14 colegi corigenți pentru ca au luat 4 in teza. Are voie sa ii lase daca lor le iese media? Dau funda laughing))

Răspuns Câştigător
| naty1919 a răspuns:

Au luat 14 colegi 4 in teza...
Nu are voie sa le strice media numai daca ii asculta sau le da test le strica media
Dar nu are voie sa puna ea in catalog ca asa vrea CREIERUL EI. Daca le iese media e OK! FUNDA PLEASE

9 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Doar daca le da note mici gen 1 si 2, depinde si de ce note au. Putine sanse.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu lasa ea corigenti 14 oameni... dar daca vrea poate sa faca sa nu le mai iasa media...

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dragă, profesorul dacă vrea, poată lăsa corigentă întreaga clasă, nu doar 14 elevi. Dacă e convins(ă) că cineva nu merită să promoveze, atunci vă poate testa oricând cunoștințele (scris + oral). Poate să vă pună întrebări, la care voi nu cunoașteți răspunsurile. Fiindcă, din lejeritate, niciodată nu ați învățat suficient, atât cât vi s-a cerut, deci ați ignorat multe. Fie recunoașteți, fie nu, aveți multe lacune...
Așa că, nu v-aș recomanda s-o sfidați cu nepăsarea și obrăznicia voastră, fiindcă vă "ardeți" singuri, iar în toamnă, veți plânge, unul pe umărul celuilalt.

| pufulescu a răspuns (pentru floresdemayo):

Mda, frumos textul tau! L-am putea numi Oda profesorilor - varianta TPU.
Profesorul nu are voie sa faca ce vrea cu elevul, conform legii asta, fiindca elevul nu e cainele lui din curte sa il batjocoresca cum vrea! Frumoasa gandire comunista la varsta ta, si eu care ziceam ca dupa 25 de ani ideile comuniste au disparut!

| floresdemayo a răspuns (pentru pufulescu):

Stai liniștit(ă), copiii nu sunt considerați câini ținuți în lese, de către profesori, au libertate (prea) deplină, li se permit multe, iar metodele de predare sunt moderne. Acum, beneficiem de alte mijloace de informare, elevii au la îndemână tablete, telefoane cu internet etc. Dacă cineva îți cere să înveți, să îți faci temele, să nu vii la școală cu sânii descoperiți, ori cu fustițe mini, care abia acoperă esențialul, nu înseamnă că trăim în comunism! Sunt lucruri care țin de bunul simț. Poți fi frumos/elegant, estetic, și dacă te îmbraci (mai) serios. Poți fi modern, dar nu frivol, atunci când te afli într-o instituție. Nu înseamnă că cineva îți vrea răul, ori că aplică metode comuniste. Ei trebuie să învețe, când/dacă li se solicită. Profesorul are o planificare școlară (anuală) după care trebuie să se ghideze, pe care trebuie s-o respecte. Dacă copiii nu învață, nu înseamnă că trebuie să-i promovăm anul școlar. Nu înseamnă că trebuie să încurajăm analfabetismul ori marijuana, fiindcă refuzăm să trăim în comunism. Libertatea nu înseamnă să facă ce vor, când vor. Nu știu profesorii pensionari cum sunt, dar dascălii tineri sunt prieteni cu elevii, sunt atașați sufletește de ei, dar, în același timp, există un respect reciproc.

| PiSiCuTzA123456789 explică (pentru floresdemayo):

Nu va suparati, sunteti profesoara?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles ca nu are cum. Nu ea hotaraste cine trece sau nu clasa. Notele vorbesc. Daca le iese media peste 5, colegii tai pot sta linistiti.

| MadaPuf a răspuns:

Da, poate. Daca e nebuna si nu vrea sa ii treaca nu le incheie media ..asta inseamna corijenta

| Manea_Miruna_1995 a răspuns:

Nu are cum pentru ca nici ei nu i-ar conveni sa lase jumate de clasa corijenta doar ca au luat 4 in teza pentru ca apoi ar aparea discutii ca ce profesoara e si cum preda de clasa are asa note mici si mai e si corijenta. Nici din punct de vedere legal nu are voie sa faca asta decat daca ar anula cateva note si asta nu se face decat cu stampila de la scoala si cu semnatura sau sa puna mai multe note mici dar nu cred ca s-ar ajunge chiar la asta... asa ca poti sta linistit laughing