| cffc a întrebat:

Salut cineva mi-a scris la un site de socializare sub o poză
EȘTI DE LA SECAD-HEND?
Acum întrebarea este, ce înseamnă asta? la ce s-a referit?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca facea misto de tine. Se referea ca esti uzata, invechita (nu pot sa explic)...

| cffc explică (pentru anonim_4396):

Adică haine care au fost folosite odată și apoi se vând?
Adică nu sunt noi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cffc):

Ammmm... cam asa ceva, depinde la ce se gandea persoana respectiva.

| cffc explică (pentru anonim_4396):

Ok, mersi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cffc):

happy

9 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Spune-i ca are mintea de la 38 ( va intelege daca are peste 20 de ani, daca nu, slabe sanse)

| MskDesign a răspuns:

Vroia sa spuna ca esti de mana a doua, second-hand.Nu pune la suflet caci astfel de peroane sunt atat de jalnice incat nu sunt in stare sa se respecte pe ei insasi.

| corolav a răspuns (pentru MskDesign):

Groaznic răspuns!
În ce circumstanțe ai căpătat calitatea de „CAMPIONUL ZILEI„?
Un celebru dicton latin spune : „Non multa sed multum" ( adică „Puțin dar bun").
Dar, și cei care te-au gratulat cu acest titlu sînt la fel de analfabeți ca și tine.
„Astfel de persoane" ( nu „peroane") se acordă, în mod corect cu „ele însele".
Pentru un masculin plural, adică „ei", corect este „înșiși" și nu „însăși"( acesta este persoana a III -a singular)
Corect literar este „Voia " și nu „vroia".
Să fii sănătos!

| MskDesign a răspuns (pentru corolav):

O iau ca pe o critica constructiva.De multe ori dau raspunsuri in graba si sincer sa fiu nu am excelat la gramatica.Pentru a fi campionul zilei,in afara de a da cat mai multe raspunsuri, trebuie sa tintesti intrebarea.A spune ca sunt analfabet, cred ca exagerezi si imi da dreptul sa iti spun ca si tu esti jalnic, daca nu la gramatica, atunci la definitia cuvantului analfabet.In loc sa fii asa plin de tine, mai bine ai controla DEX-ul si eu imi voi revizui gramatica.

| loveM a răspuns:

Facea misto de tine... second hand= mana a doua