| VeVeRItzA_2550 a întrebat:

Salut, pai am si eu o problema, sunt la liceu si cam toti colegii mei fumeaza dar eu mai mereu ii refuz pentru ca ma spal pe dinti in fiecare dimineata si cateodata de 2-3 ori pe zi rolling on the floor si nu fumez ca m-i se pare ca imi miroase gura urat. Pr mea nu mi-a zis nimic dar... ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Juliebelle a răspuns:

Nu te uita la ce fac ceilalti, sau nu te lua dupa gura colegilor pentru ca poti sfarsi rau.Nu neparat nu trebuie sa fumezi ca iti miroase gura, ci pentru ca iti face rau la sanatate, si nu o sa observi intr-un an, 2, 3, 4 sau 7 ci mai tarziu cand se vor ivi probleme medicale. si vei regreta. Pur si simplu refuza, fara sa te simti jenata.Este cel mai bine. Succes!

8 răspunsuri:
| Djlsghtnquuw a răspuns:

Da.sincer si eu de asta am renuntat sa mai fumez. din cauza respiratiei si ca mi se ingalbenesc dintii.si vreau sa ii am albi. Mie mi se pare ceva normal. daca celorlalti nu le place, asta e oh go on

| Lora a răspuns:

Eu zic in loc sa-ti cumperi pachete de tigar mai bine strangi banutii si-ti iei ceva frumos de care sa te folosesti, sa nu-ti strie dintii, sa nu-ti nenoroceasca plamanii si sa mirosi a tutun peste tot.

| baru a răspuns:

Salut. Intradevar, de la tutun miroase gura, si nu numai. Dar problema, fumatului, se pune altfel. Costuri mari, sanatate, si un obicei, care nu-ti face decat sa-ti sacda din atitudine. Ai vazut cati oameni mor in fiecare zi, de pe urma tutunului? Asta sa-ti dea de gandit. Pe de alta parte, sunt oameni, care au fumat o viata intreaga si nu au nimica. Alegerea este numai a ta. Din punctul meu de vedere: Lasa tutunul, Pa

| Meli_7221 a răspuns:

Si doar din cauza asta nu fumezi? Pe langa asta ar trebui sa te gandesti si la celelalte efecte nocive asupra organismului, nu doar la faptul ca iti miroase gura urat.

| Gregorian a răspuns:

Parerea mea este sa nu te apuci. Uite care sunt etapele unui fumator incepator, ca zic asa. Prima data cand ai sa incerci sa tragi un fum in plaman ai sa tusesti...altii tuseau cate o ora rolling on the floor In fine. O sa iti ia ceva timp sa te obisnuiesti cu mirosul asta de tigara, cu acest fum albastru si "magic"laughing. Spun asta deoarece la inceput o sa ai senzatia de lesinare, atlii chiar au lesinat si a trebuit sa ii ia salvarea.Ideea e ca inainte te apuci de fumat trebuie sa ai un motiv intemeiat.Si chiar atunci cand ai, aceasta nu este o solutie. Este o nebunie fara sens. Oamenii care au trecut prin necazuri si amar gasesc un refugiu in tigara, ca cica ii relaxeaza.Aiurea. Asta e doar o iluzie, o impresie. Efectele sunt nocive.
Daca vrei sa iesi cumva in evidenta, fumatul nu e tocmai cea mai buna solutie.
In plus nu gura o sa iti miroase, dar si hainele. Si cand treci pe langa o persoana nefumatoare te simte imediat.
Deci in final concluzia e ca nu sunt avantaje in practicare fumatului, chiar daca la inceput o sa ti se pare mare minune.

| VeVeRItzA_2550 explică:

Pai crezi ca nu stiu? :S da nu prea mai conteaza efectele ca ff multi fumeaza sti?

| VeVeRItzA_2550 explică:

Doamne de unde veniti?laughingiti zic sincer ca nu cred ca ai pus vreo data gura pe o tigare la ce vorbe,, inteligente'' spui cred ca va dati si voi seama ca in ziua de azi copii de la 6-7 ani se apuca de fumat nu?

| Saiyan a răspuns:

Buna.stiai ca de la o simpla tigare poti face stop-cardiac pe loc?