| adrianfelea a întrebat:

Ce ar trebui sa fac in cazul in care in clasa mea se fac favorizari la unele materii, in special la romana, istorie, franceza si engleza. Ce as putea de exemplu eu sa le spun profesorilor la final de an?
De exemplu, eu am un 3 la franceza. Am fost ascultat la un exercitiu din tema ( tema corecta ) si sa citesc si sa traduc un fragment dintr-un text. Nu am citit perfect, doar am gresit pronuntia la niste cuvinte, dar traducerea a fost aproape perfecta. Profa nu mi-a spus nimic ca am gresit sau n am citit bine... si imi tranteste nota 8... si in gandul meu am zis,, cum ***". Si restul colegilor mi au spus ca meritam un 9 cel putin. dar mna. daca era un coleg preferat sau cu care se intelege profesoara avea 10 direct.
La engleza. am intrebat-o pe doamna profesoara de ce colegul ala are note mai mari decat mine in contextul in care nu-si face temele, nu scrie la ora( foarte rar ) si mi-a spus ca pune note pe cunostiinta. Ok, am inteles. dar de ce sunt unii din clasa care habar nu au sa citeasca si abia leaga 2 cuvinte in engleza si au note mult mai mari decat mine ( eu am 7. si cei care sunt 0 cu engleza au peste 8).
La istorie. domnul profesor m-a ascultat dintr-o lectie care avea cam 6 pagini. ok, am invatat, m-a ascultat si mi-a pus 9. Peste cateva zile asculta o fata dintr-o pagina de caiet, bai frate o pagina si ii pune 10.
Sper ca ati inteles ceva din ce am scris

5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Notele conteaza mai putin in viata, ai sa vezi. Diploma de absolvire s o ai(sunt inca unii care nu au obținut o si nici nu o obtin-cei cu 3 clase- sau persoane de 40 de ani care merg la liceu sa termine)
Toate astea pentru o diplomă si de ce Nu, o cultură generală. Nu pentru note. Sunt irelevante, crede Ma! Asigura te ca înveți tu de 9 + in viata si asta e. Diploma s o Ai,ceva in cap sa te descurci si cam atat. Nu ti cere nimeni carnetul de note si nu esti ca la "vrei sa fii milionar" in viata. Cultura generala iti trebuie,da doar ce este elementar,de bun simt si diploma pentru angajare. Atât! Tu fa prezenta, socializeaza si continua sa ti faci temele ca asta iti dau o ocupație. Stai sa vezi ce inseamna sa stai si sa nu faci Nimic, ce plictisitor e sau sa vezi cat e de stresant sa muncești, mai ales intr-un domeniu de nimic pe un salariu prost. Invata si distrează te, lasa notele, nu te reprezinta si nu ti îmbunătățesc viata!

| ywar a răspuns:

Plangere la DNA "la cei trei profesori" si incatusati degraba. Acum ca Codruta nu mai e pe felie, hap sarmaua la DNA cu ei. Da-i de gol.

| ibaal a răspuns:

Te cred ca uneori poate fi frustrant...insa,nu prea ai ce face!
Profesorul e tot profesor si deci noteaza cum crede de cuviinta.
In primul rand, cu totii am trecut, trecem prin scoala pentru a ramane cu ceva de-acolo, nu pentru note.
Degeaba tocesti si iei 10, daca peste 20 de ani nu mai stii cine a scris " Moara cu noroc", un exemplu.
In al doilea rand, poti recita tu 6 pagini,daca nu ai atins chestiunile cele mai importante,este egal cu zero.
Totodata,ca o parere,nu vreau sa dau sfaturi,tu si colegii tai sunteti subiectivi,doar n-o sa spui,"bai,am fost tamaie,nu am stiut sa spun si...", vei spune numai partea plina.
Si uite asa cazi in capcana asta ca profa aia este partinitoare,proful ala are ceva cu tine si tu in loc sa te concentrezi pe ceea ce trebuie tu sa faci,te gandesti mai mult ca lui x si y li se acorda note mai mari.
Concluzionand, sa nu fim ipocriti, si notele conteaza, degeaba "mai inveti una ala" daca la final de an inchei cu 3, dar, nici sa stai cu sabia deasupra capului, ca daca nu iti da 10, vezi Doamne ce se-ntampla!
Nu toti am fost sau suntem asi la toate materiile.
Fiecare cu inclinatiile lui.
Poate tu esti mai bun la mate, chimie...si atunci, daca tu iei 10, ce sa spuna colegii tai?! Ca si tu ai pile la profi?!

| adrianfelea explică (pentru ibaal):

Eu vreau sa dau la Campina. La admitere la limba romana se dau notiuni din gramatica. Nu ma ajuta cu nimic cine a scris Moara cu Noroc peste 20 de ani pentru ca nimeni nu ma va intreba la locul de munca asa ceva.

| ibaal a răspuns (pentru adrianfelea):

Era doar un exemplu!
Te vor intreba copiii tai, cand vor trece prin ce treci si tu! Si anume, scoala...n-ai de unde sa stii...
Cred ca nu ai inteles ce am vrut sa iti explic.
Scuza-ma c-am vrut sa te imbarbatez.
Plus ca tot asa, peste 20 de ani,nimeni n-o sa te intrebe de ce esti mediocru si n-ai s-apuci sa le dai scuza cu "profii partinitori",nimanui nu-i pasa...
Si "la Campina", unde vrei tu sa mergi, iti vor cere mai mult decat gramatica!
Aa, si in viata, nu neaparat peste 20 de ani, se cere si respect!
Mai ales cand cineva incearca sa te ajute!
Succes!