| ItachiUchiha a întrebat:

Ce faceti? In urma cu o luna m-am certat cu cea mai buna prietena a mea si o zis ca nu imi mai da nicio sansa si ca nu ma iarta, in fine si ea in ultimul timp sta cu o colega fitoasa si o inceput sa aiba toane in primele 2 saptamani chiar imi parea rau ca ne-am certat si tot incerc sa uit da am visat de 3 ori la rand ca ma impac cu ea si in ultimul vis totul parea atat de real in afara de faza ca ea fuma cu o youtuberita MsAnneGreen si ea nu fumeaza.E atat de complicat la scoala abia daca mai schimbam 2 cuvinte si ea se uita urat la mine si la ziua mea nu a venit i-am dat invitatie chiar daca eram certata cu ea si o intrebat:Ce ii asta? si eu i-am spus ca ii o invitatie, dar nici nu a dechis-o si a spus ca nu poate si nu stiu ce sa fc.Voi ce ziceti?(Mersi de raspuns Raynmaker sau BlytzLike)

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hello.

Eu ti-am raspuns si atunci si nu imi schimb parerea. Incearca s-o uiti!

Fata nu iti merita timpul,pe bune! Tu esti o fata sincera si sensibila si nu vrei s-o lasi sa plece dar sincer, iti faci rau singura prin asta.

Fata aceasta nu tine atat de mult cat tii tu la ea, degeaba ii spui si ii arati ca ii vrei numai binele.

Ea vrea sa fie cool chiar daca prin cool intelege doar sa stea cu tipele acelea pline de fite.

Pe scurt esti mult prea la locul tau pentru ea, esti mult prea buna pentru ea... Sunteti 2 fete complet diferite,nu aveti cum sa va intelegeti chiar daca tu tii mult la ea ca prietena.

Se vede ca pe tine te macina foarte mult aceasta problema...
Eu nu visez lucruri de genul decat daca sunt extrem de afectat de anumite actiuni/fapte/vorbe... Asa cred ca esti si tu,esti mult prea afectata de aceasta despartire de prietena ta "cea mai buna".

Probabil ca nu esti foarte sociabila si iti este greu sa-ti faci alti prieteni dar totusi,incearca.
Nu ai ce sa-i faci.

Da,a fost prietena ta dar ii lipseste cu desavarsire intelegerea. Putea sa-ti spuna frumos, nu pot pentru ca...
Dar nu, ea te-a refuzat direct, nici macar nu a vrut sa vada ce scrie in acea invitatie.

Daca as fi in locul tau nu m-as uita nici din sila la ea. Te-a facut sa suferi mult prea mult ca sa mai spere ca poate repara ceva.

Nu tu ar trebui sa cauti 'impacarea" ci ea pentru ca tu nu ai pierdut nimic!
Tu ai castigat mult timp liber pe care acum il poti petrece alaturi de un om care chiar iti merita timpul si sentimentele, nu alaturi de o prefacuta fitoasa care te trateaza ca pe a 2-a varianta.

Tu nu esti a 2-a varianta a nimanui! Tine minte asta! Nu incerca sa lasi de la tine mereu caci lumea o sa profite si o sa te ia drept o persoana slaba.

Stiu ca de multe ori cel mai destept cedeaza dar din cand in cand este mai bine sa fii prost, sa te prefaci insensibil/neafectat si sa lasi putin acea persoana sa fiarba in suc propriu.

Sfatul meu ar fi s-o ignori ceva timp ca si cum ai fi ultra-suparata caci nu a venit la ziua ta. Stiu ca ti-e greu dar acesta este singurul mod de a vedea daca mai tine la tine sau nu.

Daca vede ca te pierde atunci s-ar putea sa faca ea primul pas si sa-si calce pe mandria aia mare si proasta pe care o are.

Iti pierzi timpul si nervii cu astfel de persoane.
De cat timp suferi? De mult timp...
Dar ce rost are?

Prietenii vin si pleaca, eu am avut prieteni foarte buni, 8 ani am impartit totul si acum nici nu ne mai salutam daca ne vedem pe strada. Nu e vina mea ci a lor.

Vezi tu,atunci cand un prieten da de un nou anturaj... incepe sa-si uite vechii prieteni. Asa este si in cazul tau.

Vorbeste cu alte persoane,incearca sa socializezi mai mult si sa faci mai des pe inabordabila atunci cand aceasta fata prefacuta vrea sa vorbiti *asta daca te mai intreaba vreodata de vorba*...

Nu dispera! Si eu m-am gandit candva ca prietenii pe termen lung nu exista dar exista! Doar ai rabdare si nu uita sa renunti la cei vechi care te-au tradat.

Sa zicem ca ti s-a rupt o jucarie si esti mica... nu poti s-o repari/nu stii cum.
Atunci... ce faci?

Simplu,cumperi alta.

Asa este si aici. Atunci cand ramai fara prieteni,atunci cand prietenii te tradeaza... oftezi putin si te scuturi de praf si o iei de la inceput. Iti cauti alti prieteni si speri ca intr-o buna zi o sa gasesti pe cineva care sa-ti fie alaturi.

Nu uita,zambeste mai mult,mai des si socializeaza cu alte persoane! Sunt sigur ca aceasta despartire te-a facut trista dar nu arata asta celor din jur caci sincer,nu le pasa de sentimentele tale.

Singurii carora le pasa sunt prietenii extrem de apropiati si rudele,atat!
Aaa, da... si incearca sa-ti dezvolti putina ura! Nu multa dar putina ura nu ar strica in cazul tau. Fata aceasta te-a ranit destul de tare deci nu uita felul in care te-a tratat. Iarta-i comportamentul dar nu-l uita! Doar asa o sa poti trece mai departe fara sa ai regrete in viitor.

O sa gasesti tu pe cineva.
Sfatul meu ar fi sa eviti sa vorbesti cu aceasta persoana caci pari disperata si ii face placere sa vada asta, se vede dupa felul in care te trateaza.

Cel mai bine ar fi sa-ti gasesti alta prietena alaturi de care sa te simti bine.
Dupa, cand o sa vada ca te simti bine alaturi de acea noua prietena o sa-i para rau ca te-a pierdut dar nu o sa mai poata face nimic.

Cam asa stau lucrurile de obicei.

Succes!

*Ps: E smecher faptul ca ai dedus ca o sa raspund ^-^ *

| ItachiUchiha explică (pentru RainmakerX):

Daa boss, da faza e ca singura fata de treaba din clasa a plecat in Germania si ne vedem rar clasa mea e plina de prefacuti si cei care sunt de treaba gen Bia se lasa usor controlata de ceilalti si asa persoanele bune se transforma in draci care uita cat de bine te-ai purtat cu ei si te lasa balta.Da asta zici ca ii idee din filmele americane sa iti faci un prieten/iubit fals ca sa il faci pe celalalt gelos.Mersi de raspuns si stiam ca o sa raspunzi pentru ca la toate intrebarile mele cel putin o faci.Stii la mine se repeta istoria Bia in a 5-a so lasat influentata de o fitoasa Andreea si eu si cea mai buna prietena a ei i-am spus si ea o stat suparata pe bff-ul ei o ora si pe mine o luna si nici nu a vrut sa imi spuna de ce e suparata si am intrebat-o mai recent si zicea ca nu isi mai aminteste si dupa ce o vazut ca Andreea aia nu iibuna so intors la mine de parca is roata de rezerva si acu alta fitoasa imi strica prietenia cu ea.No thank you de raspuns!

| ItachiUchiha explică (pentru ItachiUchiha):

Si uneori cand facea cineva o gluma Bia ducea gluma la extrem si indirect isi batea joc de mine si cand i-am facut si eu asta mi-o dat o palma de mi-o inrosit fata si eu sunt genul de fata baietoasa care stie sa se bata si am si palma grea, dar eu nu bat fetele doar baietii care se iau de mine fara motiv si dupa isi iau putina bataie dar eu nu dau in fete si dupa ce mi-o dat una o inceput sa rada si toti ceilalti or ras ca am lasat-o sa dea in mine si ca nu am dat in ea.

| RainmakerX a răspuns (pentru ItachiUchiha):

Faza e ca tu trebuie sa pui mai mult accentul pe tine si nu pe aceasta "Bia".
Doar parerea ta conteaza,nu a ei... nu a altora.

Iti faci mult prea multe griji. Am fost si eu asa candva,plangeam din toate prostiile pamantului,imi faceam probleme din fel si fel de prostii,probleme care existau doar in capul meu si stii de ce? Pentru ca eram cel mai mare dintre negativisti. Nu conta cat bine faceam,vedeam doar raul.

Stiu cum e sa fii singura,te inteleg... Stiu prin ce treci acum. Nu ai cu cine sa vorbesti,esti inconjurata de prefacuti care profita de bunatatea ta, te plictisesti si suferi in tacere intrucat nu ai cui sa-i spui tot ce simti.
Esti suparata pe tine si suferi,regreti alegerile facute.

Si totusi nu este vina ta.
Eu ajunsesem pana in stadiul in care radeam de mine pentru ca statusem atata timp langa niste prefacuti.
Si ce?

Uita-te la mine! Sunt la liceul pe care mi l-am dorit,alaturi de cativa prieteni buni... am tot ce vreau,sunt odihnit si ma indrept catre target-ul pe care il tintesc de atata amar de vreme.

Ei unde sunt? Ei sunt in alte parti ale orasului, in zonele "rele' ca sa zicem asa... Crezi ca mai conteaza acum catusi de putin faptele respective?
Deloc.

Incearca sa-ti faci anumite standarde ridicate,incearca sa nu-i mai ajuti decat pe cei care merita cu adevarat si orice ai face... daca ajuti pe cineva atunci sa nu te astepti ca acesta sa te ajute inapoi pentru ca lumea nu este asa.

De cele mai multe ori daca ajuti atunci nu trebuie sa te gandesti la recompense.

Ai acea prietena in Germania... imi pare rau sa aud asta dar nu ai ce face.
Sincer,mai bine sa fie in Germania decat sa fie langa tine si sa te tradeze si ea.

Tu nu ai avut alti prieteni si crezi ca este imposibil sa-ti faci altii,de aceea ti-e teama.
Gresesti.

Chiar daca tu esti intr-un fel atunci pune-ti niste target-uri.
Ex: "De maine nu ma mai cobor la nivelul lor."
"De maine o sa fiu mai ingamfata".

Eventual scrie-le undeva. Eu asa am facut la timpul respectiv si in cateva luni m-am schimbat complet pentru ca... sa fim seriosi,nimeni nu se poate preface la nesfarsit.

Dupa ce iti repeti de cateva ori acele minciuni... acestea o sa devina un adevar pentru tine.

Esti fata deci nu e greu sa-ti faci prieteni. Tot ce trebuie sa faci este sa ai grija de tine,sa fii frumoasa si sa vorbesti doar cu aceia care iti merita timpul.

Sincer, am ras la partea cu "nu dau in fete". Vorbesti ca mine doar ca... vezi tu, tu esti fata deci ai voie sa dai in fete. Eu as fi dat in locul tau. Cine se crede ea ca sa dea in tine? Se crede mama ta?
Nope.

Incep sa inteleg unde este problema.
Incearca sa fii... stiu si eu, putin mai... uff, feminina?
Nu incerca sa te iei la bataie cu baietii chiar daca poti sa ii bati lejer.
Incearca sa te comporti putin ca o fata fara aparare, incearca sa joci putin rolul de victima. Daca il joci bine o sa vezi ca o sa se gaseasca niste colegi care sa-ti ia apararea.

Esti fata! Nu uita asta! Nu esti baiat deci ai voie sa dai atat in baietii care iti "invadeaza spatiul personal" cat si in fetele care se cred mari dive.

Succes!

| ItachiUchiha explică (pentru RainmakerX):

Facem aici chat ca pe facebook happy.Sa iti spun sincer nu exista baieti care sa imi invadeze,, spatiul personal'' pentru ca in afara de 1 singur baiat care ii mare si tare ii pot bate pe toti(si-au luat multi bataie de la mine si crede-ma stiu sa joc pe victima ca nu se prea intampla sa urle la mine diriginta sau asa) eu sunt singura fata care nu isi ia palme,, peste fund'' dar celelalte care nu stiu sa se apere isi iau.Is destul de,, feminina'' adica nu mai sunt asa baietoasa cum eram da tot am criteriul ca nu port fuste sau rochii si iau in brate doar pe cine imi convine daca o fata ma ia fara acordul meu isi ia una de la mine.Am parul mai scurt ca fac baschet si fotbal mult si atunci daca nu imi intra in ochi.Si mai demult in 1-4 eram foarte baietoasa si cu fetele nu stateam deloc si imi dedicam mult timp sportului acum am mai putin timp ca na e mai greu la scoala da ina 5-a o venit aceasta Bia si na in anul ala ne-am cunoscut mai bine si na(era colega mea de banca) si imi amintesc ca i-am zis la diriginta sa ma mute de langa ea ca e fata si eu stateam pana atunci doar cu baietii si nu mo mutat dar in a 5-a si a 6-a Bia o fost normala nu era asa cum e acum.In a 5-a eram destul de bune prietene.Acum o sa imi povestesc asa viata putin si in a 5-a Bia o plans motivul e aiurea de tot si era ora de romana eu pauza aia am stat in banca si ea o venit de pe hol toata plansa si am intrebat-o ce s-a intamplat si nu o zis nimic.Intr-un fel imi parea rau de ea cu toate ca mie nu prea imi pasa pe atunci de nimeni.App:Motivul era ca nu se putea duce la un fel de campanie a Always deci am murit cand am auzit credeam ca ii lovita dar nu.Denisa care e actualul BFF a ei cum eram noi in banca in a 5-a ne-o facut un fel de portret din spate si noi ziceam sa il arunce da i lo dat Biancai si ea lo pus in cartea de BFF da probabil acu e la gunoi sau o fi uitat sa il arunce la gunoi.In fine nu o mai lungesc Bia asta mi-o aratat ca fetele nu is asa de neinteles cu toate ca nici acum nu inteleg unele reactii din alea lor si in a 5-a si a 6-a am avut atatea amintiri si acum bum bum vine fitoasa ea devine fitoasa si se strica tot.Deci nu era asa inainte ca sa spui ca era prietena profitoare.

| RainmakerX a răspuns (pentru ItachiUchiha):

Hello again!

Inteleg cum este cu sportul si te felicit pentru asta!
Chiar daca nu este o profitoare... a fost foarte urat ca te-a respins asa. Ti-a ranit sentimentele.

Faci ce vrei... incearca sa fii tu insati si sa o ignori. Eu am multe persoane pe care nu le suport dar totusi,incerc sa nu arat asta pentru ca sincer,este mult mai bine sa fii prefacut iar acele persoane sa creada ca iti sunt complet indiferente.

Lasa fetele sa te imbratiseze fara permisiune, nu este un capat de tara, asa face toata lumea. Baietii poti sa-i pocnesti.

Pe mine ma amuza unele motive pentru care plang fetele...
O colega de-a mea a plans mai demult caci sparsese un parfum si eu eram ceva gen "s-a taiat sau ce?" rolling on the floor
In fine... Incearca sa te prefaci, sa faci pe inabordabila si sa te focusezi un timp pe scoala si sport, atat.

Zambeste si nu mai lovi lumea chiar daca iti invadeaza spatiul personal!
Succes! Incearca sa-ti gasesti prietene carora le place sportul.

| ItachiUchiha explică (pentru RainmakerX):

Putem vorbi despre subiectele astea la nesfarsit, e mai stii poate era de la George Armani sau Dolce & Gabana sau era unu ieftin cu un leu sticla dar ea era suparata ca putea folosi leul ala in alte scopuri.In clasa nu am fete sportive doar eu sunt asa.Colegele mele nu se ocupa cu sportul ca e o pierdere de timp 2 colege ca sa le spun eu pe invers s-or urcat pe catedra si faceau twerk se urcau una peste alta stateau una pe alta oricum exista asemenea specimene in multe clase.Imi amintesc ca odata aveam fizica si proful il pune pe elevul de serviciu sa stea in fata usii si era unul Eugen care era de serviciu si se plictisea acolo langa usa si o inceput sa,, dea in usa bine nu dadea in usa era vorba de altceva ce facea cu usa da te prinzi tu si o venit proful de fizica si l-a intrebat Baiatule nu stii de ce se misca usa inainte sa intru si el Nu stiu domnu profesor si am inceput toti sa radem ca in filmele cu prosti.Cat despre Bianca ii la fel de negativista si se supara din chestii aiurea de exemplu un coleg se uiat la ce melodie asculta si o inceput sa urle la el ca se uita in telefonul ei.Se comporta aproape la fel cu toata lumea numa eu parca sunt de pe alta planeta nici nu vorbeste cu mine se uita urat la mine si se comporta de parca nu m-ar cunoaste.Na hai ca o sa continuam discutia asta prin mesaje pe privat daca vrei.

| RainmakerX a răspuns (pentru ItachiUchiha):

Nu stiu ce sa spun...
Vezi tu, povestile tale sunt foarte incalcite si fara scop cateodata *no offence*
Mi-am dat seama deja care este problema...
Te gandesti mult prea mult la cei din jur si uiti sa te mai gandesti la tine.
Gandeste-te mai mult la tine si incearca sa ignori tot ce nu tine de tine.
Eu nici macar nu stiu ce e ala twerk dar asta e alta poveste... o sa caut pe nenea google. Ignora-le atata timp cat nu iti fac probleme tie! big grin
Stiu ca e greu dar poti... stiu ca poti daca iti doresti asta.