| Bisbiavatar12 a întrebat:

Aceasta este o parere si o intrebare in acelasti timp, care o sa va ia sa o cititi mai mult de 10 minute. Asa ca va rog sa ma ajutati intr-un fel.
Deci, acum 1-2 luna am cunoscut niste baieti din cartier, la inceput pareau de treaba. Eu am 14 ani, ei sunt vreo 4-5, unul are 15 ani, 16 ani altul 17. In fine, dupa cateva saptamani cand ne-am cunoscut au inceput sa ma suna si sa imi zica sa ies cu ei si sa mai aduc si eu 5 lei, a doua sapt mai mult si tot asa. Va dati seama ca dupa aia am zis ca nu, nu mai aduc si nici nu prea am mai adus, nu prea am mai iesit cu ei. M-au sunat dupa o saptamana si daca va vine sa credeti, mi-au cerut cheile mamei mele de la masina sa ies cu ei. Le-am zis ca nu, nu, nu si am zis odata ca vedem dupa ce ma stresau aproape in fiecare zi. Dupa cateva ore i-am zis din nou ca nu, si a zis ca atunci cand ma prinde o sa ma bata rau, nu se face asa in cartier. Cel de 16 ani cu care ma intelegeam cat de cat bine, mi-a zis sa ma intalnesc cu el in o zi ca sa ma "antreneze" si sa ma bat cu cel de 15 ani. Am acceptat ca prostul, si ca sa ghiciti, cel de 15 ani nici nu erau acolo, doar 3 tipi care mi-au spart buza si m-au lasat cu niste julituri grave la mana. Ok, au trecut 2 saptamani. Ma contacteaza baiatul de 15 ani "Hai sa ne batem! de data asta vin eu" I-am zis bineinteles du-te dracu, nu. Acum primesc apeluri sau mesaje de vreo 2-3 ori pe sapt cu te bat, sau du-te dracu. Acum jumatate de ora am primit un apel de la un numar (nu era privat - Doamne fereste) in care imi spune ca vine la mine acasa sa ma bata, sa imi dea cu graff pe pereti etc. Eu apelul nu il am inregistrat, dar am numarul lui. Ce sugerati sa fac? Eu nu sunt tot timpul acasa, acum imi e frica sa nu vina sa sparga un geam sau ceva, bine nu cred ca face asta dar totusi.

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Iti scoti o aplicatie sa inregistrezi telefoanele de acum si ori ii suni tu, ori astepti sa te sune si te duci cu ea direct la politie. le explici si ca te-au batut si amenintat pana acum in continuu, dai o declaratie si o sa ia o amenda babana, daca se mai iau de tine sau te bat te duci direct la medicina legala, iti iei certificat medico legal si ii bagi la corectie, simplu. Amenintari primim toti, dar daca zici ca te-au batut deja e prea mult. o sa ajungi sa nu mai iesi afara din casa de frica.

| Bisbiavatar12 explică (pentru CuriousStuff):

Pai nu prea mai ies. Ok, deci o sa inregistrez, si ma duc cu ea pur si simplu la politie sau sun la 112? Explica-mi mai detaliat te rog

| CuriousStuff a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Poti sa vorbesti si cu parintii tai sa te ajute in asta, mergi la politie si dai o declaratie. 112 e doar pentru urgente.

| ambicio a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Te duci la politie, nu e nevoie să suni la 112

4 răspunsuri:
| nINA2000 a răspuns:

Le explici parintilor si ei iti vor spune ce ai de facut.Sau cum au mai spus du-te la politie.