Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si azi cand eram in statia de autobuz a venit un barbat de aproximativ 30 de ani, daca nu mai batran si a inceput sa imi puna tot felul de intrebari personale( de exemplu la ce scoala invat, daca am "gagic", si imi zicea ca sunt frumoasa). Eu nu i-am raspuns si am asteptat in tacere venirea autobuzului ( dar eram cu mana pe spray-ul meu cu piper pentru orice eventualitate). Tipul a plecat dupa un timp, dar acu imi este frica sa ma duc in statia de autobuz din nou. Daca o sa am vreo experienta neplacuta? Cum sa evit asemenea situatii?

21 răspunsuri:
| TSO7 a răspuns:

Posibil să pari mai matură și își încerca și el norocul.
Sau e posibil să fie pedofil, în cazul acesta să ai grijă să îl eviți și să nu îl bagi în seamă cel mai bine.

| Andreeaa19 a răspuns:

E bine ca nu i ai răspuns, nu vorbi cu necunoscuti. Încearcă sa stai pe lângă alte persoane, unde e mai multa lume si daca se mai întâmplă asa ceva si ti se pun întrebări prea personale suna i pe ai tai, spune le lor.

| OldSoul a răspuns:

Cel mai bine e sa nu vorbesti cu ei, si in cazul in care te abordeaza cineva sa incerci sa stai langa alti oameni, pe cat posibil.

| pufulescu a răspuns:

Foarte bine ai facut, nu intra in vorba cu astfel de persoane, nu da detalii personale nici macar numele fiindca ei cu asta se ocupa, cu 'vrajeala' si stiu sa fie foarte convingatori o data ce au pornit o discutie cu o fata. Cred ca iti dai seama ce 'ocupatie' are!
Spray-ul cu piper este o idee excelenta, sa il ai tot timpul asupra ta. Cat despre mersul in aceeasi statie de autobuz... nu te poti feri de iesitul in public si de persoanele neplacute! Daca il intalneai langa scoala, nu te mai duceai la scoala? Vezi-ti linistita de viata ta si fii atenta cu cine si ce vorbesti. Si la fel cum au zis si alti useri, cauta sa nu fii niciodata singura.

| doreal a răspuns:

Telefonul si spray-ul sa il ai langa tine, in situatia in care iti face ceva ii dai una la "bijuterii" tare, ca si cum ai da intr-o minge la fotbal, si te asigur ca nu iti va mai face nimeni nimic.

| Cristinaaa57 a răspuns:

Nu vorbii cu persoane pe strada pe care nu le cunosti, mai ales cu astia care iti pun intrebari d'astea, ignora-i si du-te mai in fata

| uhegartfea234 a răspuns:

Este bine mereu sa ai o arma la tine. Dar ai grija, prin arma nu ma refer la cutit, sau ceva ascutit. spray-ul cu piper este perf, dar ai grija unde il dai, fii pregatita.
daca tipul tot apare, tot apare, contacteaza politia, sau vorbeste cu parintii tai
In lumea de azi, toti iti vor raul.
"Dar nu-i lasa sa se ia de tine, ia-te tu de ei."

| Ayakawelwel a răspuns:

Mai bine lasa-i in poce.O sa se plictiseasca sa iti puna intrebari dupacea...

| IonelaToma a răspuns:

Te inteleg, cel mai bine este sa eviti, sa te prefaci ca ai ceva de facut si sa te indepartezi putin deoarece din pacate exista tot felul de persoane.

| Pingu78 a răspuns:

Spune-i unei persoane apropiate da nu unei prietene pentru ca exista posibilitatea sa rada de tine, cel mai sigur discuta cu mama ta despre asta si spune-i ca iti este frica, pe viitor incearca sa nu stai singura in acea statie(gen vorbeste cu o prietena sa te insoteasca sau daca nu se poate, stai pe langa mai multi oameni) ajuta si vorbitul la telefon. Daca mai vezi persoana respectiva evit-o pe cat posibil, daca el ia primul autobuz tu ia-l pe urmatorul. Daca pune mana pe tine in orice fel spune-i sa te lase in pace si daca continua da-i cu spray-ul sau striga dupa ajutor(sper sa nu se ajunga asa departe si sa te lase in pace)

| anonim_4396 explică (pentru Pingu78):

Din pacate locuiesc la marginea orasului si singura mea prietena locuieste departe de mine. De aceea statia aceea este aproape goala mereu.

Multumesc pentru raspuns :*

| Coralcoralpestisor123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti recomand sa ai mereu spray-ul la tine, si daca nu ai incredere, incearca sa o iei pe o ruta ocolitoare! Daca barbatul te urmareste si te hartuieste in orice fel il poti denunta(in cazuri extreme) la politie! Nu uita:ai incredere ca totul va fi bine! Am avut parte de un caz asemanator si am procedat dupa cum am spus inclusiv am incercat sa discut cu parintii! Sper ca te va ajuta pe viitor!

| awarepresent a răspuns:

70% din tipii intre 18-30 ani umbla dupa dupa tipe mici de genul 16-20. Crede-ma pe cuvant, toti o facem fie ca recunoastem fie ca nu happy. Aia care coboara limita coboara si IQ-ul iar aia care sunt peste limita le scade si lor IQ-ul. Problema e ca domnul a facut-o intr-un mod destul de dubios si e normal sa te sperii. Incearca sa fii mai tare pe pozitie, mai sigura pe tine si dispar imediat. O sa creada ca ai figuri.

| vyyyk a răspuns:

Data viitoare cand mergi in statia de autobuz vorbeste cu cineva la telefon ( telefonul de siguranta ) si ignora-l, daca nu ii dai nici o atentie pana la urma o sa se plictiseasca sa vb singur iar daca chiar e insistent sau nesimtit foloseste spreiu ala cu piperwinking

| likemegirl a răspuns:

Stai linistita ..nu o sa mai vina ori a fost vreun sarac hoinar nebun, ori un om prietenos crede-ma nnu o sal il mai vezi

| MariSD1986 a răspuns:

E bine că nu l-ai băgat în seamă! Nu trebuie să eviți stați respectivă, dar cred că dacă se mai întâmplă ar trebui să te duci la poliție sau ceva de genul. Am o colegă care e primit un bilețel de la un bărbat în vârstă, aceasta având 13 ani. S-a dus și le-a spus părinților despre situație iar aceștia au luat măsuri mergând la poliție. Te sfătuiesc să faci la fel!

| Flaviu28111999 a răspuns:

Du-te linistita si nu baga in seama tipii de genu, o sa se plictiseasca la un moment dat cum a facut si...

| ILikeRiven a răspuns:

Stai linistita, probabil era un tip frustrat, dar ai facut bine ca l-ai ignorat deoarece nu i-ai dat satisfactie, vezi-ti in continuare de treba, nu trebuie sa eviti statia respectiva big grin

| maria260626 a răspuns:

Buna as zice sa ai mereu acel sprei la tine,telefonul,iar daca se mai ia de tine fugi dar repede de la locul faptei sa o iei la sanatoasa cum s-ar spune si daca ai avea cu cine sa mergi pana la statie adica sa steao ruda cu tine pana vine autobuzul (verisoara,verisor, sora, frate mai mare, unchi, matusa, prieten prietena, sau chiar sa mergeti un gru mai mare de copii de la voi din clasa ) sa nu ai surprize si sa te faci ca vorbesti cu cineva la telefon(mama, tata).

| HenriettaHeni a răspuns:

Cel mai bine, sa nu ii raspunzi si daca e cineva pe acolo in afara de tine si de barbatul acela ( sa zicem un alt adult ) du-te mai pe langa el sau ceva de genu' sau daca vrea sa-ti faca ceva, suna-ti parintii. Sper ca te-am ajutat! Ai mare grija!

| bogdanel67 a răspuns:

Daca ai vreun prieten ca sa mearga cu tine, iar daca il mai vezi acolo cheama pe cineva sau daca il vezi evita sa te intalnesti fata in fata cu el, poarta o gluga mai mare in cap.