| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Cum as putea sa nu ma mai gandesc la baiatul de care imi place, dar care nu ma place inapoi si sa ma pot concentra mai bine pe examenele care urmeaza in curand?
De cand am inceput sa-l plac pe el, nu am mai putut placea pe nimeni altcineva. Am ramas efectiv blocata pe el.
Oricat de cliseic ar suna, atractia si dragostea pe care o am fata de el ma prind cu gandul la el cand incerc sa invat. Simt ca nu pot ajunge la adevaratul potential pentru ca am sentimente de ura față de mine pentru ca nu reprezint un interes pentru el.
Parca pe macina pe dinauntru.

In ultima vreme pur si simplu ma gandesc la el in mod constant. Daca orice imi aminteste macar putin de el, nu ma mai pot concentra pe ce faceam inainte.
Pur si simplu nu pot trece peste.
Insa mi-as dori sa pot. Sa nu ma mai gandesc la el. Aveti niste sfaturi?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Blocajul ala poate sa dispara daca iti folosesti creierasul, ca suntem oamnei intelignti si avem puterea sa ne concentram, sa intelegem realitatea si sa o acceptam.
Cand vei intelege ca un baiat nu este o papusa pe care sa o poti manipula si ca nu te place pentru ca inima lui nu simte nimci pentru tine, vei fii capabila sa te rupi de obsesia asta si sa traiesti o viata normala.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Mă amuza aluzia ta subtila ca nu imi folosesc creierul, insa probabil daca ai beneficia de minimul de empatie ai putea intelege si tu ca sentimentele nu pot fi pur si simplu,, oprite" ca o masinarie daca te,, concentrezi" pe ceva sau,, realizezi" ceva. E ok, nu consider baietii papusi.
Nu inteleg cum ai facut legutura asta in primul rand.
Imi pare rau daca tu asociezi dragostea incontrolabila, caci asa e orice dragoste, cu dorinta de a manipula.
Probabil nu poti relata cu sentimemtele mele, caci pur si simplu nu le-ai avut.
Ai mai mult de castigat daca esti amabila. O zi bună! happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu ce te ajuta pe tine sa te mangai pe cap si a-ti spun ca afci bine, cand in realitate este taman pe dos?
Nu-ti sunt pritena si nici mama, nu trebuie sa fiu amabila, ci sa-ti spun adevarul in fata sa-l poti intelege, daca esti capabil. De asta ai tu nevoie, de adevarul crud si real, ca sa intelegi ca suntem oameni inteligenti care avem posibilitatea sa judecam o situatie si sa luam decizii. Totodata trebuie sa fim constienti ca deciz aluata este una buna sau rea, care ne poate afecta viata noastra si a altora.
Stiu ca mesajul este dur, dar este menit sa-ti arate situatia reala, nu aia pe care o vrei si o inventezi tu, fiindca nu te ajuta cu nimic minciuna.
Nu-ti fa tu probleme cu amabilitatea mea, ca exista din plin, pentru cine merita.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Problema este ca ca mesajul nu este cel potrivit. Si nici sfatul nu ajuta de asemenea. Cum am zis, sentimentele nu pot fi pur si simplu oprite ca o masinarie. Nu poti sa,, iei decizia" sa nu mai placi pe cineva. Asa ca mai incearca sa gasesti si alte,, sfaturi"

| Anyo1988 a răspuns:

Cunosc foarte bine situatia si raspunsul meu nu va fi unul prea placut insa pe mine m-a ajutat. In urma cu, cativa ani o placeam foarte tare pe o fata ( intamplator vecina cu mine ) nu ma puteam gandii decat la ea si ma simteam foarte tare atras de ea insa nu aveam curajul sa ii spun ...pana intr-o zii cand am zis ca nu se mai poate sa o tin asa si sa ma amagesc singur ca boul asa ca mi-am luat inima in dinti am mers la ea sa vb cu ea si i-am spus ce aveam pe suflet ce simteam pentru ea la inceput nu a avut o reactie rea a parut surprinsa apoi dupa cateva zile ( cred ca a fost influientata de " prietenul care il avea atunci " ) a venit la mine acasa si a facut un scandal de zile mari care m-a facut sa vad cine este ea cu adevarat ( desii stiam cine era, cu mine nu facea niciodata asa ci doar cu alte persoane ) dupa acel scandal lucrurile s-au schimbat intre noi si nu ma mai gandesc la ea asa cum faceam. Nu stiu cat iti va fi de folos sta insa sper ca, cumva te va ajuta fie sa prinzi curaj sa spui ce simti daca nu ai facut-o deja fie nu stiu. Mult succes

| marin1988 a răspuns:

Trebuie să dai altceva de lucru minții tale. Dacă te implici în alte activități și te concentrezi acolo, o să te gândești la el din ce în ce mai puțin.